Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 12
klasa 2
Blok tematyczny: Puc, Bursztyn i inni
Temat: Zwierzęta i ich dzieci
I. Cele
• Rozpoznawanie cech charakterystycznych zwierząt hodowlanych.
• Doskonalenie spostrzegawczości.
• Doskonalenie techniki czytania.
• Ćwiczenia w układaniu i pisaniu zdań.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 6.4 „Uczeń wymienia zwierzęta (…); rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne”
Pkt. 1.b „Uczeń czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.3
komputer z projektorem
magnesy i kartoniki z nazwami zwierząt: dzik, świnia, krowa, sarna, owca, koza, lis, kura, gęś, kaczka, koń, indyk, łoś itp.
gra/plansza interaktywna „Las”
III. Przebieg zajęć
1. Tworzenie zbiorów – zwierzęta hodowlane, zwierzęta leśne
Nauczyciel przyczepia magnesami na tablicy kartoniki z nazwami zwierząt. Dzieci czytają wyrazy i przesuwają kartoniki, tworząc zbiór zwierząt hodowlanych i dziko żyjących.
W zbiorze zwierząt hodowlanych wyróżniają ptaki i ssaki.
Rozmowa na temat wyglądu ssaków, ich cech (np. 4 łapy, sierść, zęby, rodzą się, po urodzeniu piją mleko matki itp.). Następnie dzieci określają cechy ptaków (dwie łapy, skrzydła, dziób, wykluwają się z jaj itp.)
2. Gra/plansza interaktywna „Las”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Leśna kraina (2)
→ Zwierzęta hodowlane (3)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Las” ucząca odróżniania zwierząt hodowlanych od leśnych.
Omówienie gry
Nauczyciel omawia zasady gry – zwierzęta, które hoduje leśniczy, uciekły do lasu.
Należy pomóc leśniczemu złapać te zwierzęta i zaprowadzić do zagrody.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i klika na wyglądające zza drzew zwierzę hodowlane. Musi wykazać się przy tym spostrzegawczością i refleksem.
Zadanie można powtórzyć.
3. Śpiewanie i rytmiczne poruszanie się do piosenki
Kaczor Donald farmę miał ija, ija, o!
I krowy na niej hodował ija, ija, o!
I muu tu, i muu tam,
Wszędzie muu, tu i tam!
Kaczor Donald farmę miał ija, ija, o!
I na niej kury hodował ija, ija o!
Koko tu, i koko tam,
I wszędzie koko, tu i tam!
Kaczor Donald farmę miał ija ija o!
na niej kaczki hodował ija ija o!
Kwa kwa tu, kwa kwa tam,
wszędzie kwa kwa tu i tam!
Kaczor Donald farmę miał ija ija o1!
na niej gęsi hodował ija ija o!
Gę gę tu, gę gę tam,
wszędzie gę gę tu i tam! itd.
4. Czytanie wierszyków o zwierzętach – podręcznik cz.3, str.23
Dzieci czytają wierszyki i wskazują najbardziej humorystyczne. Wymieniają nazwy zwierząt z wierszyków.
5. Korzyści z hodowli zwierząt – podręcznik cz.3, ćw.5, str.25
Uczniowie czytają informacje z tabeli. Zapisują odpowiedzi na pytania na tablicy i przepisują poprawnie do zeszytu:
Dzięki hodowli krów mamy mleko, mięso i skórę.
Kury hoduje się dla jaj i mięsa.
W celu uzyskania wełny hodujemy owce.
2