Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 14
klasa 1
Blok tematyczny: Jesień w parku
Temat: Jesienna pogoda
I. Cele
• Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów.
• Doskonalenie spostrzegawczości.
• Ćwiczenie pamięci i wyobraźni muzycznej.
• Przeliczanie i klasyfikowanie elementów w zakresie 2.
• Dobieranie elementów w pary.
Podstawa programowa:
Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.
Pkt 7.2.a i b „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wyznacza sumy i różnice…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 2
komputer z projektorem
płyta CD1 audio
plansze interaktywne/gry: „Buty”, „Magiczny sad”
instrumenty perkusyjne
III. Przebieg zajęć
1. Wyróżnienie litery M,m w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.2, str.26
2. Pisanie litery M,m – podręcznik str.27
3. Pisanie połączeń litery M,m z literą a – podręcznik cz.2, ćw. 5 i 6, str.28
4. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Deszcz”
Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy nauczyciel klaśnie w dłonie, dzieci przykucają i naśladują deszcz stukając paluszkami o podłogę.
Dzieci wracają do ławek, zamykają oczy i naśladują odgłos padającego deszczu na wypowiedziane słowa nauczyciela:
Deszcz kropi – delikatnie, powoli uderzają paluszkami w blat ławki, Deszcz pada – mocno stukają paluszkami,
Ulewa – uderzają całymi dłońmi o blat ławki.
1
Elżbieta Bowdur
5. Nauka I zwrotki i refrenu piosenki „W deszczowym rytmie”. Śpiewanie refrenu z akompaniamentem kołatek i grzechotek
Nauczyciel rozdaje kołatki i grzechotki dzieciom.
Demonstracja gry na instrumentach perkusyjnych przez nauczyciela oraz wybranych uczniów.
Śpiewanie refrenu piosenki z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych.
6. Przeliczanie elementów. Tworzenie zbiorów o liczebności 1 i 2 - podręcznik cz.2, ćw.1 i 2, str.30
7. Gra interaktywna „Buty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Czarodziejski kufer (1)
→ Buty (4)
Opis interaktywności
Gra „Buty” polegająca na łączeniu w pary elementów o podanych własnościach.
Omówienie gry
Uczeń podchodzi do tablicy multimedialnej i zaznacza buty spełniające określony warunek, np.:
Pary butów, które mają obcasy.
Pary butów, które mają sznurowadła.
Buty bez pary.
8. Utrwalanie pojęć: nad, pod. Przeliczanie elementów w zakresie 2 -
podręcznik cz.2, ćw.4, str.31
9. Gra interaktywna „Magiczny sad” – liczenie typu „o jeden mniej”, pojęcie
„liczba parzysta”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Magiczny sad (2)
→ Śliwa (1) lub Wiśnia (2)
2
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Magiczny sad” – utrwalanie pojęć typu „liczba parzysta”, „liczba mniejsza o 1”…
Omówienie gry
Wybrany uczeń podchodzi do komputera i za pomocą klawiszy ze strzałkami
zbiera do koszyka owoce, które spełniają warunek matematyczny.
Pozostałe dzieci sprawdzają wykonanie zadania. Grę można powtórzyć, tak aby wielu uczniów mogło zagrać.
3