Konspekt lekcji maj膮cy na celu powt贸rzenie i wy膰wiczenie w ropoznawania 艣rodk贸w stylistycznych. Zastosowanie gry dydaktycznej. Uczniowie bardzo ch臋tnie uczestnicz膮 w lekcji i ucz膮 si臋 nawet o tym nie wiedz膮c.
autorka: Krystyna Bezubik
Temat: Powt贸rzenie wiadomo艣ci o 艣rodkach stylistycznych.
I. Cele lekcji:
a) wiadomo艣ci:
- powt贸rzenie podstawowych 艣rodk贸w stylistycznych
b) umiej臋tno艣ci:
- 膰wiczenie w ropoznawaniu 艣rodk贸w stylistycznych
II. Metody i fomy pracy:
- podaj膮ca
- gra dydaktyczna
- praca w grupach
III. 艢rdoki dydaktyczne:
- lista najpopularniejszych 艣rodk贸w stylistycznych z definicjami
- plansza do gry, kostki, pionki
- karteczki z cytatami
IV.
Przebieg lekcji:
a) faza porzygotowawcza
Uczniowie przypominaj膮 jakie 艣rodki stylistyczne znaj膮; wymieniaj膮 je
b) faza realizacji
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z list膮 艣rodk贸w stylistycznych. Wsp贸lnie z uczniamij膮 odczytuje j膮
i omawia.
Nast臋pnie uczniowie dziel膮 si臋 na ma艂e grupy i rozpoczynj膮 gr臋.
Opis gry:
Uczniowie rozpoczynaj膮 "bieg" na planszy do gry. Kiedy ucze艅 stanie na oznaczonym polu, losuje kartk臋 z cytatem, kt贸ry odczytuje. W podanym cytacie wskazuje 艣rodki stylistyczne. Je艣li si臋 pomyli, stoi kolejk臋.
c) faza podsumowuj膮ca
Nauczyciel pyta uczni贸w o wrazenia z lekcji, czy forma gry u艂atwi艂a im nauk臋.
V. Za艂膮czniki
a) lista 艣rodk贸w
艢RODKI STYLISTYCZNE
epitet - wyraz (najcz臋艣ciej przymiotnik) pe艂ni膮cy funkcj臋 okre艣lenia rzeczownika, np. ciemny sen;
kontrast - przeciwie艅stwo, np. bia艂y - czarny, ma艂o - du偶o;
wyraz d藕wi臋kona艣ladowczy (onomatopeja) - wyraz na艣laduj膮cy d藕wi臋ki, np. wr, miau, i jak b贸r dudni piorun;
o偶ywienie - nadanie przedmiotom, zjawiskom przyrody cech istot 偶ywych, np. porusza艂o si臋 du偶e okno w臋drowa艂o;
uosobienie (personifikacja) - nadanie rzeczom, zwierz臋tom, ro艣linom cech cz艂owieka, np. Kiedy nadejdzie ten dzie艅 / Przyniesie na wyci膮gni臋tej r臋ce chleb;
por贸wnanie - uwydatnienie cech opisywanego przedmiotu, postaci, itd. przez wskazanie cech wsp贸lnych z innymi przedmiotami, postaciami, itd. Zestawieniu s艂u偶膮 nast臋puj膮ce 艂膮czniki: jak, jakby, niby, niczym, na kszta艂t. Np. (ptaszek) z g艂贸wk膮 jak mak贸wka;
powt贸rzenie - dwukrotne, lub wielokrotne wyst膮pienie tego samego elementu, np. mokra wie艣 wieczna wie艣;
przeno艣nia (metafora) - zaskakuj膮ce po艂膮czenie s艂贸w, tworz膮ce nowy sens, np. fontanna 艂ez, spajam g艂azy rym贸w;
zdrobnienie, np. ciel膮tko, sto艂eczek, kwiatuszek;
zgrubienie, np. panisko, nochal;
b) cytaty do gry:
dzieci膮tko
|
o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny i pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny |
Wst膮pi艂em na dzia艂o/ I spojrza艂em na pole; dwie艣cie armat grzmia艂o |
sz艂y lipy |
maluszek |
Panno 艣wi臋ta co jasnej bronisz Cz臋stochowy |
niech 偶ywi nie trac膮 nadziei/ i przed narodem niech nios膮 o艣wiaty kaganiec;/ a kiedy trzeba- na 艣mier膰 id膮 po kolei,/ jak kamienie przez boga rzucone na szaniec |
nie spa艂y l臋ki |
domisko |
Na pag贸rku niewielkim, we wrzozowym gaju, / Sta艂 dw贸r szlachecki … |
…nieraz widzia艂em/ garstk臋 naszych walcz膮cych z Moskali nawa艂em |
dysk, niby dukat po艂yskliwy dzwoni |
psisko |
Na niebo |
niebo wali si臋 z trzaskiem |
by艂em 偶aglem 艂ez nakryty |
ale nie depczcie przesz艂o艣ci o艂tarzy |
Przysz艂am po kolor, |
Wybieg艂am zbyt rozpromieniona/ |
Ma艂o wzi臋ta dyrygentka,/ |
A 艣wiat jest dla samotnej mi艂y przeokrutnie |
S艂o艅ce mi gada prosto w oczy/ |
Na moim krze艣le usiad艂 kurz/ |
Ogrzewam 艣ciany ciemn膮 biel/ |