Konspekty prawo i znaczek


Konspekt 1

  1. Temat: Nasz znak

  2. Czas: 45 - 65 min

  3. Miejsce: Harcówka

  4. Cel: poznanie znaczka zucha.

  5. Przebieg:

    1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

    2. gawęda - 5 -10 min

Drogie zuchy najważniejszym dla każdego zucha jest złożenie obietnicy zucha i otrzymanie znaczka zucha. Ale czy wiecie co on oznacza?

Otóż w pewnej krakowskiej drużynie zuchowej druh Marek został zapytany, czy wie, co oznacza ten znak, który nosi nad lewą kieszenią. Marek zrobił się czerwony jak burak. Nie wiedział. A Wy, zuchy, jak myślicie, czy Marek był dobrym zuchem? Oczywiście, że nie ponieważ nosił znaczek nie wiedząc co on oznacza, prawda? Zobaczcie. Ja mam tutaj taki znaczek. Spróbujmy wyjaśnić sobie znaczenie rysunku, który na nim widzimy.
Popatrzmy - tutaj jest biały Orzeł. A jakim ptakiem jest orzeł? Orzeł to ptak silny, mocny, odważny. I właśnie taki ma być każdy zuch - ma być dzielny i odważny. A słoneczko ? Przecież gdy słoneczko świeci tak pięknie jak na naszym znaczku, to wszystkim ludziom jest dobrze, wesoło zaś błękitne niebo oznacza pogodę ducha. A jaki jest zuch? Jest zawsze wesoły, uśmiechnięty cieszy się każdym kwiatkiem, każdą rzeczą, jednym słowem wszystkim jest z zuchem dobrze. Jest zawsze rozpromieniony jak słoneczko.
O, widzicie zuchy, tutaj na dole jest napis ZUCH. Jak myślicie, co on oznacza? Otóż ten napis oznacza, że ten, który go nosi jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, czyli całej gromady młodych ludzi - harcerzy i Was - zuchów, którzy zawsze, wszędzie i o każdej porze są gotowi pomagać i nieść uśmiech wszystkim ludziom. I nosząc ten znaczek zawsze musimy pamiętać, że jest to symbol przyjaźni i trzeba się do tego stosować, aby godnie reprezentować Związek Harcerstwa Polskiego.

    1. piosenka „ Mundur chusta” - 5 min

d) pląs - 5 - 10 min

e) Majsterka - 10 - 15 min

Układanie w szóstkach puzzli ze znaczkiem zucha i po naklejeniu kolorowanie ich.

  1. Powtórzenie piosenki - 5 min

  2. Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

0x08 graphic

Konspekt 2

  1. Temat: Przygotowanie do wyprawy do Smoczej Krainy

  2. Czas: 55 - 75 min

  3. Miejsce: Harcówka

  4. Cel: przygotowanie do wyprawy

  5. Przebieg:

a) Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

    1. Gra - 5 -10 min

Na dany znak każdy zuch:

c) gawęda - 5 -10 min

(Prosisz zuchy, by usiadły w kręgu i posłuchały, co chcesz im powiedzieć.)

Opowiadasz, że podczas przygotowywania się do spotkania z nimi znalazłeś w bibliotece (na strychu) pośród książek z grami i zabawami kilka pojedynczych kartek pożółkłego papieru (pergaminu), na którym błękitnym atramentem ktoś opisał tajemniczą krainę. Kraina ta była cala zanurzona pod woda, wśród pięknych koralów, glonów i ukwiałów pływały kolorowe ryb… Do tej krainy można dojść przez 6 krain: Krainę Ognistego Miecza, Krainę Prawdomówności, Bałaganowo, Kraj Wielkich Możliwości, Serdeczną Krainę, Krainę Ojczystą. Nazwa tej krainy niestety była zatarta. Tylko pod tekstem widniała stara pieczęć, na której umieszczony był znak — prawdopodobnie herb tej krainy — na czerwonym tle zielony smok. Chciałbyś wybrać się do tej krainy, bo jest tam pięknie i tajemniczo. Wolałbyś jednak iść tam z przyjaciółmi, tak będzie weselej i będzie można przeżywać wspaniałe przygody. Proponujesz, więc, aby zuchy wybrały się tam z tobą i abyście razem rozpoczęli przygotowania do wyprawy do Smoczej Krainy, bo tak nazwałeś to miejsce.

d) Ćwiczenia - 15 - 25min

Podczas podróży każda szóstka jest za coś odpowiedzialna: za jedzenie, zdrowie, higienę i byśmy wiedzieli w którym iść kierunku.

Siedzimy razem w kręgu i po zobaczeniu rysunków i krótkiej naradzie w szóstkach wybierają potrzebne im rzeczy uzasadniając wybór.

e) Majsterka - 10 - 15 min

Rysowanie całą gromadą na dużym arkuszu to co chcielibyśmy robić w Smoczej Krainie.

f) Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

Konspekt 3

  1. Temat: Wizyta w Krainie Ognistego Miecza

  2. Czas: 55 - 75 min

  3. Miejsce: Harcówka

  4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Zuch jest dzielny.

  5. Przebieg:

a) Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

b) Pląs - 5 min

c) gawęda - 5 -10 min

Za chwilę wybierzemy się do Krainy Ognistego Miecza. Jest to pierwszy kraj po drodze do Smoczej Krainy. Jak głosi legenda, na jego środku jest wbity płonący miecz — zwany ognistym mieczem. Mieszkańcy tej krainy to ludzie bardzo dzielni i tylko tacy mogą zobaczyć i wyjąć miecz z ziemi. Wyciągają go jednak tylko wtedy, gdy potrzebują jego mocy. Dodaje on, bowiem odwagi, siły i śmiałości w podejmowaniu waż­nych i trudnych decyzji. To on powoduje, ze żadnemu z mieszkańców Krainy Ognistego Miecza nie zbywa na dzielności...

d) Tunel - 25 - 30min

Wszystkie zuchy pląsają z druhną przed harcówką i po kolei pojedynczo wchodzą z zawiązanymi oczami prowadzone przez harcerza:

e) Rozmowa - 10 min

kiedy dziecko jest dzielne i co na to wskazuje.

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

( dostaliśmy list od Mieszkańców Krainy Ognisego Miecza, który odczytuje druhna)

??????????

6. Uwagi:

Konspekt 4

      1. Temat: Wyprawa do Krainy Prawdomówności

      2. Czas: 55 - 75 min

      3. Miejsce: Harcówka

      4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Zuch mówi prawdę.

      5. Przebieg:

a) Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

      1. gawęda - 5- 10 min

Kasia i Zuzia są małymi dziewczynkami. Z wyglądu są takie same, ale charaktery maja zupełnie inne. Kasia jest bardzo nieśmiała, a Zuzia wszędzie chce zwracać na siebie uwagę. W jednym się jednak nie różnią. Obie kłamią. Z rożnych powodów- Kasia ze strachu, a Zuzia, aby zwrócić na siebie uwagę. Dodam jeszcze, że obie rybki urodziły się w niedzielę. Niektórzy uważają, ze rybki urodzone w niedziele mogą widzieć i słyszeć rzeczy, które są dla większości ryb niedostępne. Pewnego dnia wśród kolorowych kwiatów zobaczyły dziwne stworzonko. Był to malutki, śliczny smok, który tak do nich powiedziała:

Dzieci, dzieci, wy to wiecie,

Że smoki żyją na świecie.

Przekazuję wam wieść ważną,

Że kłamstwo jest rzeczą straszną.

Swoje szczęście odnajdziecie,

Gdy wieże prawdy odkryjecie.

Szybko więc tam ruszajcie,

O drogę zwierzęta pytajcie.

Dziewczynki nie namyślając się długo wyruszyły w drogę. Po drodze, tak jak radził, smok, pytały zwierząt, jak dojść do wieży prawdy. Dotarty wreszcie do zamku z kilkoma wie­żami. Przechodziły od jednej wieży do drugiej, aż w końcu dotarty do ostatniej, która zbu­dowana była ze zwykłego kamienia. Z tej wieży rozlegał się glos:

Moje drogie dzieci,

Prawdę tylko tu znajdziecie.

Ona wam zawsze pomoże.

Wszystkie trudności pokona.

Z kłamstwem daleko nie zajdziecie.

Uczciwością wszystko osiągniecie.

Odważny jest, kto uczciwy.

Kto kłamie, ten tchórzliwy.

Chwilę trwało, aż dzieci zrozumiały treść słów, które wypowiedziała wieża. Zrozumiały też, dlaczego kłamią i ze nie należy kłamać ani ze strachu, ani po to, aby być zauważonym. Po powrocie do domu Kasia już zawsze odważnie przyznawała się do winy, co bardzo cieszyło rodziców i panią w szkole, a Zuzia w inny sposób — nie opowiadaniem niestworzonych historii — zjednywała sobie przyjaźń koleżanek.

      1. Gry i ćwiczenia - 5 - 10 min

        • Krzesło prawdy ??????

        • Wszystko zwierze co ma pierze...

    1. Piosenka- 5 min

    2. Majsterka - 10 - 20 min

Robienie zakładek do książki, z jednej strony jest wierszyk, który powiedziała wieża zaś z drugiej rysunek.

Dzieci, dzieci, wy to wiecie,

Że smoki żyją na świecie.

Przekazuję wam wieść ważną,

Że kłamstwo jest rzeczą straszną.

Swoje szczęście odnajdziecie,

Gdy wieże prawdy odkryjecie.

Szybko więc tam ruszajcie,

O drogę zwierzęta pytajcie.

Moje drogie dzieci,

Prawdę tylko tu znajdziecie.

Ona wam zawsze pomoże.

Wszystkie trudności pokona.

Z kłamstwem daleko nie zajdziecie.

Uczciwością wszystko osiągniecie.

Odważny jest, kto uczciwy.

Kto kłamie, ten tchórzliwy.

Dzieci, dzieci, wy to wiecie,

Że smoki żyją na świecie.

Przekazuję wam wieść ważną,

Że kłamstwo jest rzeczą straszną.

Swoje szczęście odnajdziecie,

Gdy wieże prawdy odkryjecie.

Szybko więc tam ruszajcie,

O drogę zwierzęta pytajcie.

Moje drogie dzieci,

Prawdę tylko tu znajdziecie.

Ona wam zawsze pomoże.

Wszystkie trudności pokona.

Z kłamstwem daleko nie zajdziecie.

Uczciwością wszystko osiągniecie.

Odważny jest, kto uczciwy.

Kto kłamie, ten tchórzliwy.

Dzieci, dzieci, wy to wiecie,

Że smoki żyją na świecie.

Przekazuję wam wieść ważną,

Że kłamstwo jest rzeczą straszną.

Swoje szczęście odnajdziecie,

Gdy wieże prawdy odkryjecie.

Szybko więc tam ruszajcie,

O drogę zwierzęta pytajcie.

Moje drogie dzieci,

Prawdę tylko tu znajdziecie.

Ona wam zawsze pomoże.

Wszystkie trudności pokona.

Z kłamstwem daleko nie zajdziecie.

Uczciwością wszystko osiągniecie.

Odważny jest, kto uczciwy.

Kto kłamie, ten tchórzliwy.

Dzieci, dzieci, wy to wiecie,

Że smoki żyją na świecie.

Przekazuję wam wieść ważną,

Że kłamstwo jest rzeczą straszną.

Swoje szczęście odnajdziecie,

Gdy wieże prawdy odkryjecie.

Szybko więc tam ruszajcie,

O drogę zwierzęta pytajcie.

Moje drogie dzieci,

Prawdę tylko tu znajdziecie.

Ona wam zawsze pomoże.

Wszystkie trudności pokona.

Z kłamstwem daleko nie zajdziecie.

Uczciwością wszystko osiągniecie.

Odważny jest, kto uczciwy.

Kto kłamie, ten tchórzliwy.

    1. Pląs - 5 min

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

Rozmowa o kłamaniu i jego skutkach.

6. Uwagi:

blok techniczny, nożyczki, kredki i mazaki, klej, wierszyk, 2 krzesła + kartki ( prawda i fałsz)

Konspekt 5

          1. Temat: Wizyta w Bałaganowie

          2. Czas: 50 - 75 min

          3. Miejsce: Harcówka

          4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Zuch pamięta o swoich obowiązkach.

5.Przebieg:

        1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

        2. gawęda - 5 -10 min

Opowieść o chłopcu Krzysiu, który nie lubił sprzątać. W jego pokoju leżały porozrzucane zabawki, ubrania, książki. I choć mama prosiła i błagała Krzysia, aby chociaż sprzątaniem po sobie pomógł jej w domowych pracach, Krzyś uważał, że sprzątanie jest rzeczą niemądrą i niepotrzebną. Bo po co chować rzeczy, które i tak zaraz będą potrzebne. Pewnego dnia, gdy bawił się w swoim zabałaganionym pokoju, odwiedził go śmieszna, rozczochrany smok. Miał na imię Flejtuszek. Flejtuszek zaprosił chłopca do swojej krainy, która nazywała się Bałaganowo. Można tam było nigdy nie sprzątać, zostawiać wszystko, gdzie się chce. W krainie nieporządku było strasznie. Wśród drzew nie rosły żadne kwiaty, leżały tylko puste puszki, place zabaw zalegały hałdy śmieci, połamane zabawki. Nikt nie miał żadnych obowiązków, nawet kierowcy nie pamiętali o przepisach drogowych. Miesz­kanie Flejtuszka wyglądało okropnie. W kuchennej szafce zamiast talerzy leżał but, majtki i pusta tubka po paście do zębów. W wannie — talerze i parę zabawek. Na podłodze roz­gnieciony zielony groszek. Ale najgorsze było to, że pomimo iż dzieci wymyślały zabawy, w które mogłyby się bawić, nie można było znaleźć potrzebnych zabawek. Krzyś po niedłu­gim czasie stracił ochotę do zabawy. Nie podobało mu się to wszystko. Zaczął rozmyślać, co zrobić, aby sprzątanie było przyjemniejsze, bo bez sprzątania nie da rady tu wytrzymać.

Wreszcie przyszedł mu do głowy pomyśl na zabawę — zabawę w robienie porządków. Flejtuszek na początku poczuł się trochę urażony, ale później zgodził się na nową zabawę. Polegała ona na tym: Najpierw dzieci zbierały na kupkę wszystkie porozrzucane po całym mieszkaniu rzeczy- Potem jedno z nich liczyło powoli do 20, a drugie w tym czasie musiało położyć jak najwięcej rzeczy na swoje miejsce. Potem zmiana. Zabawa była przednia, a rybki bawiły się wspaniale. Nie myślały, ze sprzątanie może być tak przyjemne. Nawet Flejtuszkowi spodobało się posprzątane mieszkanie.

Gdy Krzyś wrócił do domu, opowiedział całą przygodę rodzicom. Od tej tez pory pamiętał o swoim obowiązku, jakim było sprzątanie swojego pokoju i swoich rzeczy, a gdy nawet czasem zapomniała o tym, zaraz zaczynał z mamą czy tatą zabawę, którą sam wymyślił w Bałaganowie.

c) Gry i zabawy

?????????

d) Majsterka - 10- 20 min

„ Drzewo obowiązków” - każdy zuch wykonuje rybkę i pisze na niej swój obowiązek i przyklejamy je wszystkie do kartki - morza

e) pląs -5 min

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

Rozmowa o obowiązkach i ich przestrzeganiu

6. Uwagi:

blok techniczny, duży arkusz papieru, klej, nożyczki, mazaki

Konspekt 6

  1. Temat: Wyprawa do Krainy Serdeczności

  2. Czas: 50 - 75 min

  3. Miejsce: Harcówka

  4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Wszystkim jest z zuchem dobrze.

5. Przebieg:

    1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

    2. gawęda - 5 -10 min

Do zuchówki przybywa gość o ponurym wyrazie twarzy, z nieładnym grymasem, smutny. Zaczyna opowiadać zuchom o Krainie Uśmiechu, która stalą się teraz smutną krainą, gdyż rozpanoszył się w niej Pan Grymas. Ryby już nie są dla siebie mili i dobrzy, nie uśmiechają się do siebie jak dawniej, na ich twarzach widnieje wieczny grymas. Aby Kraina znowu stalą się serdeczną, uśmiechniętą, trzeba pokonać i wypędzić Pana Grymasa. Prosi wiec zuchy o pomoc, bo wie, ze podążają do Podwodnej Krainy i będą przecho­dzić przez jego kraj. On już tez nie potrafi się śmiać. Chce, żeby zuchy go na powrót tego nauczyły...

c) Pląs - 5 min

Aseja bum” (wesoły, ponury, głośny, cichy, płaczliwy, zwariowany , kiblowy )

d) Majsterka - 10- 20 min

Robienie muszelek z czymś miłym dla rodziców by zawsze byli weseli i pogodni.

  1. pląs -5 min

  2. Opowiadanie - 10 - 15 min

Cała gromada opowiada o małym smoku, który był ponury a ma stać się wesoły (cały dzień) - każdy mówi jedno zdanie.

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

Gość dziękuje zuchom, mówi by dzielnie radziły sobie z grymasem.

6. Uwagi:

blok techniczny, mazaki, kredki, gość

Konspekt 7

        1. Temat: Odwiedziny w Krainie Wielkich Możliwości

        2. Czas: 40 - 70 min

        3. Miejsce: Harcówka

        4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Zuch stara się być coraz lepszy.

5. Przebieg:

  1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

  2. gawęda - rozmowa - 5 -10 min

c) Pląs - 5 min

d) Majsterka - 15 - 25 min

Dzielimy zuchy na 3 grupy lub więcej. Ich zadaniem jest przedstawienie ( każdej czego innego) jak śpiewają, tańczą, malują itd.

  1. Zabawa (Rodzinka) -5 - 10 min

  2. Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

kartki białe i kolorowe, kredki, mazaki, klej, nożyczki itd. Napisać rodzinkę

Konspekt 8

  1. Temat: Odwiedziny w Ojczystej Krainie

  2. Czas: 50 - 75 min

  3. Miejsce: Harcówka

  4. Cel: Poznanie punktu prawa zucha - Zuch kocha Boga i Polskę.

  5. Przebieg:

    1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

    2. gawęda - rozmowa -10 - 15 min

Jakie znają święta i obyczaje świąteczne. Jakie znają Polskie obyczaje związane ze świętami.

c) Pląs (Baranek) - 5 min

d) Majsterka - 10- 20 min

Robienie aniołków

e) Kolęda-5 min

  1. Łamanie się opłatkiem (chlebem)- 10 min

  2. Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

opłatek (chleb), kartki białe i kolorowe, kredki, mazaki, klej, nożyczki

Konspekt 9

        1. Temat: W drodze do Krainy Smoków

        2. Czas: 40 - 70 min

        3. Miejsce: Harcówka

        4. Cel: Powtórzenie Prawa Zucha

        5. Przebieg:

  1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

  2. Pląs - 5 min

c) Kolorowani - 10 - 15 min

  1. Zabawy -

?????????????????????????

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

zaproszenia, Prawo Zucha, Kolorowanki, Kredki, itd.

Konspekt 10

1. Temat: Wizyta w Krainy Smoków

  1. Czas: 40 - 70 min

  2. Miejsce: Harcówka

  3. Cel: Złożenie Obietnicy Zucha

  4. Przebieg:

    1. Obrzędowe rozpoczęcie ( okrzyk i meldowanie ) - 5 - 10 min

    2. Bieg stacyjkowy - 25 - 35 min

c) Piosenka ( Mundur, chusta...) i - 10 - 15 min

Wyjaśnienie symboli znaczka zucha

d) Obietnica Zucha -10 - 15 min

  1. Krąg rady - 5 - 10 min

6. Uwagi:

znaczki zucha i legitymacje, zadania na bieg i osoby do obstawienia, świeczki, zapałki



9


