Temat lekcji na otwartą


Konspekt lekcji otwartej

przeprowadzonej w klasie III a w dniu 11.02.2010 r.

Temat lekcji: Internet- przyjaciel czy wróg?

Cele lekcji:

• poznawcze:

• sprawnościowe:

• wychowawcze:

pamięta o niebezpieczeństwach, na jakie może go narazić.

Metody: lekcja mieszana-problemowa, zajęć praktycznych, podająca, eksponująca

Formy pracy: indywidualna, w zespołach

Pomoce dydaktyczne:- Między nami, Podręcznik do klasy trzeciej gimnazjum, A. Łuczak,

Czy jesteś uzależniony od Internetu?- test,

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WSTĘPNA:

1. Czynności organizacyjne.

FAZA WŁAŚCIWA:

1 Nauczyciel rozpoczyna rozmowę na temat kultu nowoczesności. Uczniowie zastanawiają się nad tym, co współcześnie jest jego świadectwem. Kiedy podadzą za przykład Internet następuje przejście do dalszej części lekcji.

2. Uczniowie po cichu czytają wiersz Czesława Miłosza pt.„Nowy wiek”. Zwracają uwagę

na informacje, pozwalające odpowiedzieć na pytania:

— Kim jest podmiot liryczny utworu?

— Jaki stosunek ma podmiot liryczny do własnej osoby?

— Co umożliwia komputer podmiotowi lirycznemu?

— Jak wyglądałoby życie podmiotu lirycznego, gdyby nie miał możliwości korzystania z komputera i Internetu?

Uczniowie piszą krótką notatkę w zeszytach.

3. Podział klasy na grupy. Każda z nich pisze kartkę z życzeniami urodzinowymi do kolegi lub koleżanki oraz smsa, o tej samej treści. Uczniowie omawiają różnice między tymi pisemnymi wypowiedziami. Nauczyciel lub uczeń zapisuje różnice na tablicy w formie tabeli

kartka

— oryginalność — tradycja — kontakt intymny — przestrzeganie reguł ortograficznych — spójność tekstu — dużo wysiłku ? ?

Sms

— mało wysiłku — mało czasu —tworzenie neologizmów — oryginalność — niedbalstwo językowe — dążenie do skrótu — brak reguł ortograficznych — gotowe schematy, wiadomości, wierszyki — inwencja językowa —??

4. Podział klasy na cztery grupy. Każda zapisuje pozytywne aspekty korzystania z komputera i zastanawia się nad jego wadami, uzupełniając schemat. Nauczyciel wywiesza wnioski klasy na tablicy i omawia je.

szanse- zalety

zagrożenia- wady

język

  • neologizmy, inwencja, oryginalność

  • niedbały, brak ortografii, dążenie do skrótu

dostęp do informacji

  • nieograniczony dostęp do informacji

  • szybki dostęp do informacji

  • pomaga edukacji (biblioteki internetowe,

programy edukacyjne filmy, streszczenia,

opracowania)

  • chaos informacyjny (spamy, reklamy)

  • zaniechanie nauki i obowiązków

  • niezaradność, brak samodzielnej pracy,

lenistwo

  • dostęp do niedozwolonych stron

kontakt t z ludźmi

  • możliwość kontaktowania się z ludźmi z całego świata (czaty, gadu-gadu, skype)

  • możliwość poznania nowych ludzi (czaty, grupy dyskusyjne gadu-gadu, skype)

  • anonimowość -dla osób niepełnosprawnych komputer jest często narzędziem, dzięki któremu kontaktują się ze światem

  • brak umiejętności nawiązywania

kontaktów twarzą w twarz

  • kontakt powierzchowny, tymczasowy

  • manipulacja, zmiana tożsamości

  • anonimowość

  • niebezpieczne znajomości

rozrywka

  • rozwój zainteresowań

  • różnorodna rozrywka (film, gry, prasa)

  • rozrywka za darmo

  • pochłania bardzo dużo czasu

  • agresja przemoc, pornografia

  • zacieranie granic między rzeczywistością a światem

wirtualnym

  • poczucie nieskończoności i nieśmiertelności (10 żyć z możliwością„doładowania”)

  • rezygnacja ze spędzania czasu na świeżym powietrzu

rozwój, zdrowie

  • rozwija zręczność, ćwiczy refleks,

podzielność uwagi

  • wady postawy (skrzywienia

kręgosłupa)

  • zmęczenie wzroku (nawet

krótkowzroczność), bóle głowy, nadgarstka

  • zaburzenia koncentracji, problemy ze snem

-UZALEŻNIENIE!!!

4. zwrócenie uwagi na sposób zapisu słowa Internet raz małą, a raz wielką literą. Uzasadnienie.

FAZA KOŃCOWA:

1. Uczniowie rozwiązują test, który ma na celu sprawdzenie czy są uzależnieni od komputera, wspólnie z nauczycielem analizują wyniki testu

2. Uczniowie dochodzą do wniosku, że komputer to zarówno błogosławieństwo i przekleństwo naszego wieku, potrafią to uzasadnić.

Czy jesteś uzależniony od Internetu?

Czy spędzasz więcej czasu żeglując po Internecie, niż myślisz, że powinieneś?

Czy zdarza Ci się traktować Internet jako ucieczkę przed kłopotami lub złymi nastrojami?

Czy ktokolwiek z Twojej rodziny lub przyjaciół uważa, że zbyt dużo czasu spędzasz przy

komputerze?

Czy sprawia Ci trudność nie korzystanie z Sieci przez kilka dni?

Czy żeglowanie w Sieci odbija się niekorzystnie na Twojej pracy lub nauce?

Czy są jakieś szczególne miejsca w Sieci lub strony, którym jest Ci wyjątkowo trudno się

oprzeć?

Czy masz problem z kontrolowaniem swoich zakupów w Internecie?

Czy wolisz rozmawiać online niż twarzą w twarz?

Czy czerpiesz dużo przyjemności i satysfakcji z korzystania z Internetu?

Jeśli odpowiedziałeś cztery razy tak — wystarczy, że zachowasz ostrożność i umiar w odwiedzaniu ulubionych miejsc w Internecie.

Jeśli dałeś pięć lub sześć odpowiedzi twierdzących — masz jeszcze dużą szansę na szybkie rozwiązanie problemu i uniknięcie głębokiego uzależnienia. Już dziś podejmij stosowne działania!

Jeżeli na siedem lub więcej pytań odpowiedziałeś twierdząco, mocno zastanów się nad sobą — straciłeś kontrolę nad korzystaniem z Internetu! Powinieneś poszukać fachowej pomocy terapeutycznej albo rozwiązać swoje problemy, przed którymi uciekasz w świat Sieci.

Praca domowa:

Napisz rozprawkę: Internet- wróg czy przyjaciel człowieka?


