KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DO KL.II GIMNAZJUM
TEMAT- Podania i chwyty piłki koszykowej, jako podstawa w ataku szybkim.
CELE LEKCJI:
Doskonalenie chwytów i podań piłki oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz LP i RP oraz kozłem z akcentem na doskonalenie podzielności uwagi podczas ćwiczeń.
Doskonalenie kozłowania LR i PR z akcentem na nie kierowanie wzroku na kozłowaną piłkę.
Kształtowanie umiejętności szybkiej oceny sytuacji, przewidywaniu ruchu partnera i przeciwnika.
Rozegranie ataku szybkiego 2x1.
SPRAWNOŚĆ MOTORYCZNA
Uczeń:
Rozwinie koordynacje ruchową,
Rozwinie siłę mięśni rąk,
Zwiększy szybkość reakcji i zwinność.
UMIEJĘTNOŚCI
Uczeń uczy się:
Prowadzić piłkę LP i PR nie kierując wzroku na kozłowaną piłkę,
Wykonywać chwyt i podać piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz LR i PR oraz kozłem w szybkiej wymianie piłek ze współćwiczącymi,
Szybko ocenić sytuacje na boisku, przewidzieć ruchy partnera i przeciwnika, wykorzystać tą umiejętność w ataku szybkim 2x1,
Koordynacji wzrokowo-ruchowej,
Uszy się wyczuwać odległość i przestrzeń,
Potrafi wykonać indywidualne ćwiczenia rozgrzewające z przyborem (piłką).
WIADOMOŚCI
Uczeń:
Zna zasady przeprowadzania ataku z wykorzystaniem przewagi zawodników Atakujących nad broniącym 2x1,
Pozna kiedy najczęściej inicjujemy atak szybki,
Pozna jak zachować się w szybko zmiennych się sytuacjach podczas ćwiczeń z piłką.
USAMODZIELNIANIA UCZNIA
· Przeżywa radość i satysfakcje z uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach,
· Samodzielnie dobiera i wykonuje ćwiczenia rozgrzewające z przyborem,
· Współdziała w grupie w celu właściwego wykonania ćwiczeń,
· Poszukuje różne rozwiązania rozegrania akcji na fragmencie gry 2x1.
METODY REALIZACJI ZADAŃ
· Metoda zabawowa-klasyczna,
· Metoda naśladowcza,
· Metoda zadaniowa-ścisła
FORMY ORGANIZACYJNE PRACY Z UCZNIAMI
Podział uczniów na pary, grupy 3 i 4 osobowe,
Prowadzenia zajęć: frontalna i indiwidualna.
METODY PRZEKAZYWANA I ZDOBYWANIA WIADOMIŚĆI
Pogadanka
Pokaz z objaśnieniami
Wykonanie zadań ruchowych
MIEJSCE: sala gimnastyczna
CZAS: 45'
KLASA: II
PRZYBORY: piłki koszykowe, szarfy.
OPRACOWAŁ: mgr. Dudziński Janusz
CZYNNOŚCI UCZNIA |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
METODY FORMY |
|||
DOCELOWE |
ZADANIA |
|
|
||
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
||
Czynności organizacyjno-porządkowe Zapoznają się z zadaniami lekcji Pobudza organizm do aktywności fizycznej |
Wykonaj zbiórkę Witaj się z nauczycielem Odpowiadają na pytania nauczyciela Wyznaczeni uczniowie pomagają nauczycielowi w pokazie Zabawa ożywiająca „ Berek zaczarowany z kozłowaniem piłki”. Wszyscy uczestnicy poruszają się po boisku kozłując piłkę. Osoba dotknięta przez „Berka” zostaje „zaczarowana”. Przyjmuje postawę ze wzniesionymi rękoma, trzymając piłkę nad głową. Pozostali uczestnicy mogą „odczarowywać” poprzez dotknięcie własną piłką „zaczarowanego”. |
Powitanie klasy Sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć Wyjaśnia cele lekcji Omawia przebieg lekcji oraz zasadę współdziałania, podzielność uwagi podczas ćwiczeń Przypomina zasady zabawy . wyznacza „Berka”. Zwraca uwagę na kierowanie wzroku na kozłowaną piłkę. Poleca, nadzoruje, aby uczniowie poruszali się z kozłowaniem LR. Po sygnale wybiera nowego „Berka”, poleca wykonać zmianę ręki kozłującej. |
Pogadanka Forma zabawowa Metoda zabawowo-klasyczna |
||
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
|||||
Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku fizycznego Zapozna się z zasadami zabaw i ćwiczeń Doskonalenie podania jednorącz LR i LR Doskonalenie podań oburącz sprzed klatki piersiowej. Podania kozłem Nauka koordynacji wzrokowo-ruchowej Doskonalenie współpracy w parze, grupie Kształtowanie podzielności uwagi . Kształtowanie szybkości reakcji i zwinności. Podanie piłki w ruchu. Doskonalenie rzutów z półdystansu. Doskonalenie kozłowania piłki LR iPR. Samokontrola podczas ćwiczeń Zbiórka piłki z tablicy i wyprowadzenie pierwszego podania zakończonego akcją rzutową. Uczy się wyczuwać odległość i przestrzeń. Kształtowanie się mięśni rąk. Przeprowadzanie ataku szybkiego we fragmencie gry 2x1. |
W rozsypce na całej sali dobierają się parami. Ustawiają się przodem do siebie. W każdej parze jedna osoba wykonuje dowolne ćwiczenia rozgrzewające z piłką, drugi naśladuje ruchy. Prowadzący nadzoruje właściwe i dokładne wykonywanie ćwiczeń współpartnera. W dwójkach ustawiają się wzdłuż sali, naprzeciwko siebie w odległości ok. 2 m każdy z piłką 1. Naprzemienne podania jednorącz PR i LR
2.zawodnik (Z1) podaję piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej (Z2)-kozłem
3. Z ustawienia dwójkami uczniowie przechodzą do ustawienia czwórkami . 4. U ustawienie j. w. Z tym że Z1 też posiada piłkę i wykonuje podanie kozłem do wybranego ucznia. 5.wykonują podania w parach w ruchu wzdłuż sali zakończone rzutem do kosza po zatrzymaniu z półdystansu. Z lewej strony boska uczniowie wykonują podanie kozłem , z prawej strony- oburącz sprzed klatki piersiowej. Po zbiórce piłki z tablicy zmieniają się miejscami i wracają po zewnętrznych liniach boiska kozłując piłkę LR i PR. 6. Uczniowie w dwóch rzędach z jedną piłką na parę rozchodzą się. Z1 wykonuje rzut piłki o tablicę, zbiera jaz wyskoku, po czym poprzez zwrot do bocznej linii boiska , wykonuje długie podanie do wybiegającego Z2, który kończy akcję rzutem do kosza po kozłowaniu. 7.uczniowie dobierają się trójkami i ustawiają za linią końcową boiska. Zawodnicy wykonują w jedną stronę kosza podania w trójkach ze zmianą miejsc, zakończone rzutem do kosza. |
Poleca wykonanie zaplanowanego ustawienia do rozgrzewki na zasadzie zabawy „Lustro” Wyznacza pierwszych prowadzących, zwraca uwagę aby w rozgrzewce uczniowie starali się dobrać ćwiczenia pobudzające wszystkie partie mięśni. Po sygnale poleca zmianę prowadzącego. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Poleca wykonać ostatnie ćwiczenie oddechowo -rozluźniające. Objaśnia zasady i przebieg poszczególnych ćwiczeń i konkurencji. Pyta czy uczniowie zrozumieli zadania. Nadzoruje przebieg ćwiczeń. Mobilizuje do zwiększonej koncentracji i szybkości podań poprzez zabawę „ do 20 podań w ćwiczeniach 1-2”. Nadzoruje czas trwania ćwiczeń 2-4min. Koordynuje błędy podczas ćwiczeń. Przyznaje punkty za zwycięstwo. Zwraca uwagę na współpracę, wyczucie ruchów partnera. Kontroluje czas trwania ćwiczeń 4x 30s. Sygnalizuję zmianę ucznia. Zwraca uwagę na dokładność podań. Nadzoruje przebieg ćwiczeń. Zwraca uwagę na prawidłowość przebiegu ćwiczeń. Nakazuje utrzymać odpowiednie odległości między ćwiczącymi parami, grupami Poleca wykonywać ustawienie wg zaplanowanego ćwiczenia. Pokazuje za pomocą ucznia i objaśnia cel ćwiczenia. Czuwa nad dokładnością i poprawnością ćwiczeń. Po sygnale poleca zmianę stron boiska. Koryguje błędy. Objaśnienia zasadę ataku szybkiego przy wykorzystaniu przewagi 2x1. nadzoruje właściwe wykonanie zadania. Udziela pochwał za pomyślne i prawidłowe wykonanie zadania w ataku lub obronie. |
Forma zabawowa Metoda ruchowej ekspresji twórczej Metoda naśladowcza Forma ścisła Metoda syntetyczna. Metoda zabawowa- klasyczna Forma zadaniowa Metoda zadaniowa- ścisła Forma fragmentu gry. |
||
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|||||
Uspokojenie organizmu Korygowanie postawy Poprawne wykonywanie ćwiczeń. Omówienie lekcji. |
Wykonują ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela:
Siad skrzyżny w szeregu. Odpowiadają na pytania. Żegnają się z nauczycielem i rzędem wychodzą do szatni. |
Podaje polecenia do ustawienia się w kolumnie ćwiczebnej. Prowadzi zaplanowane przez siebie ćwiczenia relaksująco -rozluźniające. Dba o odpowiednie tempo i rytm ćwiczeń. Poleca , aby w trakcie ćwiczeń wykonywać napięcia i rozluźnianie mięśni oraz prawidłowo oddychać. Omawia lekcję. Podsumowuje i ocenia zaangażowanie uczniów. Pożegna klasę. |
Metoda naśladowcza Forma ścisła pogadanka |
||
|
|
|
|
|
|