Beata Brzostek
Przedmiot: wychowanie fizyczne
Konspekt lekcji "Uczymy się wspólnego rozwiązywania problemów"
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
Beata Brzostek
Pasym
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Data: 06.03.04
Klasa: V c
Liczba uczniów: 24
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Zadanie główne: GP - Uczymy się wspólnego rozwiązywania problemów.
Cele lekcji:
Doskonalenie przewrotu w przód.
Doskonalenie przejścia równoważnego po ławeczce.
Zadania szczegółowe z zakresu:
Zdolności motoryczne - uczeń:
rozwija szybkość działania w różnych sytuacjach
kształtuje swoją zwinność i równowagę
Umiejętności - uczeń potrafi:
prawidłowo wykonać przewrót w przód z odpowiednim ułożeniem rąk i głowy
wykonać przejście równoważne po listwie ławeczki
Wiadomości - uczeń:
uczeń wie na czym polega rzetelność punktacji
uczeń wie, jak może korygować postawę w różnych pozycjach
Usamodzielnianie ucznia:
uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę
współdziała w zespole w celu rozwiązania problemu
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna - bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń, zachowania sprzyjające zdrowiu, właściwy stosunek do pozytywnych i negatywnych emocji.
Metody realizacji zadań ruchowych: pogadanka, metoda zabawowo - klasyczna, metoda problemowa, metoda naśladowczo - ścisła, bezpośredniej celowości ruchu
Formy organizacyjne lekcji: forma zajęć w zespołach, forma frontalna, luźna gromada
Środki dydaktyczne (pomoce, sprzęt): materace, chorągiewki, szarfy, ławeczki, lina ze związanymi końcami, kartki, mazaki, duża plansza
Część lekcji, rodzaje zadań |
Czynności docelowe uczniów |
Zadania |
Czynności nauczyciela |
Doz. Powt. |
Formy metody |
Część wstępna |
Czynności organizacyjno porządkowe
Zabawa ożywiająca „Lawina” |
|
|
2 min
3 min |
Luźna gromada. Pogadanka.
Luźna gromada. Metoda zabawowo klasyczna |
Część główna A |
Przygotowanie organizmu do wysiłku
Ćwiczenia kształtujące z liną. Ćw. T
Ćw. NN
Ćw. NN
Ćw. RR i NN
Ćw. RR i NN
Ćw. RR, NN, T
Ćw. T
Ćw. NN
Ćw. T
Ćw. T
Ćw. T, RR
Ćw. równoważne wolne |
W miejscu, postawa wysoka swobodna
Pozycja wysoka swobodna
W marszu
Bieg
Przysiad podparty
Siad prosty
Leżenie tyłem
Leżenie przodem
3 - wysunąć RR do przodu, 4 - położyć RR na podłodze Siad prosty
Klęk podparty
Marsz
|
|
7 min |
Forma frontalna
Metoda bezpośred. celowości ruchu |
Część główna B |
Wspólne rozwiązywanie problemów. Integracja grupy.
Rozwijanie szybkości. Zabawa „Od dużego do małego”
Doskonalenie przewrotu w przód. Zabawa „Kolorowe oczy”.
Doskonalenie równowagi. Zabawa „Urodzinowe wyścigi”
Zabawa „Piramida”
Rozwijanie szybkości, zwinności i równowagi Zabawa „Włosy”
Rozwijanie szybkości Zabawa „Sztafeta pisana” |
Ostatni ćwiczący z każdego rzędu wykonuje bieg dookoła materaców, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po dobiegnięciu wykonują leżenie przodem w tunelu z dotknięciem woreczka. Następnie wstają i zajmują miejsce z przodu rzędu.
Uczniowie wykonują siad klęczny o prostych plecach. Na sygnał pierwszy czworakuje do materaca, robi przewrót w przód, biegnie dookoła stojaka i wraca do drużyny, dając sygnał startu koledze.
Uczeń wykonuje przejście równoważne po ławeczce z przełożeniem szarfy dowolnym sposobem, bieg do stojaka, powrót do zespołu w podporze tyłem
Wszyscy uczniowie stają na materacu w ten sposób, by tylko 1/3 wszystkich stóp dotykały materaca
Uczeń wykona przejście równoważne po ławeczce, przewrót w przód, bieg do stojaka, ominięcie go. W drodze powrotnej w pozycji czworakowania wykona przewrót w przód, przeczołganie się dwukrotne pod ławeczką. i powrót w pozycji wysokiej do zespołu
Uczeń wykona bieg do lini końcowej, na której znajduje się kartka i długopis. Tam napisze wyraz, ale w taki sposób, by na koniec powstało zdanie.
|
|
1 min
5 min
4 min
4 min
3 min
5 min
5 min
|
Forma zajęć w zespołach
Metoda problemo - wa
Metoda zabawowo - klasyczna
|
Część końcowa |
Ćwiczenie korekcyjne, oddechowe. Zabawa „Minutka”
Omówienie lekcji
Czynności porządkowe |
Uczniowie maszerują za pierwszym zespołem dbając o przyjęcie prawidłowej postawy. Uczniowie wykonują leżenie tyłem, NN zgięte w kolanach, stopy oparte na podłodze, RR wzdłuż tułowia. Wdech - przełożenie RR do tyłu za głowę, wydech - powrót do pozycji wyjściowej.
Uczniowie oceniają współpracę w zespołach i swoją własną postawę.
Zespół, który uzyskał najmniejszą liczbę punktów ustawia przyrządy na miejscu. |
|
3 min
3 min |
Forma frontalna
Metoda naślado-wczo - ścisła
Pogadanka |