zróbmy razem tęczę, hospitacja , misie, 4 latki


Scenariusz zajęć dzieci 4- letnich

,,Zróbmy razem tęczę”

 

TEMAT: MS II (19) ,,Zróbmy razem tęczę”. Zajęcia z wykorzystaniem metod nowatorskich w pracy z dziećmi.

DATA REALIZACJI: 28.02.2014r.

GRUPA: 4-latki, ,,Misie”

PROWADZĄCA:

REALIZOWANE UMIEJĘTNOŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

  1. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;

4.   Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);

3)   stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

7.   Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.

2)   odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).

 8.   Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

1)   śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

3)   tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;


 

CELE GŁÓWNE :
- przegląd wiedzy o kolejności kolorów w spektrum

-uzupełnianie odwzorowania tęczy

-nagrodzenie postępów współpracy i pracy zespołowej

CELE OPERACYJNE:

- wyzwalanie pozytywnych emocji

-wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi kolegów

-wdrażanie do uważnego obserwowania i wyciągania wniosków

-rozwijanie koordynacji ruchowej
- cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej

-poznanie kolejności kolorów tęczy oraz utrwalenie

-rozwijanie sprawności manualnej

- rozwijanie twórczego myślenia

METODY:

-Słowna- rozmowa, instrukcja i objaśnienia nauczyciela

-Oglądowa- ilustracja, pokaz, obserwacja;

-Czynna- zadań stawianych do wykonania.

FORMY ORGANIZACYJNE:

Zajęcia prowadzone z całą grupą oraz indywidualna praca dzieci

ŚRODKI DYDAKTYCZNA:

-płyty CD z nagraniem, magnetofon, kolorowe farby, miseczki, pędzle, okulary z papieru, prosta gałązka logicznego myślenia, pudełko pełne marzeń,


PRZEBIEG ZAJĘĆ :

  1. Wstęp


1. Wspólne powitanie dzieci (wg Klanzy)
„Abra-kadabra, czary mary, jeszcze się nie znamy, no to zaczynamy

Abra-kadabra , czary mary, powiedź imię swe….”


II. Część główna


1. Moduł: matematyka sensoryczna 2, 19. Przedstawienie tęczy- prezentacja multimedialna

- obejrzenie zdjęć tęczy. Zwrócenie uwagi dzieci na kolejność kolorów. Omówienie głównych cech charakterystycznych tęczy.


2. Inscenizacja ruchowa wg metody C. Orff'a ,,Pada deszcz”, z wykorzystaniem instrumentów.

,,Pada deszczyk, pada deszczy, wieje, wieje wiatr - x2

Błyskawica- grzmot- x2

A nad nami tęcza robi się”

3. Wprowadzenie kolorów podstawowych i pochodnych. Opowiadając historię, nauczyciel maluje brakujące kolory tęczy na kartce papieru mieszając kolory.

,,Na początku tęcza miała 5 kolory: czerwony, żółty, niebieski, fioletowy i różowy.. Wszyscy się nią zachwycali - dzieci, dorośli, zwierzęta i rośliny. Po pewnym czasie jednak, te same kolory znudziły się tęczy. Co tu zrobić, by być piękniejszą? - myślała tęcza. I całkiem przypadkiem malując niebo zmieszała czerwień z żółtym i tym sposobem była piękniejsza o jeden kolor - pomarańczowy. Minął jakiś czas i tęcza chciała być jeszcze większa i jeszcze piękniejsza, by sprawiać jeszcze większą radość dzieciom, dorosłym, roślinom i zwierzętom, które na nią patrzyły, ale nie wiedziała jak to zrobić. Z tych nerwów pomieszała niechcący żółty z niebieskim i otrzymała następny wspaniały kolor - zielony. Była bardzo zadowolona. Po pewnym czasie zapragnęła, by niebo wyglądało jeszcze wspanialej. Zaczęła dolewać jedną farbę do drugiej i tym sposobem otrzymywała przeróżne kolory. I tak tęcza robi do dziś - coraz miesza swoje kolory, by stawać się większą, piękniejszą, podobać się dzieciom, dorosłym, roślinom, zwierzętom, słońcu i chmurkom.

4. Przechodzenie przez bramę. Zabawa ruchowa- twórcza: ,,po drugiej stronie tęczy”

,,Po założeniu różowych okularów wybierzemy się do wymarzonego świata, znajdującego się po drugiej stronie tęczy. Każdy, kto chce wejść do bajkowej krainy musi przejść przez bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami. Popatrzcie jak tu pięknie i kolorowo. Rozejrzyjcie się dookoła a zobaczycie nad sobą różnobarwne motyle. Motylek delikatnie usiadł na naszym ramieniu, powoli zdmuchnijmy go. Teraz sami zamieniamy się w motylki i latamy z kwiatka na kwiatek, podziwiamy piękno przyrody. Jakim zwierzątkiem możemy się jeszcze stać? (naśladowanie ruchów, wykonywanych przez wymyślone zwierzęta). Wędrówka po wymarzonym świecie kończy się. Musimy przekroczyć bramę, wymyślonymi przez siebie ruchami  i wracamy do naszego świata.

 5. Tworzenie prostej gałązki logicznego myślenia (narzędzia krytycznego myślenia TOC)

,,KIEDY pomieszam kolor czerwony i żółty TO powstanie pomarańczowy

,,KIEDY pomieszam kolor zielony i niebieski TO powstanie kolor zielony”

6. Serduszkowe pudełko pełne marzeń” (wg Klanzy)

,,Na końcu każdej tęczy znajduje się coś tajemniczego, magicznego. Na końcu naszej tęczy znajduje się serduszkowe pudełko pełne marzeń. Każdy z nas ma karteczkę do której wypowie swoje największe marzenie. Następnie wszyscy ,,zamkniemy swoje marzenia i wrzucimy je do naszego pudełka i zaczarujemy…”

7. Praca plastyczna ,,Zróbmy razem tęczę”

Malowanie w grupach tęczy na arkuszach białego papieru, z zachowaniem kolejności kolorów tęczy.

  1. Zakończenie.

1.Wystawa prac.

2. Ocena zajęć. Ewaluacja.

Dzieci mają do wyboru dwie piłeczki z minami. Jeśli uważają, że zajęcie im się podobało, to wybierają piłeczkę z miną uśmiechniętą. A jeśli nie podobało, to piłkę z miną smutną.

Opracowała:


