Scenariusz zajęć otwartych
prowadzonych Metodą Dobrego Startu dla dzieci
pięcioletnich z wykorzystaniem elementów ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej
Temat: Opracowanie piosenki „Wlazł kotek na płotek” Metodą Dobrego Startu
Przygotowanie dzieci - uczestnictwo w systematycznie prowadzonych zajęciach Metodą Dobrego Startu (opracowanie piosenki w oparciu o gotowy wzór piosenki do rysowania).
Cele operacyjne:
Dzieci:
- wystukują rytm śpiewanej piosenki na przemian ręką prawą i lewą zgodnie z podanym układem,
- podzielą słowa na sylaby,
- określą, co jest długie, a co krótkie, wykonają ruchy określonymi częściami ciała zgodnie z nazwanym kierunkiem,
- zilustrują ruchem całego ciała postać kota,
- odtworzą wzór graficzny na materiale sypkim (kasza manna, mąka),
- okażą zainteresowanie partnerem podczas wspólnych zabaw i ćwiczeń,
- znają schemat własnego ciała.
Forma zajęcia: zajęcia prowadzone z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- gazety do tworzenia kulek,
- wełna w kłębku,
- postacie kotów,
- plansza ze wzorem znaku graficznego,
- tacki z kaszą manną mąką, woreczki z kaszą, wałeczki z masy solnej.
Przebieg zajęć
I Wprowadzenie
1.Marsz w rytm akompaniamentu po konturze „leniwej ósemki”
2. Ustawienie w kole
Wspólne wypowiadanie tekstu:
Uśmiech jak słońce do ciebie ślę
Jeśli mnie widzisz
Uśmiechnij się.
Marsz w miejscu, wykonywanie ruchów naprzemiennych zgodnie z metodą Kinezjologii Edukacyjnej.
3. Przywitanie słowem oraz przekazanie kłębka wełny kolejno w kole.
Utworzenie dwóch kół: wewnętrznego i zewnętrznego.
Dzieci poruszają się w przeciwnych kierunkach w rytm akompaniamentu.
Na przerwę w muzyce odwracają się i witają ze sobą:
- podanie ręki,
- zetknięcie się łokciami,
- zetknięcie kolanami,
- chwytanie prawą ręką lewego ucha kolegi i odwrotnie,
- chwytanie prawą ręką lewej kostki kolegi i odwrotnie,
- powrót do koła i przejście do siadu skrzyżnego: wykonanie „kapturka myślowego” - masaż obu uszu.
4. Słuchanie piosenki „Wlazł kotek na płotek” - rozmowa nt. treści piosenki:
• Kto wszedł na płotek?
• Co robił po wejściu?
• Jaka była piosenka?
• Co ma zrobić kotek?
II Część właściwa
1. Ćwiczenia ruchowe, oddechowe, emisyjne
● Zabawa z naśladowaniem poruszania się kocim chodem
● Wypowiadanie słów (dwóch wersów):
Wlazł kotek na płotek i mruga,
Ładna to piosenka, niedługa.
W sposób zaproponowany przez dzieci np. sylabami, bardzo wolno, szybko, szeptem itp.
● Dzieci poruszają się w czasie trwania akompaniamentu na czworakach, naśladując ruchy kota, jednocześnie omijając papierowe kule, na przerwę w muzyce bawią się kulami tak jak koty.
● Przejęci po papierowym płocie zgodnie z rytmem wypowiadanych sylab.
● Zabawa paluszkowa np. tekstu „Kotki”
Wszystkie kotki spały,
Obudził się mały,
Mały obudził średniego,
Który spał tuż obok niego,
Gdy średni już nie spał,
To duży też przestał,
Trzy kotki się bawiły,
Czwartego zbudziły.
Cztery kotki miauczały,
Piątemu spać nie dały.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
● Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji siedzącej na woreczkach -kolejno prawą i lewą ręką (pięścią, jednym palcem, bokiem dłoni).
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
● Demonstracja wzoru graficznego piosenki na tablicy oraz rozdanie wzorów dla dzieci.
● Odtwarzanie gotowego wzoru paluszkami wraz z jednoczesnym śpiewem piosenki.
● Odtwarzanie wzoru w powietrzu - ręką i próby w staniu nogą po dywanie.
● Odtwarzanie wzoru na materiale sypkim (kasza manna, mąka).
● Odtwarzanie wzoru kredką na kartce papieru - bez śpiewu oraz ze śpiewem.
● Odtwarzanie wzoru ołówkiem na karcie pracy.
III Zakończenie
1. Wspólny śpiew piosenki z jednoczesnym odtwarzaniem rytmu z wykorzystaniem klocków drewnianych.
2. Zaczarowanie przechowywanych w kartonie kulek z papieru. Wypowiedzenie zaklęć, rozdanie słodkich niespodzianek z czarodziejskiego pudła.