KONSPEKT LEKCJI
Beata Urbańska
Język polski
Czas trwania lekcji – 45 min.
Szkoła ponadgimnazjalna
kl. I TI , I b
Temat lekcji: Środki stylistyczne – ćwiczenia.
Cele lekcji:
Ogólne:
rozpoznawanie figur stylistycznych
umiejętność pracy w grupie
posługiwanie się terminami z zakresu teorii literatury
Szczegółowe:
Uczeń po 45min. jednostki lekcyjnej potrafi:
umiejętne określić środki stylistyczne
podaje przykładów środków
uczy się odpowiedzialności za wykonane zadanie
odnaleźć właściwe metafory w języku ekonomistów
Metody nauczania:
podająca
zajęć praktycznych
Formy pracy:
grupowa
zbiorowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
tablica
zestaw pytań dla sześciu, siedmiu grup
PRZEBIEG LEKCJI
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
||||||||||||||||||||
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|||||||||||||||||||||
Sprawdzenie frekwencji uczniów. Podanie tematu lekcji: „Środki stylistyczne – ćwiczenia”. |
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. |
||||||||||||||||||||
CZĘŚĆ ZASADNICZA |
|||||||||||||||||||||
1. Nauczyciel pyta klasę o znane środki stylistyczne. Zapytani uczniowie podają nazwy środków stylistycznych i wyjaśniają ich znaczenie podając przykłady. Narysowanie na tablicy tabelki, którą uczniowie uzupełniają
2.Nauczyciel prosi uczniów o uzupełnienie fragmentu tekstu odnoszącego się do definicji środków stylistycznych: EPITET- figura retoryczna, wyraz określający…………………., stosowany w celu uwydatnienia …………………..i podniesienia w ten sposób plastyki opisu/ nadania teksowi z zabarwienia emocjonalnego.
APOSTROFA- figura retoryczna; podniosłe, często mające charakter wykrzyknienia, zwrócenie się do…………………,………………….,……………
3.Podział klasy na sześć grup. Każda z grup otrzymuje zastaw ćwiczeń (załącznik nr 1 ). Zadaniem każdej z grup jest udzielenie jak najszybciej poprawnej odpowiedzi na pytania zamieszczone w zestawach. Pytań jest dwadzieścia. W większości z nich należy zaznaczyć prawidłową odpowiedź A, B, C, D…. Ta grupa, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzymuje piątki z aktywności na lekcji. 4.Ostatnie zadanie nr 21 rozwiązują wszyscy i przy pomocy nauczyciela sprawdzają, czy każdy zaznaczył właściwe metafory w tekście. Nie lubimy, kiedy rośnie nasz debet. Jesteśmy przerażeni, jeśli ceny idą w górę, a inflacja szaleje. Z bólem więc przelewamy pieniądze na konto, a w pracy staramy się o podwyżkę. Lubimy sytuację odwrotną: debet maleje, ceny i inflacja idą w dół lub spadają, a nam się wreszcie przelewa (oczywiście pieniądz).Ekonomia ma więc niemały wpływ na nasze samopoczucie: ekonomiści skutecznie nas straszą lub pocieszają. Nie podejrzewamy w tym bynajmniej poezji. A jednak. Ekonomia, jak każda inna dziedzina życia, jest zdana na łaskę języka, bez którego nie może się obejść. Jak każda inna dziedzina, ekonomia musi określać prawa i zjawiska związane z pieniądzem przy pomocy słów. A język jest obrazowy - jest przesiąknięty codzienną, niezauważalną poezją. Jak twierdzą językoznawcy, im bardziej abstrakcyjna jest dana dziedzina nauki, tym mniej może się obejść bez obrazowania - bez mówienia przenośnią, czyli metaforą. A właśnie metafora jest nośnikiem poezji.
|
Chętni uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Pozostała część klasy przerysowuje tabelkę do zeszytów.
Wyrazy do wypełnienia:
Rzeczownik Jego cech
Do adresata, osoby nieobecnej lub zmarłej, bóstwa, idei, przedmiotu.
Prawidłowo zaznaczone metafory z tekstu to: Rośnie nasz debet Ceny idą w górę Inflacja szaleje Przelewamy pieniądze Debet maleje Ceny i inflacja idą w dół lub spadają Wreszcie przelewa Ekonomia ma więc niemały wpływ Jest zdana na łaskę języka Bez którego nie może się obejść Ekonomia musi określać prawa i zjawiska związane z pieniądzem przy pomocy słów Język jest przesiąknięty Nośnikiem poezji |
||||||||||||||||||||
CZĘŚC KOŃCOWA |
|||||||||||||||||||||
1.Zadanie pracy domowej: Zad.1 Z wyrazem morze ułóż a)dwa porównania b)dwie przenośnie Zad.2 Do wyrazów kwiaty i ciało dopisz po pięć epitetów. 2.Nagrodzenie ocenami aktywnych uczniów i najlepsze grupy. |
Uczniowie zapisują do zeszytów zadania do domu. |
Konspekt opracowała
Beata Urbańska