Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 12
klasa 1
Blok tematyczny: Jesień w parku
Temat: Jesienne kolory
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności słuchanie ze zrozumieniem.
• Ćwiczenia analizy i syntezy wyrazów.
• Ćwiczenia w pisaniu.
• Przeliczanie i klasyfikowanie elementów.
• Rozpoznawanie barw podstawowych i cech przedmiotów.
Podstawa programowa:
Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 2
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Krasnoludki, pieski i misie”
prezentacja w PowerPoincie ze zdjęciami cyfrowymi kolorowych liści
płyta CD1 audio
kolorowe szarfy i krążki gimnastyczne
III. Przebieg zajęć
Uwaga: Wcześniej dzieci były na wycieczce w parku lub w lesie.
Obserwowały przyrodę, zbierały kolorowe liście.
1. Słuchanie recytacji wiersza „Malarka” Jadwigi Jałowiec Podczas recytacji nauczyciel uruchamia prezentację, na której są zdjęcia z kolorowymi liśćmi zebranym na wycieczce. Można przygotować prezentację jako pokaz zdjęć z wycieczki.
jako pokaz zdjęć z wycieczki.
1
Elżbieta Bowdur
jako pokaz zdjęć z wycieczki.
Idzie po ziemi – malarka,
przypasuje haftowany
która – to nie żarty -
rudy fartuszek.
innych barw nie uznaje,
Kiedy robi przepierkę,
tylko rude barwy.
- to do wody sypie
Gdy wybiera się na spacer,
rudy proszek.
to się stroi w rudą suknię,
Potem rude liście zbiera
w rudy kapelusik.
w wiklinowe rude kosze.
Gdy chce smażyć w rudej
Aż pewnego dnia – pakuje
kuchni
do kufrów pędzle i farby
konfitury
i rudą karetą odjeżdża.
Z rudych gruszek
Nadchodzi czas szarej barwy.
2. Swobodna rozmowa na temat wiersza
Jaki kolor lubi najbardziej Malarka?
Kim jest malarka?
W co się ubiera na spacer?
Jaki kolor ma jej fartuszek?
Co smaży w rudej kuchni?
Co pakuje przed odjazdem?
Jaki kolor nastaje po odejściu Malarki?
3. Głośne czytanie tekstu - podręcznik cz.2, str.21
Czytanie tekstu przez nauczyciela lub przez ucznia, który potrafi już czytać.
Rozmowa na temat ilustracji – kim jest postać na obrazku, co maluje, jakimi przyborami maluje, wyjaśnienie, co to jest paleta.
Uzupełnienie obrazu nalepką (wewnątrz podręcznika kartka z nalepkami).
4. Czytanie wyjaśnienia Oskara i Poli - podręcznik cz.2, str.22
5. Utrwalanie litery a, A. Analiza i synteza wyrazów - podręcznik cz.2, ćw.2, str.22
6. Kreślenie wzorów literopodobnych – podręcznik cz.2, ćw. 3, str.22
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Kolory”
jako pokaz zdjęć z wycieczki.
2
Elżbieta Bowdur
jako pokaz zdjęć z wycieczki.
Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe szarfy (czerwone, niebieskie, zielone i żółte) oraz rozkłada na podłodze 4 krążki w tych samych kolorach.
Dzieci poruszają (biegają, skaczą) się po klasie w rytmie piosenki „Już opadły liści” (CD 1).
Gdy nauczyciel włącza pauzę, uczniowie gromadzą się przy swoim krążku i naśladują ruchem opadające liście. Zabawę powtarzamy kilka razy.
8. Gra interaktywna„Krasnoludki”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Czarodziejski kufer (1)
→ Krasnoludki (3)
→ Zadania 1, 2 i 3
Opis interaktywności
Gra „Krasnoludki” polegająca na wskazywaniu postaci spełniających określone kryteria.
Omówienie gry
Nauczyciel czyta polecenia z ekranu, np. „Zaznacz wszystkie krasnoludki w zielonych czapeczkach z czerwonymi pomponami”.
Uczniowie wyszukują, następnie podchodzą do tablicy interaktywnej i zaznaczają prawidłowo wybrane elementy.
9. Ćwiczenia w liczeniu i pisaniu cyfr 1, 2 – podręcznik cz.2, ćw.5 i 7, str.25
3