KONSPEKT LEKCJI audycji muzycznych

Katarzyna Czaja



KONSPEKT LEKCJI AUDYCJI MUZYCZNYCH W KLASIE IV

TEMAT Tylko 4 struny, a tak wiele piękna. Instrumenty strunowe, smyczkowe.





CELE Utrwalenie wiedzy o instrumentach smyczkowych, budowa instrumentów, wykorzystanie w orkiestrze ,zespołach

CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń zna - rodzaje instrumentów strunowych, smyczkowych

- budowę instrumentów, sposób wydobycia dźwięków

- barwę dźwięku poszczególnych instrumentów

UCZEŃ POTRAFI - Wymienić instrumenty smyczkowe, wskazać różnice w budowie

- Zna określenia artykulacyjne

-Wskazać miejsce w którym znajdują się poszczególne instrumenty w orkiestrze, zespołach

-Wykonać ćwiczenia związane ze wskazaniem różnic budowy i sposobu wykonywania dźwięków na instrumentach smyczkowych.

-Rozpoznać barwę poszczególnych instrumentów

-Wymienić rodzaje zespołów w których grają instrumenty i smyczkowe (kwintet smyczkowy, kwartet smycz. Solo, duet, tria itp.)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE Instrument jako środek dzięki któremu prezentujemy rodzinę instrumentów smyczkowych - kontrabas

Przykłady z literatury muzycznej





Karty ćwiczeń





































PLAN LEKCJI

I WSTĘP Powitanie uczniów

II ROZWINIĘCIE Wprowadzenie teoretyczne do zajęć

Budowa instrumentów smyczkowych oraz sposoby wydobycia dzwięku na podstawie budowy kontrabasu

Wysłuchanie fragmentów z literatury muzycznej

Wykonanie ćwiczeń związanych z tematem instrumentów smyczkowych

III Zakończenie Podsumowanie lekcji

Pożegnanie

PRZEBIEG LEKCJI

I Wejście do Sali , przygotowanie do lekcji [2’]

II Słuchamy utworu który nawiązuje do tematu lekcji. Przypomnienie nabytej już wiedzy na dany temat.

- koncertu Antonio Vivaldi- Cztery pory roku - Wiosna-cz.1 Allegro op.8 [2min]

III Rozdanie kart pracy ucznia

IV Wykonanie zadań wskazanych w karcie pracy [30 min]



- Prezentacja kontrabasu

- Uczniowie wymieniają znane im instrumenty smyczkowe

- Budowa instrumentów smyczkowych na podstawie budowy kontrabasu

-Dzieci wymieniają z partytury instrumenty smyczkowe tam występujące

- Wymieniają rodzaje zespołów instrumentalnych w których występują instr. smyczkowe

- Uczniowie słuchają fragmentów utworów z literatury muzycznej z wskazaniem instrumentów, które występują w danym utworze oraz sposób wydobycia dżwięku. Charakter, odczucia uczniów.

1.Grażyna Bacewicz (1909-1969)- koncert na altówkę i orkiestrę. cz.3 [1,5min]

2.Nicolo Paganini(1782-1840) –Kaprys nr 24 a-moll na skrzypce [1,5min]


3.Camil Saint-Saens(1835-1921)- Karnawał zwierząt – cz. Łabędź na fortepian I wiolonczelę [1,5min]


4.Johan Vanhal(1739-1813)- Koncert na kontrabas Es-dur Finał-allegro [1,5min]

III Podsumowanie [ 10min]



