SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Temat: BEZPIECZNE ZACHOWANIA WOBEC PSÓW
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Cele ogólne:
Poznanie właściwych i naturalnych zachowań psa,
Poznanie prawidłowych zachowań dziecka wobec psa.
Poznanie zasad prawidłowego sposobu utrzymania psa i zaspokojenia jego potrzeb.
Budzenie zainteresowania losem psów, odpowiednią opieką i pielęgnacją psa.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Wie skąd pochodzi pies domowy,
zna i potrafi rozpoznać dziesięć ras psów użytkowych,
zna różne rodzaje zadań stawianych psom pracującym dla człowieka,
zna i potrafi zrozumieć sygnały uspakajające i ostrzegawcze wykorzystywane przez psy,
wie, jak prawidłowo nawiązać kontakt z obcym psem,
potrafi prawidłowo zachować się wobec psa odmawiającego kontaktu,
wie, jak zachować się wobec psa prezentującego zachowania agresywne,
wie jak powinna wyglądać zabawa z psem,
zna i rozumie zasady prawidłowego dbania o psy (i inne zwierzęta) i rozumie ich potrzeby, zwłaszcza te związane z jego aktywnością i kontaktem z człowiekiem
Wie, że nie należy podchodzić do nieznajomych psów,
Zna postawę, jaką należy przyjmować w razie kontaktu z agresywnym psem,
wie, jak należy się opiekować psem.
Metody:
Rozmowa, pogadanka, dyskusja, obserwacja, naśladownictwo, plakat, praktyczne działanie w grupach.
Formy pracy:
Grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Zdjęcia psów różnych ras, wykonujących różne prace dla człowieka, ilustracje przedstawiające psy przebywające w różnych warunkach, rysunki przedstawiające różne formy zachowania psów, zabawk i akcesoria dla psa.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
przedstawienie prowadzącego, psa i celu zajęć
rozmowa z uczestnikami spotkania na temat pochodzenia psa - wilków oraz przedstawienie historii powstania psa domowego. wyjaśnienie związku między naturalnymi zachowaniami stada wilków a zachowaniami psów domowych. Swobodna rozmowa z uczniami na temat zachowań znanych im psów.
Część główna:
Krótka pogadanka na temat ras psów i ich zaangażowaniu w pracę z człowiekiem - pies myśliwski, obronny, stróżujący, tropiący, ratownik, przewodnik, do towarzystwa, prezentacja ilustracji.
uczniowie dostają zestawy ilustracji psów pracujących po kilku minutach samodzielnej pracy następuje prezentacja formy pracy człowieka z psem.
Pogadanka na temat właściwości zachowania psów i możliwego niebezpieczeństwa jakie stwarzają. Prelekcja nauczyciela na temat zachowań społecznych psów, sygnałów uspakajających i grożących oraz sposobu utrzymywania zwierząt i ich potrzeb.
Wyjaśnienie sytuacji, kiedy pies czuje się zagrożony i jaką przyjmuje postawę. Pokaz prawidłowej postawy wobec agresywnego psa - „żółwik”.
Dyskusja z uczestnikami spotkania na temat podchodzenia do nieznajomych psów, szukanie właściciela, podanie ręki do powąchania, głaskanie psa pod pyskiem. Próby prawidłowych kontaktów uczestników z psem pod okiem prowadzącego.
Rozmowa z uczniami na temat pielęgnacji psa, konieczności sprzątania odchodów po swoim psie.
Część końcowa:
Podsumowanie.
Wykonanie plakatu (w grupach) przedstawiającego bezpieczne zachowania wobec psów.