Gama rodzina dźwięków 6latki


Scenariusz do zajęć z muzyki przeznaczony dla dzieci 6-letnich.

Temat: Gama- rodzina dźwięków.

Cele ogólne:

-zapoznanie z pojęciem gama,

-zapoznanie z melodią i treścią piosenki pt. „Polka-fasolka”

Cele szczegółowe (operacyjne):

Dzieci:

-potrafią słuchać piosenki,

-potrafią słuchać utworu muzycznego,

-potrafią nazwać i zaśpiewać poszczególne dźwięki gamy przy pomocy solmizacji,

-umieją bawić się przy piosence,

-potrafią improwizować rytmicznie tekst,

-potrafią zagrać gamę na cymbałkach.

Metody:

-analityczno-percepcyjna,

-problemowo- twórcza,

-problemowo- analityczna,

-ekspozycji.

Formy:

-indywidualna,

-zbiorowa.

Środki dydaktyczne: Cymbałki, tekst i zapis nutowy piosenki „Polka- fasolka” muz. Krystyna Kwiatkowska, sł. Stanisław Karaszewski, magnetofon, podkład muzyczny do piosenki „Polka- fasolka”.

Przebieg zajęć:

1.Słuchanie piosenki pt. „Polka- fasolka” śpiewanej przez nauczycielkę z towarzyszeniem podkładu magnetofonu

2.Wyjaśnianie pojęcia gamy i umieszczenie na pięciolinii dźwięków gamy i ich nazw, oraz napisu „gama”.

3.Śpiew gamy przy pomocy solmizacji w górę i w dół- dzieci śpiewają razem z nauczycielką dźwięki gamy w górę i w dół.

4.Zabawa z reakcją na gamę- dzieci maszerują po sali w takt muzyki, gdy usłyszą gamę przystają i śpiewają ją z uprzednio nauczonym tekstem ilustrującym wznoszenie się i opadanie, np. przy gamie wznoszącej się dzieci śpiewają „ już- fa- so- la- nam- wy- ras- ta” pokazując stopniowy wzrost rośliny z zaznaczeniem każdego dźwięku gamy. Gdy zaś gama opada dzieci śpiewają „trze- ba- zer- wać- ją- i- bas- ta” naśladując zrywanie strąków fasoli z góry w dół w linii prostej przed sobą, zaznaczając również każdy dźwięk gamy.

5.Improwizowanie odpowiedzi rytmicznych na pytania rytmiczne- nauczycielka podchodzi kolejno do poszczególnych dzieci, improwizując początek tematu rytmicznego jak gdyby pytanie. Dziecko słucha, a następnie improwizuje rytmiczną odpowiedź. Odpowiedź powinna być zawarta w tej samej ilości taktów co pytanie. Odpowiedzi powinny stanowić rozwinięcie i zakończenie myśli muzycznej zawartej w pytaniu.

6.Gra gamy przez dzieci na cymbałkach- nauczycielka gra gamę na cymbałkach pokazując jak należy zagrać gamę w górę i w dół, po czym dzieli dzieci na dwie grupy. Następnie rozdaje cymbałki dzieciom z jednej grupy i dzieci te próbują grać gamę wznoszącą się- druga grupa słucha i nagradza wykonane zadanie brawami , potem następuje zmiana i dzieci grają gamę opadającą.

7. Słuchanie utworu Franza Schuberta- II. Impromptu in E Flat Major.


