Konspekt lekcji języka polskiego
Klasa V, szkoła podstawowa
TEMAT: PAMIĘTAJCIE O OGRODACH - APEL POETY J.KOFTY.
CELE LEKCJI:
Uczeń:
uważnie słucha nagrania piosenki;
potrafi sformułować główne przesłanie zawarte w utworze;
czyta wiersz ze zrozumieniem;
nazywa uczucia;
rozwija wyobraźnię;
prezentuje swój punkt widzenia;
analizuje sens słów: „Pamiętajcieo ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”;
dostrzega w wierszu nawiązania do Biblii;
opisuje obraz Hieronima Boscha - „Raj”;
samodzielnie uzupełnia notatkę;
redaguje opis ogrodu.
METODY:
pogadanka, poszukująca, podająca, praca z tekstem, ćwiczenia redakcyjne, przekład intersemiotyczny.
FORMY PRACY:
indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje ogrodów, nagranie piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”, Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego, kartka z ćwiczeniem, notatka do uzupełnienia.
PRZEBIEG LEKCJI:
Wprowadzenie:
Uświadomienie celu lekcji: uczniowie opisują co przedstawiają ilustracje umieszczone na tablicy (różne obrazy ogrodów), następnie odpowiadają na pytania: czy lubimy przebywać na łonie natury? dlaczego?
Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji.
Wysłuchanie piosenki p.t.” Pamiętajcie o ogrodach” - swobodne wypowiedzi uczniów na temat wrażeń i uczuć muzycznej interpretacji utworu, sformułowanie głównego przesłania zawartego w utworze.
Rozwinięcie:
Odczytanie wiersza J.Kofty - podr. s.148. Przybliżenie uczniom sylwetki autora (zapisanie krótkiej notatki o autorze w zeszycie).
Po odczytaniu wiersza i wysłuchaniu muzycznej interpretacji utworu uczniowie otrzymują kartkę z tabelą, w której muszą wypisać co widzą, co słyszą i co czują będąc w ogrodzie.
Próba interpretacji wiersza - uczniowie odpowiadają na pytania:
Czym jest ten wiersz, jaka jest jego funkcja? (apel do kogo? o co?)
Czym są ogrody, o których mówi poeta?
Dlaczego autor uważa, że powinniśmy o nich pamiętać? (uczniowie odwołują się zarówno do tekstu, jak i przywołują własne spostrzeżenia na ten temat).
Próba sformułowania przestrogi zatytułowanej tak, jak wiersz J.Kofty.
Jak rozumiemy słowa: „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście”? - uczniowie odszukują w podr. s.139 fragment „ Biblii” mówiący o pierwszych ludziach i ich życiu w rajskim ogrodzie, powinni dostrzec w wierszu nawiązania do biblijnego raju.
Uczniowie opisują obraz Hieronima Boscha p.t. „Raj” -podr. s.140.
Jak uczniowie wyobrażają sobie raj? (wypisanie na tablicy słów kojarzących się im z rajem).
Zakończenie:
Uczniowie uzupełniają notatkę.
Praca domowa (do wyboru):
Opisz swój wymarzony ogród.
Wykonaj ilustrację wymarzonego ogrodu.
Ułóż wiersz, którego tematem będzie ogród, piękno natury.
LITERATURA:
H.Kaczorowska, M. Kaczorowski, Ja i świat. Język polski w klasie V. Kształcenie literackie i kulturowe, s. 139-140, s.148
H.Kaczorowska, Projekty dydaktyczne dla klasy V cz.II, str. 100-101