Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Skąd się bierze chleb? - zapoznanie dzieci z historią powstania chleba z wykorzystaniem serii obrazków, piosenki i zabawy.
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z procesem powstawania pieczywa;
Zapoznanie dzieci z melodią i treścią piosenki „Skąd się bierze chleb?”;
Rozwijanie sprawności manualnej;
Cele operacyjne:
Dziecko wie do czego służą różne produkty, co można z nich robić;
Potrafi ułożyć obrazki wg kolejności zdarzeń;
Umie słuchać piosenki;
Potrafi bawić się do słów piosenki;
Potrafi zaśpiewać krótką piosenkę;
Zna rodzaje pieczywa;
Dziecko potrafi wykonać pieczywo z masy solnej;
Metody pracy:
Słowna: rozmowa, objaśnienie
Oglądowa: pokaz
Aktywizujące
Czynna
Formy pracy:
indywidualna;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
Sylwety produktów i ich nazwy;
Obrazy przedstawiające powstawanie pieczywa;
Płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Skąd się bierze chleb?”;
Sól, mąka, woda, miska;
Kartki tekturowe;
Przebieg zajęć:
Omówienie przez nauczyciela poszczególnych tablic przedstawiających kolejne etapy powstawania pieczywa, tj.
Sianie na polach;
Zbieranie zboża przy pomocy kombajnu;
Przetwarzanie ziaren na mąkę w młynie;
Formowanie i pieczenie pieczywa w piekarni;
Sprzedaż pieczywa w sklepie;
Dzieci układają z obrazków kolejne etapy powstawania pieczywa.
Słuchanie piosenki „Skąd się bierze chleb?” nagranej na płycie CD.
Skąd się bierze chleb?
Najpierw rolnik sieje zboże,
potem deszczyk je podlewa,
potem rośnie i złociście
długo na polu dojrzewa,
Słonce grzeje całe lato,
złote kłosy w nim się mienią,
a z tych kłosów, z tego ziarna
chlebek będziesz jeść jesienią.
Młynarz we młynie ziarenka zmiele,
z ziaren tych mąka powstanie,
a z mąki piekarz nocą w piekarni,
upiecze chleb na śniadanie.
Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki.
Zabawa ilustrująca treść piosenki. Dzieci stoją w kole jeden za drugim. Idąc w kole naśladują siew zboża i podlewanie. Potem naśladują jak zboże rośnie (stoją w kole i z przysiadu powoli wstają), przy słowach „słońce... jeść jesienią” dzieci idą w kole, machają rękami w górze, naśladują kołysanie się kłosów na wietrze. Dzieci stoją i rękami naśladują ruch mielenia i ugniatania ciasta.
Robimy bułeczki. Dzieci otrzymują od nauczyciela gotową masę solną i mają za zadanie ulepić różne rodzaje bułek: kajzerkę, bułkę zwykłą, rogalik itp. Następnie układają je na tekturowych kartkach i odkładają do wyschnięcia.
Śpiewanie piosenki „Skąd się bierze chleb?” dla utrwalenia.
3