SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: II t (technikum)
DATA: 16.03.2010
TEMAT: Dzielenie wielomianów.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna pojęcia: wielomian, pierwiastek wielomianu.
Zna algorytm dzielenia pisemnego liczb naturalnych.
Potrafi dodawać, odejmować i mnożyć wielomiany.
Umie dzielić jednomiany.
CELE:
Uczeń :
Zna algorytm dzielenia wielomianów i stosuje go w praktyce.
METODY: Podająca, praktyczna, ćwiczenia utrwalające.
ZASADY NAUCZANIA:
Zasada trwałości wiedzy
Zasada przystępności
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Kartkówka – załącznik 1.
Wprowadzenie do lekcji
N: Jakie działania umiecie wykonywać na wielomianach?
U: Dodawanie, odejmowanie i mnożenie.
N:
A jak myślicie, czy wielomiany można dzielić?
Wiemy, że
jeśli liczba naturalna a
jest iloczynem pewnych dwóch liczb, to w wyniku podzielenia liczby a
przez jedną z nich otrzymamy tę drugą.
Np. 56=7*8
56:7=8
N: Wiemy, że
Chcielibyśmy napisać:
Ale jak wykonać takie dzielenie?
Lekcja właściwa:
N: Metoda dzielenia wielomianów przypomina pisemne dzielenie liczb naturalnych. Przypomnijmy sobie: 768:6, 534:4
U: Wybrani uczniowie rozwiązują przykłady przy tablicy: 768:6=128
534:4=133 r.2
N: Czyli 768=6*128 oraz 534=4*133+2
N: Przedstawia metodę dzielenia wielomianów na przykładach:
N: Dla sprawdzenia wyniku, wykonajmy mnożenie:
Zadanie 2 str. 30
Wykonaj dzielenie
c)
Zadanie 3 str. 30
d)
Załącznik 1.
GRUPA A
1. Mając dane wielomiany i , wyznacz wielomian . Podaj jego stopień.
2. Dla jakiej wartości parametru wielomiany i
są równe?
3. Rozwiąż równanie:
GRUPA B
1. Mając dane wielomiany i , wyznacz wielomian . Podaj jego stopień.
2. Dla jakiej wartości parametru wielomiany i
są równe?
3. Rozwiąż równanie: