Konspekt Przeglad i znaczenie s Nieznany

background image



Konspekt lekcji biologii dla klasy II gimnazjum

Temat: Przegląd i znaczenie ssaków zamieszkujących różne środowiska.



CELE DYDAKTYCZNE

1.

Wiadomości

Uczeń zna:

gatunki ssaków zamieszkujące różne środowiska

podział ssaków na torbacze, stekowce i łożyskowce

przystosowanie ssaków do wybranych środowisk życia

znaczenie ssaków w przyrodzie i gospodarce człowieka

2.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

wymienić gatunki ssaków zamieszkujących różne środowiska

wskazać związek budowy ssaków ze środowiskiem ich życia

rozpoznać przedstawicieli ssaków

wskazać specyficzne cechy ssaków

opisać znaczenie ssaków w przyrodzie i gospodarce człowieka

wymienić specyficzne cechy oraz gatunki podgromad ssaków

3.

Postawy:

przekonanie o ochronie ssaków

przyjmowanie etycznego zachowania wobec zwierząt

odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej

4.

Strategie:

organizacyjna

asocjacyjna

5.

Metody:

pogadanka

elementy wykładu

praca z literaturą

6.

Formy pracy:

zbiorowa

indywidualna

7.

Środki dydaktyczne:

tablica, kreda

książki przyrodnicze, podręcznik, tekst źródłowy


background image

SSAKI

STEKOWCE

TORBACZE

ŁOśYSKOWCE

SSAKI

STEKOWCE

TORBACZE

ŁOśYSKOWCE

np. kolczatka,
dziobak

- składają jaja, z
których wylegają
się młode
- młode karmione
mlekiem
spływającym po
sierści matki
- zamieszkują
Australię

np. kangur, koala, wilk
workowaty
- nie powstaje łożysko
- ciąża krótka, młode
wędrują do torby lęgowej
- występują głównie w
Australii i Ameryce

np. kot, pies, świnia,
człowiek,
- tworzą łożysko-
wytwór łączący
zarodek z
organizmem matki,
powstaje z kosmówki
-

PRZEBIEG LEKCJI:

I.

FAZA WSTĘPNA (10 min)

1.

Sprawdzenie listy obecności. Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Przegląd i
znaczenie ssaków zamieszkujących różne środowiska.


2.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące ostatniej lekcji:

Jak zbudowana jest skóra u ssaków?

Jakie elementy dodatkowe wytwarza naskórek?

Co możecie powiedzieć o budowie serca u ssaków?

Jak zbudowane są płuca ssaków?

Zapłodnienie u ssaków jest zewnętrzne czy wewnętrzne?

Ssaki są stałocieplne czy zmiennocieplne?

II.

FAZA REALIZACYJNA (30 min)

1.

Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat podziału ssaków na trzy
podgromady ze względu na sposób rozrodu: stekowce, łożyskowce oraz
torbacze. Podczas mowy rysuje na tablicy następujący schemat:








2.

Nauczyciel pyta się uczniów o gatunki zwierząt należących do danej grupy, a
kolejno o cechy charakterystyczne dla każdej podgromady. W czasie
pogadanki uczniowie zapisują notatkę pod odpowiednią podgromadą.


















background image

3.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy dotyczącą cech budowy ssaków, które
umożliwiają im życie w różnych środowiskach. Uczniowie rozwiązują zadania
wspólnie z nauczycielem.

III.

FAZA PODSUMOWUJĄCA ( 5 min)

1.

Nauczyciel czyta uczniom zdania. Zadaniem uczniów jest ocena prawdziwości
czytanych zdań.

Wszystkie ssaki są żyworodne.

Zarodki większości ssaków rozwijają się w drogach rodnych samicy i żyją
kosztem jej organizmu.

Okres rozwoju zarodka ssaków nazywa się ciążą.

Zarodki większości ssaków odżywiają się, pobierając substancje
pokarmowe przez łożysko.

2.

ZADANIE DOMOWE: 1) Wykonaj zadanie 3. z karty pracy. 2) Jakie
znaczenie dla przyrody i gospodarki człowieka mają ssaki? Rozpatrz aspekty
pozytywne i negatywne.































background image



background image

