Scenariusz Zabiegi Higieniczne


Scenariusz zajęć zintegrowanych prowadzonych w dniu 05.03.2013r.

Klasa III pb

Temat: Czynności i zabiegi higieniczno- porządkowe

Czas trwania: 2 x 45 minut

Cele ogólne:
- wyrabianie nawyków higieniczno - kulturowych związanych z higieną osobistą;
- rozwijanie mowy i logicznego myślenia, ukierunkowanie wypowiedzi

- kształtowanie u uczniów umiejętności dbania o czystość najbliższego otoczenia
- zapoznanie z melodią i słowami piosenki pt. „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”.

- rozwijanie zmysłu dotyku

- rozwijanie spostrzegawczości

Cele operacyjne (dziecko):
- uważnie słucha tekstu wiersza pt„Czystość to zdrowie” - I. Salach
- potrafi odpowiedzieć na zadane pytania dotyczące utworu z wykorzystaniem ilustracji;
- zna melodię i słowa piosenki pt "Szczotka, pasta, kubek...";

- uczeń zna zasady wykonywania zabiegów higienicznych oraz środki niezbędne do ich przeprowadzenia,
- wie, że należy pozostawiać pomieszczenia sanitarne w czystości,
- potrafi wykonywać czynności porządkowe w miejscach, w których przebywa - pokój, łazienka, kuchnia, klasa
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową wg. wzoru

- rozpoznaje różne przybory do mycia (higieny osobistej) za pomocą dotyku - określa jego przydatność i sposób używania.

Metody pracy:
- percepcyjne: obserwacji i pokazu;
- słowne: rozmowy; pogadanka; dyskusja
- czynne: samodzielnych doświadczeń;
- burza mózgów.

Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- treść wiersza „Czystość to zdrowie” - I. Salach
- duże ilustracje przedstawiające treść wiersza; (piktogramy)
- worek i różne przybory do mycia.

- historyjka obrazkowa, nożyczki

- kolorowanka, kredki

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie wiersza przez dzieci „Czystość to zdrowie” - I. Salach recytowanego przez nauczyciela przy użyciu dużych ilustracji przedstawiających treść utworu. Wdrażanie dzieci do zachowania uwagi przez dłuższa chwile. Zachęcanie dzieci do dbania o własne zdrowie i wyglądu oraz czystość osobistą.

Czystość to zdrowie - I. Salach

 

Kiedy rano wstaję, do łazienki idę

kran odkręcam z ciepłą wodą

i dokładnie myję…

…zęby, twarz i szyję.

Gdy już się ubiorę, to przyczeszę włosy,

by nie sterczał krzywo w górę -

ani jeden kosmyk.

Ręce czyste zawsze mam

o paznokcie krótkie dbam.

Czyste włosy mam i szyję

no bo się dokładnie myję.

Żeby zdrowym zawsze być

trzeba się dokładnie myć.

I pamięta każdy zuch:

w zdrowym ciele, zdrowy duch!

2. Rozmowa na temat:, „Dlaczego warto być czystym?". Wdrażanie do swobodnego wypowiadania się na podany temat.
- Kiedy należy umyć ręce?
- Jakie przybory służą do mycia rąk?
- Jakie przybory potrzebne są do umycia zębów?
- Dlaczego należy się myć?

-Jak się czują osoby, przebywając w pomieszczeniach, w których panuje nieład?

-Jakie mają odczucia podczas przebywania w pomieszczeniach czystych zadbanych?

-Czy chętnie korzystają z pomieszczeń, urządzeń o przykrym zapachu, niemiłym wyglądzie?

-Jakie mogą być konsekwencje nieporządku w domu?

-Jakie korzyści ma człowiek z tego powodu, że przebywa w domu, w którym panuje czystość i porządek?
- Dzielenie się przez uczniów spostrzeżeniami.

3.Analiza zasad korzystania z urządzeń sanitarnych.
- Ustalenie zasad korzystania z urządzeń sanitarnych
1. Korzystaj tylko ze sprawnych urządzeń sanitarnych.
2. Jeśli korzystasz z wc, pamiętaj o spłukaniu go wodą.
3. Do urządzeń wc najodpowiedniejszy jest papier toaletowy
4. Po wyjściu z wc pamiętaj o umyciu rąk
5. Nie zapomnij zakręcić kranu z wodą
6. Podczas mycia rąk staraj się nie zalewać podłogi, nie rozlewać wody
7. Opuszczając pomieszczenie zostaw go w czystości
8. Pomagaj młodszemu rodzeństwu w utrzymaniu porządku i korzystaniu z urządzeń sanitarnych.

4. Układanie historyjki obrazkowej dotyczącej czynności mycia zębów.

Uczeń dostaje kartę, którą za pomocą nożyczek musi porozcinać kartę według linii i ułożyć według kolejności numerycznej historyjkę obrazkową.

5. Zapoznanie z melodią i słowami piosenki pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda". Próby biegania wężykiem za osoba prowadzącą oraz próby tworzenia wspólnego koła. Prowadzenie miłej i wesołej atmosfery w grupie. Piosenka nr.8

Tekst piosenki "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda"- Fasolki

Szczotka, pasta, kubek ciepła woda
tak się zaczyna wielka przygoda.
Myje zęby, bo wiem przecież o tym,
kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć

Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo.
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.

6 Czarodziejski worek - zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów znajdujących się w worku poprzez dotyk - tylko zmysłu dotyku. Próby określenia przydatności wylosowanego przedmiotu.

7. Kolorowanka na temat higieny


