Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych
PROWADZĄCA: Jolanta Regulska
DATA: 16.10.2009 r.
GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Kto nam listy przynosi?”
TEMAT ZAJĘĆ: „Listy i znaczki”
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna, urząd pocztowy
CEL OGÓLNY:
Utrwalenie pojęcia „tyle samo”
Utrwalenie znajomości swojego nazwiska i adresu
Pozna swoje najbliższe środowisko - wycieczka na pocztę
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
Zna własny adres
Stosuje określenie „tyle samo”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : Płyta CD „Wesołe pląsy”, koperty z adresami dzieci, znaczki pocztowe.
FORMY: Praca z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Nauka piosenki „Listonosz”
Nauka piosenki w kilku etapach:
Rytmiczne klaskanie w trakcie słuchania nagrania z płyty,
Kończenie wersów brakującym słowem zapamiętanym przez dzieci
Śpiew w pozycji stojącej i siedzącej
Improwizacja ruchowa ze śpiewem
Zabawa dydaktyczna „Znam swój adres”
Nauczycielka losuje kolejno koperty przyniesione przez dzieci
i głośno czyta adres z koperty. Dziecko które rozpozna swój adres, wstaje, podaje swoje imię i nazwisko.
Zabawa dydaktyczna „Tyle samo”
Nauczycielka rozkłada znaczki i koperty na listy przyniesione przez dzieci z domu. Dzieci próbują określić, czego jest więcej: znaczków czy kopert. Sprawdzają to, nakładając na każdą kopertę jeden znaczek. Jeżeli każda koperta będzie miała swój znaczek, dzieci powinny stwierdzić, że kopert jest tyle samo co znaczków. Następnie dzieci dostają kopertę ze swoim adresem, wkładają do niej list przygotowany wcześniej, zaklejają kopertę i przyklejają znaczek.
Wycieczka piesza na pocztę
Oglądanie wyposażenia poczty, zwrócenie uwagi na znaczki zamieszczone przy okienkach, wagę, itp. Wysłanie listów przygotowanych przez dzieci.