Konspekt lekcji muzyki - kl. 1 gimnazjum
Temat : Triada muzyczna w gamie molowej .
Problem muzyczny - tworzenie triady.
Cele:
- poznanie zasady tworzenia triady w gamie harmonicznej.
poznanie nowej piosenki .
kształcenie słuchu, wyobraźni muzycznej, poczucia rytmu.
wychowawczy - wdrażanie uczniów do aktywności muzycznej
na lekcji
Formy wych. muz. - mowa, śpiew, piosenka
wiadomości o muzyce
Gra na instrumentach
Pomoce dydaktyczne - instrumenty melodyczne i perkusyjne.
Literatura - Zasady muzyki- F. Wesołowski
Przebieg lekcji:
Część organizacyjna lekcji.
Rozśpiewanie klasy - ćwiczenia emisyjne i dykcyjne.
Utrwalenie piosenki pt. „Cicha piosenka”
( śpiew z akompaniamentem instrumentów - trójkąt podkreśla
charakter piosenki )
Wiadomości o muzyce.
Piosenka składa się z dźwięków gamy d moll. Napiszemy triadę- czyli tonikę, subdominantę i dominantę
( T,S,D.) w gamie harmonicznej.
Na jakich stopniach gamy buduje się triadę ?
Uwaga ! Pamiętamy o podwyższeniu 7 stopnia gamy.
(uczniowie piszą triadę na tablicy i w zeszytach.)
Gra na instrumentach.
Gramy triadę na instrumentach melodycznych- dzwonkach.
Starajmy się ją zapamiętać .
gramy zbiorowo i indywidualnie na ocenę.
Zapamiętaj ! dominanta w gamie molowej jest durowa.
Zapoznanie się z nową piosenką pt.” Piosenko moja” - zapisanie tekstu piosenki
prezentacja piosenki głosem
pogadanka na temat piosenki - stopień trudności ( łatwa, trudna) wesoła czy smutna.
wspólne śpiewanie piosenki.
Podsumowanie lekcji.
Co to jest triada i jak się ją buduje w gamie molowej ?
Kto zagra triadę w gamie d moll ?
Ocena aktywności uczniów.