SCENARIUSZ
DYPLOMOWEJ LEKCJI RYTMIKI
dla dzieci 5-6-letnich
W PRZEDSZKOLU MUZYCZNYM
na dzień 17.04.2012r.
Prowadzenie: Paulina Skoczyk
Temat: KONTRASTY W MUZYCE
Cele lekcji:
1. Poznawcze :
Poznanie określenia „kontrasty” np. cicho - głośno, wolno -szybko, staccato -legato, nisko -wysoko, coraz ciszej, coraz głośniej.
Zapoznanie z mapą świata,
Poznanie opowieści muzycznej „Rozmowa z fortepianem” J. Smoczyńskiej-Nachtman
2.Kształcące :
Kształcenie poczucia rytmu
Uwrażliwienie na zmiany rytmu ,tempa, dynamiki, wysokości dźwięku, rejestrów pianina.
Doskonalenie szybkiej koordynacji słuchowo-ruchowej,
Kształcenie wyobraźni muzycznej ,
3.Wychowawcze :
Umiejętność współpracy w grupie,
Wyzwalanie i rozwijanie kreatywności oraz ekspresji,
Kształtowanie prawidłowej podstawy,
Umiejętność podporządkowania się poleceniom i regułom
Materiały pomocnicze: gumy, wachlarze, mapa świata, metalofony, bębenki, grzechotki, tamburyno, kowbojskie czapki
Metoda: praktyczna
Plan zajęć:
I Część wstępna:
Wejście dzieci do sali .
Przywitanie z dziećmi na sygnale dźwiękowym.
Opowieść muzyczna „Rozmowa z fortepianem”.
Omówienie „Rozmowy….”.
II Wprowadzenie tematu:
Prezentacja mapy Świata.
Podróż w łodziach do Japonii.
Zabawa „Wachlarze”.
Podróż w łodziach do Australii.
Zabawa „Kapucynki i leniwce”.
Podróż w łodziach do Afryki.
Zabawa „Taniec przy ognisku”.
Piosenka „Si ma ma ka”.
Podróż w łodziach do Ameryki.
Zabawa „Kowboje”.
Powrót w łodziach do Polski.
III Zakończenie zajęć:
Omówienie zajęć przy mapie świata.
Pożegnanie z dziećmi na sygnale dźwiękowym.
Przebieg zajęć:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
Wejście dzieci na salę.
Dzieci czekają przed rozpoczęciem zajęć przed salą jedno za drugim. Po usłyszeniu muzyki granej przez nauczyciela dzieci wchodzą i maszerują po kole. Na szybkie wartości rozpoczynają bieg, wracają do chodzenia, a następnie na rytm punktowany podskakują.
Przywitanie z dziećmi.
Po zakończeniu wstępu do lekcji nauczyciel zaprasza dzieci do pianina i wita się z nimi na sygnale dźwiękowym:
Opowieść muzyczna „Rozmowa z fortepianem”.
Nauczyciel wprowadza dzieci w temat zajęć, rozpoczyna od pokazania różnic w muzyce wykonywanej na fortepianie. Posłuży mu do tego „Rozmowa z fortepianem” J. Smoczyńskiej-Nachtman.
Nauczyciel: Dzieci, prawie zawsze powitaniu nauczyciela towarzyszą dźwięki pianina. To właśnie z tym wspaniałym instrumentem postanowiłam przeprowadzić dzisiaj rozmowę. Zaraz zadam mu kilka pytań, posłuchajcie.
Drogi panie fortepianie, jak grasz rano kiedy wstaniesz?
Czasem, gdy zły humor mam,
wtedy strasznie grubo gram.
Posłuchajcie zresztą sami:
groźnie kłapię klawiszami,
aż się trzęsą wszystkie mury
gdy gram w dole klawiatury.
A jak fortepianie grasz, kiedy dobry humor masz?
Klawiszami z prawej strony
grywam cienko, jak deszcz dzwonię.
Hen, pod słońce, pod obłoki
leci w górę dźwięk wysoki
brzęcząc cienko tak, jak mucha.
Chcesz posłuchać? To posłuchaj.
A jak lubisz sobie grać, gdy wieczorem idziesz spać?
Cicho, cicho, piano, piano
gram melodię rozespaną,
aż niebieska nocna cisza
sen położy na klawiszach.
Recytacji tekstu towarzyszy muzyka grana na fortepianie.
Omówienie opowieści.
Co wyniknęło z rozmowy z fortepianem?
Czy on zawsze gra tak samo?
Nauczyciel: Wy dzieci dopiero pójdziecie do szkoły, ja chodzę do niej już 12 lat. Bardzo dużo się nauczyłam i wiem, że w muzyce jest mnóstwo ciekawych rzeczy tak samo jak w otaczającym nas świecie. Dzisiaj zapraszam Was w podróż dookoła świata. W mojej rozmowie z pianinem znaleźliście dźwięki mieszkające na różnej wysokości, jedne były (niskie), inne (wysokie) a jeszcze inne (średnie). Ciekawe jakie jeszcze inne różnice w muzyce spotkają nas w trakcie podróży.
II. WPROWADZENIE TEMATU.
Prezentacja mapy.
Nauczyciel pokazuje dzieciom wielką mapę Świata i wiesza ją na tablicy. Na niej zaznaczone są droga i przystanki w naszej podróży.
Nauczyciel: Wyruszamy z Mielna, wsiadamy w nasze łodzie. Pierwszy cel naszej podróży to Chiny.
Podróż w łodziach do Japonii.
Nauczyciel prezentuje dwie duże gumy, które będą symbolizować łodzie i dzieli dzieci na dwie grupy. Na sygnał muzyczny dzieci wskakują do łodzi. Wraz z rozpoczęciem muzyki dzieci poruszające się w dwóch grupach po sali, wyobrażają sobie, że wyglądają przez lornetkę, rozglądają się dookoła. Na kolejne pojawienie się charakterystycznego sygnału dzieci wyskakują z łodzi.
Taki sam schemat będzie powtarzać się za każdym razem pomiędzy kolejnymi przystankami w różnych częściach Świata.
JAPONIA- zabawa „Wachlarze”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jednej części wręcza wachlarze, a druga grupa siada przy metalofonach, które ułożone są na środku sali. Kiedy usłyszą muzykę graną staccato (dźwięki oderwane od siebie) poruszają się dzieci z wachlarzami, małymi kroczkami, energicznie ruszając wachlarzami na boki. Na muzykę legato (dźwięki połączone, lejące) gra grupa przy metalofonach. Potem nastąpi zamiana grup.
Podróż w łodziach do Australii.
AUSTRALIA- zabawa „Kapucynki i leniwce”.
Dzieci wyobrażają sobie energiczne, zwinne i szybkie małpki kapucynki oraz powolne leniwce. Kiedy usłyszą muzykę szybką dzieci zamieniają się w kapucynki, skaczą i są bardzo ruchliwe. Na muzykę wolną kładą się na ziemi i podnoszą po kolei swoje kończyny ciała.
Podróż w łodziach do Afryki.
AFRYKA- zabawa „Taniec przy ognisku”.
Dzieci zostały zaproszone na wielką ucztę przez tamtejsze małe murzynki. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela bębenek lub marakas. Dzieci wyobrażają sobie na środku sali wielkie ognisko i tańczą wokół niego. Poruszają się wraz z nauczycielem, który gra na tamburynie. Kiedy muzyka ścisza się dzieci zbliżają się do ogniska i zmniejszają okrąg. Kiedy usłyszą rytm stają i zaczynają go cichutko wystukiwać o bębenki. Muzyki pogłaśnia się i dzieci powiększają koło oddalając się od ogniska. Kiedy usłyszą rytm grany głośno, zatrzymują się i wystukują o instrument.
Piosenka „Si ma ma ka”.
Dzieci na pożegnanie się z murzynkami z afrykańskiej wioski wykonują piosenkę połączoną z tańcem, którą poznały już na wcześniejszych zajęciach.
Si ma ma ka
Si ma ma ka
Ruka ruka ruka
Si ma ma ka
Sebea kimbija
Sebea kimbija
Ruka ruka ruka
Si ma ma ka.
Nauczyciel: Dzieci, machamy naszym nowym kolegom i wsiadamy do naszych łódek.
Podróż w łodziach do AMERYKI.
Zabawa „Kowboje”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kowbojskie czapki. Kiedy dzieci usłyszą grę w wysokim rejestrze poruszają się po całej sali, udając, że machają lassem. Na muzykę w średnim rejestrze wsiadają na wyimaginowane konie. A na dźwięki grane nisko kładą się na ziemi i odpoczywają.
III ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.
Omówienie zajęć przy mapie.
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do mapy i mówi: dzieci, przypomnijmy sobie gdzie dzisiaj byliśmy podróżując i co nas spotkało w tych miejscach.
Japonia? ( dźwięki staccato i legato)
Australia? (wolno i szybko)
Afryka? (cicho i głośno)
Ameryka? (wysoko, średnio i nisko)
Nauczyciel: Tak jak mówiłam Wam dzieci na początku naszych zajęć, muzykę możemy spotkać wszędzie i jest ona bardzo różnorodna. Bardzo dobrze zauważyłyście, ze mamy dźwięki wysoki i niskie, muzyką cichą i głośną, dźwięki staccato i legato. Kiedy już przyjedziecie tutaj do szkoły to zacznie się Wasza przygoda z muzyką i będziecie coraz dokładniej poznawać kontrasty muzyczne. Kontrasty są bardzo ciekawe i łatwe do rozpoznania, tak samo jak kontrastem są zwyczaje różnych krajów, kolor skóry różnych mieszkańców świata. Mam nadzieję, że pobyt w tej szkole będzie tak samo wspaniałą podróżą jak ta dzisiejsza dookoła świata.
Pożegnanie z dziećmi.
Nauczyciel zaprasza dzieci do pianina i żegna się z nimi na koniec zajęć na sygnale muzycznym.