Scenariusz lekcji języka angielskiego
Klasa: II a
Nauczyciel : S. Chlastawa
Temat: Christmas - tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych
Czas trwania : 45 min
Data: 15. 12. 2008
Cele lekcji:
- uświadomienie różnorodności kulturowej oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec
innych zwyczajów
- zapoznanie ze słownictwem związanym ze świętami Bożego Narodzenia- ćwiczenia
w mówieniu i pisaniu
- aktywizowanie uczniów oraz kształtowanie w nich pewności siebie w posługiwaniu się
językiem obcym
Pomoce dydaktyczne:
flashcardy przedstawiające słownictwo związane ze świętami
wordcards
karty pracy
Formy pracy :
Praca z całą klasą
Praca indywidualna
Metody pracy:
audiolingwalna
pokaz
elicytacja
Praca z tekstem
TPR ( metoda reagowania całym ciałem )
Przebieg lekcji:
Przywitanie, czynności porządkowe.
Rozgrzewka językowa: zabawa ruchowa .
Zapoznanie uczniów ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w Wielkiej Brytanii
i Stanach Zjednoczonych. Porównanie ich z tradycjami polskimi.
Wprowadzenie za pomocą flashcardów nowego słownictwa związanego ze świętami ( Father Christmas, Christmas Tree, star, stocking, present, Christmas cake, cracker, card ) . Kilkukrotne powtórzenie wyrazów za wzorem. Dobieranie podpisów do ilustracji. Pisanie palcem po plecach kolegi wybranych wyrazów. Uzupełnianie krzyżówki .
Zabawa językowa: uczniowie ustawiają się przy świątecznym „muffinku „ oznaczonym numerem, który poda nauczyciel.
Rozmowa dotycząca świątecznych prezentów. Podpisywanie obrazków przedstawiających zabawki, które uczniowie najczęściej znajdują pod choinką. Nazywanie i pokazywanie ruchem w jaki sposób można się bawić otrzymanymi prezentami, utrwalenie konstrukcji : „ Fly a kite” , „ride a bike” „dress a doll” „bounce a ball”.
Zapoznanie z zapisem „Wesołych Świąt „ w różnych językach.
Zapisywanie życzeń świątecznych na karcie pracy, wklejenie ich do zeszytu.
Wyjaśnienie zadania domowego oraz podsumowanie lekcji.