KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY III
Temat: „Jestem architektem - projektuje nowoczesny budynek”
Klasa III
CEL OGÓLNY
- ·rozwijanie wyobraźni plastycznej i inwencji twórczej poprzez komponowanie i wykonanie pracy różnymi technikami
CELE OPERACYJNE
- zauważa charakterystyczne cechy pokazanych budynków i potrafi je określić
- dziecko potrafi wypowiadać się w rozwiniętej formie na tematy związane z zaprezentowanymi na lekcji zdjęciami
- potrafi prawidłowo sformułować odpowiedź ustną na postawione pytanie
- używa rzeczowników i przymiotników, jako wyrazów określających cechy domu, w którym mieszka
- wzbogaca słownictwo o wyrazy związane z omawianą tematyką
- potrafi zaprojektować i wykonać pracę plastyczną wybraną przez siebie techniką
- gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik
- wie jak można uzyskiwać ciekawe efekty poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów plastycznych
- dba o estetykę pracy plastycznej
- odkrywa przyjemność tworzenia i cieszy się z uzyskanego efektu
- rozwija twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną
- rozpoznaje wybrane przez nauczyciela drzewa i kwiaty i używa poprawnych nazw
- rozumie zjawiska zachodzące w przyrodzie i potrafi wypowiedzieć się na ten temat
- potrafi łączyć ruch z muzyką i zachować odpowiedni rytm,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
METODY PRACY
oglądowa - pokaz, czynna - zadania stawiane dziecku, słowna - rozmowa
FORMY PRACY
Indywidualna, zbiorowa
TECHNIKI
Malowanie akwarelami, collage, malowanie plasteliną, rysowanie węglem, wydrapywanka na plastelinie.
POMOCE DYDAKTYCZNE
Zdjęcia, rzutnik, książka z ilustracjami, płyta CD, odtwarzacz płyt CD, Biały papier, pędzle, farby, papier ścierny, kartony, kawałki tapet, ołówki, nożyczki, plastelina, szary papier, kawałki węgla, wykałaczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie w tematyke zajęć. Nauczycielka prezentuje w formie sjajdów nowoczesną architekturę. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy tej architektury (proste formy zewnętrzne, płaski dach, szerokie okna, obiekty wykonane ze szkła, stali, betonu)
2. Rozmowa na temat prezentowanych materiałów. Pytania kierowane do dzieci:
Czy w Twoim mieście zauważyłeś budynki podobne do tych, które zostały przedstawione?
Czym różnią się oglądane przed chwilą budynki od domu w którym mieszkasz?
3.Uczniowie układają opowiadanie na temat „ Jak wygląda mój dom” (dzieci mają za zadanie jak najdokładniej opisać budynek, w którym mieszkają, używając dużej ilości rzeczowników i przymiotników). Następnie dzieci czytają swoje opowiadania.
4. Wszyscy siadają w kole, nauczyciel pokazuje w książce różne rodzaje drzew, kwiatów a uczniowie próbują odgadnąć ich nazwy. Nauczycielka pyta dzieci: jakie drzewa lub kwiaty zauważyły obok swojego domu, jak zmieniają się kolory drzew w poszczególnych porach roku, jakie zachodzą charakterystyczne zmiany w przyrodzie np. jesienią
5. Zabawa ruchowa „Malowanie”: Dzieci wysuwając dłonie rytmicznie wypowiadają nazwy kolorów, wyklaskują rytm a następnie poruszając rękoma wykonują rysunek w powietrzu wg własnego pomysłu. Następnie przy muzyce uczniowie naśladują drzewa poruszane przez wiatr i ftuwające ptaki.
6. Uczniowie biorą udział w konkursie plastycznym pt „Zostań architektem XX i XXI w.” który odbywa się poza szkolą. Nauczycielka poprosiła wcześniej dzieci o przyniesienie różnych materiałów i przyborów potrzebnych do wykonania prac.
7.Wyjście uczniów i nauczyciela na konkurs
8.Omówienie tematu prac plastycznych oraz technik wykonania.
9. Indywidualna praca dzieci Podział na kilka grup. Każde dziecko z danej grupy wykonuje inną techniką budynki nowoczesnej architektury.
Perwsza grupa maluje akwarelami. Uczniowie przygotowują biały papier, farby i pędzle. Druga grupa wykonuje prace techniką collage: dzieci przygotowują papier ścierny, kartony, kawałki tapet o zróżnicowanej fakturze, opracowują szkic budynków, wycinają kształty, później naklejają je na karton. Trzecia grupa wykorzystuje technikę malowania plasteliną, w ttm celu przygotowuje kartony i plastelinę, uczniowie rozgrzewają w dłoniach plastelinę następnie rozprowadzają ją rozciągając na kartonie. Czwarta grupa przygotowuje szary papier o dużym formacie oraz kawałki węgla. Nauczyciel popdpowiada grupie, że gdy położymy kawałek węgla na papierze i będziemy nim przesuwać, to uzyskamy szare i czarne płaszczyzny zależnie od stopnia przyciskania węgla. Gdy rozpoczyna się pracę należy rysować bardzo lekko. Piąta grupa wykonywać będzie wydrapywankę na platelinie, dzieci przygotowują kartki z bloku technicznego, wykałaczki i plastelinę. Nakladają kawałki plasteliny palcami i rozprowadzają ją w różnych kierunkach. Po zapełnieniu całej kartki wydarapują kształty wykałaczkami
10.Wspólne oglądanie i omawianie wykonanej pracy, nauczycielka chwali dzieci za prawidłowo, pomysłowo i estetycznie wykonane zadanie. Przygotowanie wykonanych prac do wystawy na konkursie plastycznym.
11. Działania porządkowe. Pożegnanie