4 TEMAT DOC


Piotr Fender 2002-09-19

KONSPEKT LEKCJI - KOSZYKÓWKA.

TEMAT: Nauczanie rzutu z biegu po podaniu i po kozłowaniu.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi wykonać rzut z biegu do kosza oraz po kozłowaniu.

2. MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła RR

3. WIADOMOŚCI: uczeń zna sygnalizację sędziowską dotyczącą błędu kroków

4. AKCENT WYCH.: uczeń wykazuje wytrwałość i dyscyplinę na zajęciach.

KLASA: V

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: 45'

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki do gry w koszykówkę, pachołki, materace.

Ilość ćwiczących: 15

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności, strojów sportowych i gotowości do zajęć

Dwuszereg przed N

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów i włożenie koszulek sportowych do spodenek

`3

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji.

  2. Wywołanie pozytywnej atmosfery na lekcji.

Ustawienie jw.

`2

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Bieg dookoła sali - na sygnał N.:

  • krążenia RR (przód, tył, oburącz, naprzemianstronnie)

  • zmiana tempa biegu

  • zmiana kierunku biegu

  • obrót dookoła własnej osi

Pobranie piłek

  1. W biegu krążenia piłki dookoła głowy, bioder.,

  2. W biegu dookoła sali z piłką w RR, na sygnał kładziemy piłkę na ziemi, po czym podbiegamy dalej i bierzemy piłkę partnera.

  3. Bieg z piłką na sygnał, przysiad podparty, piłka obok (między RR) wykujemy przysiad podparty i wyrzut NN w tył.

  4. Przysiad podparty - „walka kogutów” z piłkami.

  5. Obaj z pary siad prosty z piłka między NN ( jeden z pary). Na sygnał krążenia wokół NN partnera.

  6. W staniu krążenia kolan i nadgarstków.

  7. Blisko siebie - stopy prawie stykają się, w wyprostowanych RR piłka. Wykonujemy przysiady jednoczesne i naprzemienne.

  8. Podskoki - odl. od siebie ok. 3m piłka w RR wysoko. Na sygnał podskokami w górę przekazywanie sobie piłki. .

Każdy ma piłkę

10'

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

Pokaz przez N. prawidłowego poruszania się w obronie krokiem odstawno-dostawnym, pokaz postawy defensywnej dotyczącej zawodnika kozłującego, po kozłowaniu i bez piłki.

  1. Z siadu skrzyżnego powstanie i przyjęcie postawy obronnej. (zawodnik bez piłki, potem z piłką, następnie do rzutu)

  2. Bieg po sali na odp. sygnał przyjęcie odp. postawy.

  3. Ustawienie w szeregu na środku sali tyłem do kosza, poruszanie się krokiem odstawno-dostawnym po liniach boiska równoległych do kosza, po prostopadłych bieg do tyłu.

  4. Ustawienie w rozsypce przed prowadzącym. Prowadzący porusza się przed uczniami markując rzut, kozłowanie lub poruszając się bez piłki. Uczniowie odpowiednio reagują na kierunek ruchu i wykonywane czynności przyjmując odpowiednią postawę obronną.

  5. Atakujący truchtem przemieszcza się do przodu prowadząc obrońcę wykonującego krycie bez piłki.

  6. j.w. z kozłowaniem przez atakującego.

  7. Ćwiczenie jak wyżej - atakujący kozłuje, przy koszu zatrzymanie na 1 lub 2 tempa i próba wykonania rzutu z miejsca. Obrońca wykonuje maksymalny pressing uniemożliwiając atakującemu oddanie rzutu.

  8. Atakujący stoi z prawej strony tablicy zaczyna kozłować i wykonuje rzut z biegu po kozłowaniu. Obrońca biegnie z nim równolegle, stara się wejść w rytm atakującego, w chwili rzutu wykonuje równocześnie skok w górę i stara się nakryć ręką piłkę.

  9. Atakujący ustawiony jest przodem to tablicy w odl. linii rzutów za 3 pkt. Obrońca ma piłkę ustawiony na linii rzutów osobistych. Obrońca podaję piłkę atakującemu i stara się uniemożliwić zdobycie punktów atakującemu.

Ustawienie w szeregu odl. od siebie

Korygowanie błędów przez nauczyciela.

1 gwizdek (atakujący z piłką); 2 gwizdki (bez piłki); 3 gwizdki (do rzutu)

Ustawienie w parach

Podział par na 3 zespoły każdy zespół do swego kosza.

5.Uspokojenie org.

  1. Zabawa uspokajająca - „Kto zmienił miejsce”

`3

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. UU odnoszą piłki do magazynu

  2. Pochwalenie najlepiej wykonujących obronę.

`1

Zbiórka w dwuszeregu

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie UU do doskonalenia czynności obronnych.

  2. Sportowe pożegnanie

Ust, jw. `1

Opis techniki: Obrońca stoi w pozycji wykroczno-rozkrocznej. Kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, środek ciężkości ciała obniżony i przesunięty nieznacznie w tył, w kierunku nogi zakrocznej. Stopy całą powierzchnią utrzymują kontakt z podłożem. Tułów lekko pochylony w przód, wzrok skierowany przed siebie.

Przy kryciu zawodnika posiadającego piłkę obrońca trzyma przy prawej nodze w wykroku prawą rękę, lub przy lewej nodze lewą rękę, wyprostowaną i wyciągniętą w górę. Druga ręka znajduje się na wysokości biodra zgięta w stawie łokciowym rozstawiona w bok.

Przy kryciu bez piłki, obrońca trzyma obie ręce ugięte w stawach łokciowych, rozstawione w bok, nieco powyżej biodra.

Jeżeli zawodnik po kozłowaniu zatrzymał się z piłką, obrońca natychmiast powinien przyjąć postawę „maksymalnego pressingu” tzn. kryjący jest bardzo blisko atakującego i przyjmuje postawę zupełnie wyprostowaną, a obie kończyny górne powinny wznosić się pionowo w górę.


