9,10.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Niezwykłe spotkanie Łucji i fauna- poznajemy pojęcie dialogu.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi wskazać jak zapisuje się dialog.
Uczeń wzorując się na tekście umie opracować własny dialog.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, co to jest dialog.
Uczeń samodzielnie odpowiada na pytania dotyczące fragmentu książki C.S. Lewisa (krzyżówka).
Uczeń zna fragment tekstu C.S. Lewisa.
Uczeń wie, że wypowiedź w tekście oznaczona jest myślnikiem.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
MATERIAŁY: podręcznik do języka polskiego (kl. IV „Między nami”), krzyżówki.
METODA: pogadanka heurystyczna, krzyżówka.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą - Nauczyciel prosi: Otwórzcie podręczniki na str. 12; -Nauczyciel prosi poszczególnych uczniów o głośne przeczytanie tekstu; -Nauczyciel pyta: Z jakiej książki pochodzi ten fragment?
- Autorem tego cyklu jest Clive Staples Lewis. Jest on słynnym pisarzem dla dzieci i młodzieży. Jego książki wielokrotnie były ekranizowane. Zapewne mieliście przyjemność oglądać te piękne filmy; -Prosi uczniów o rozdanie krzyżówek;
-Nauczyciel prosi uczniów
-Nauczyciel prosi o przeczytanie rozwiązania. |
-Uczniowie wykonują polecenie;
-Uczniowie czytają fragmenty tekstu;
-Proponowana odpowiedź: Fragment ten pochodzi z książki „Lew, Czarownica i stara szafa” z cyklu „Opowieści z Narnii”;
-Uczeń rozdaje krzyżówki;
-Uczniowie wspólnie rozwiązują krzyżówkę dotycząca przeczytanego wcześniej fragmentu (krzyżówka - Hasłem krzyżówki jest DIALOG. |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - efektywne współdziałanie w grupie - komunikacja: nauczyciel - uczeń -czytanie ze zrozumieniem -doskonalenie umiejętności czytania na głos |
Badanie |
-Nauczyciel zadaje pytania:
-Nauczyciel mówi: Zapiszmy temat lekcji (nauczyciel zapisuje temat na tablicy): NIEZWYKŁE SPOTKANIE ŁUCJI I FAUNA- -POZNAJEMY POJĘCIE DIALOGU. |
- Proponowane odpowiedzi:
- Uczniowie otwierają zeszyty
|
- poprawność językowa - komunikacja: nauczyciel- uczeń
|
Prezentacja |
-Nauczyciel mówi: Otwórzcie raz jeszcze podręczniki na stronie 12; - tekst, który przed momentem przeczytaliśmy jest niczym innym jak zapisem dialogu pomiędzy Łucją i faunem.
-W jaki sposób oznaczone
- Nauczyciel prosi ucznia
-Nauczyciel prosi o głośne |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Proponowana odpowiedź:
-Kolejne wypowiedzi oznaczone
-Uczeń wykonuje polecenie nauczyciele, odczytuje notatkę -Uczniowie wklejają notatkę. |
- czytanie - przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi: Otwórzcie teraz podręczniki natronie 14
-Wykonujmy to zadanie samodzielnie ołówkiem |
-Wybrany uczeń czyta polecenie
a) oddziel słowo od osoby opowiadającej wydarzeniach b) zwróć uwagę na użycie znaków interpunkcyjnych. |
- łączenie teorii z praktyką - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
- Czym jest dialog. -W jaki sposób zaznaczamy pojawienie się dialogu w tekście?
- Zapiszcie sobie zadanie domowe: Przepisz dialog Łucji i fauna znajdujący się w podręczniku |
-Dialog to inaczej rozmowa. -Pojawienie się dialogu w tekście zaznaczamy myślnikami.
-Uczniowie zapisują polecenie |
- mówienie - poprawność językowa -samokształcenie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
2
3
4
5
6
Gdzie znajdowała się stara szafa?
Jak nazywała się dziwna kraina, w której znalazła się Łucja?
Magiczna istota, którą spotkała główna bohaterka.
Nazwisko autora tekstu.
Tytuł cyklu: „… z Narnii”.
Co padało w Narnii?
Dialog to inaczej rozmowa. W dialogu wypowiedzi bohaterów poprzedzamy myślnikiem. Zwykle każdą kwestię piszemy od nowej linii, np.:
„(…)- Oczywiście, jestem dziewczynką-zgodziła się Łucja.
-Czy to znaczy, że jesteś człowiekiem?
-Oczywiście, jestem człowiekiem- powiedziała Łucja coraz bardziej zdziwiona(…)”
/fragment książki „Lew, Czarownica i stara szafa” Clive'a Staples'a Lewis'a/