KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa I
Czas realizacji: 45 minut
Temat
zajęć: Więzi rodzinne i konflikty międzypokoleniowe
CELE:
-
umiejętność określenia pojęcia konfliktu, sytuacji
konfliktowej
- umiejętność obiektywnego oceniania sytuacji
konfliktowych i ich przyczyn
- poznanie zasad rozwiązywania
konfliktu
- uświadomienie uczniom, że każdy z nich potrafi
pozytywnie rozwiązywać sytuacje konfliktowe z rodzicami
-
zdobywanie umiejętności przydatnych w komunikowaniu się z
rodzicami
- wzbudzanie motywacji do rozwiązywania problemów w
życiu codziennym
- próbować wczuć się w rolę
rodziców.
METODY:
- praca indywidualna,
-
dyskusja,
- elementy wykładu,
- scenki rodzajowe
Zasady
pracy na zajęciach powinny warunkować skuteczność działań
wychowawczych tzn. stwarzać sytuacje sprzyjające aktywności
uczniów, odwagi w prezentowaniu swoich poglądów.
MATERIAŁY
POMOCNICZE:
Kserokopia testu dla każdego ucznia pt.
"Autodiagnoza stylu rozwiązywania konfliktów" na
podstawie H. Harmer, "Rozwój umiejętności społecznych",
Przewodnik dla nauczyciela,W-wa 1999, s.171,
Kartki ze scenkami
(załączniki 2,3)
Wydruk definicji 'konfliktu' z encyklopedii
(załącznik 1)
Tablica.
PRZEBIEG LEKCJI
1.
Działania organizacyjne: podanie tematu lekcji, sprawdzenie
obecności uczniów.
2. Wprowadzenie:
-
określenie pojęcia 'konflikt' (pytania pomocnicze: z czym kojarzy
się wam słowo konflikt? W jakich sytuacjach może dojść do
konfliktu?)
Nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie skojarzenia
podawane przez uczniów.
- próba sformułowania wspólnie z
klasą definicji. Następnie porównanie jej z definicją
encyklopedyczną (jeden z uczniów odczytuje definicję z
encyklopedii) (zał.1)
- określenie rodzajów konfliktów
występujących między ludźmi,
- Ustalenie jakie są
najczęstsze przyczyny konfliktów między dorosłymi a młodzieżą
(pomysły uczniów zapisywane są na tablicy)
3.
Rozwinięcie:
- przedstawienie scenki rodzajowej (scenka 1)
(zał.2) pomiędzy rodzicem a dzieckiem, w której występuje
konflikt.
- Na podstawie przedstawionej scenki uczniowie mają
za zadanie podać sposoby skutecznego unikania bądź rozwiązywania
konfliktów (można zaznaczyć, iż nie trzeba swoich pomysłów
łączyć tylko ze zobrazowaną sytuacją)
- przedstawienie
scenki rodzajowej (scenka 2) (zał. 3) pomiędzy rodzicem a
dzieckiem, w której występuje konflikt, ale tym razem następuje
również jego rozwiązanie (ukazanie uczniom jednego ze sposobów
rozwiązań)
- dyskusja nad innymi możliwymi rozwiązaniami.
4. Ćwiczenie dla uczniów: "Autodiagnoza
stylu rozwiązywania konfliktów" na
podstawie H. Harmer, "Rozwój
umiejętności społecznych" ,
Przewodnik dla nauczyciela, W-wa 1999, s.171 (zał.4). Kserokopie
rozdawane są wszystkim uczniom.
Klucz do ćwiczenia podany
zostaje dopiero po rozwiązaniu zadania przez uczniów. Celem zadania
jest poznanie własnych skłonności do danego stylu rozwiązywania
konfliktów.
5. Podsumowanie zajęć: stwierdzenie, iż
nie sposób unikać konfliktów w rodzinie, ale
można nauczyć
się je rozwiązywać w sposób konstruktywny.
ZAŁĄCZNIK
1
KONFLIKT
- wszelkie zderzenie sprzecznych dążeń zbiorowych lub
indywidualnych, prowadzące bądź do jakiegoś ich uzgodnienia, bądź
do ograniczenia lub unicestwienia jednego z nich; konflikt powstaje
wówczas, gdy interesy między grupami są sprzeczne lub gdy
członkowie tych grup są przekonani o istnieniu takiej sprzeczności
między nimi oraz o tym, że zaspokojenie aspiracji jednej grupy może
się odbywać jedynie kosztem drugiej.
(Źródło:
Encyklopedia PWN)
KONFLIKT
- niezgodność, sprzeczność interesów, poglądów; kolizja, spór,
zatarg.
(Źródło:
Słownik Języka Polskiego PWN)
ZAŁĄCZNIK
2
SCENKA 1
SYN: Cześć. Idę do
szkoły.
OJCIEC: Deszcz pada, włóż kurtkę od deszczu.
SYN:
Nie potrzebuję jej!
OJCIEC: Nie potrzebujesz jej! Przemokniesz,
zniszczysz ubranie i dostaniesz kataru.
SYN: Tak bardzo nie
pada.
OJCIEC: A właśnie, że mocno pada!
SYN: Nie włożę
kurtki od deszczu. Nie lubię chodzić w takich ciuchach!
OJCIEC:
Nie chcę dłużej spierać się z tobą. Włóż tę kurtkę!
SYN:
Nienawidzę tej kurtki - nie chcę jej zakładać!
OJCIEC: Żadne
ale - jeśli jej nie założysz, mama i ja zabronimy ci wychodzić z
domu.
SYN: Już dobrze włożę tę kurtkę, ale jestem na
ciebie wściekły.
SCENKA 1
SYN: Cześć. Idę
do szkoły.
OJCIEC: Deszcz pada, włóż kurtkę od
deszczu.
SYN: Nie potrzebuję jej!
OJCIEC: Nie
potrzebujesz jej! Przemokniesz, zniszczysz ubranie i dostaniesz
kataru.
SYN: Tak bardzo nie pada.
OJCIEC: A właśnie, że
mocno pada!
SYN: Nie włożę kurtki od deszczu. Nie lubię
chodzić w takich ciuchach!
OJCIEC: Nie chcę dłużej spierać
się z tobą. Włóż tę kurtkę!
SYN: Nienawidzę tej kurtki -
nie chcę jej zakładać!
OJCIEC: Żadne ale - jeśli jej nie
założysz, mama i ja zabronimy ci wychodzić z domu.
SYN: Już
dobrze włożę tę kurtkę, ale jestem na ciebie wściekły.
SCENKA
2
SYN: Cześć. Idę do szkoły.
OJCIEC: Deszcz pada,
włóż kurtkę od deszczu.
SYN: Nie potrzebuję jej!
OJCIEC:
Nie potrzebujesz jej! Przemokniesz, zniszczysz ubranie i dostaniesz
kataru.
SYN: Tak bardzo nie pada.
OJCIEC: A właśnie, że
mocno pada!
SYN: Nie włożę kurtki od deszczu. Nie lubię
chodzić w takich ciuchach!
OJCIEC: Nie chcę dłużej spierać
się z tobą. Włóż proszę tę kurtkę!
SYN: Nienawidzę tej
kurtki - nie chcę jej zakładać! Ona jest w kratkę, a u nas w
szkole nikt w takich kurtkach nie chodzi!
OJCIEC: Aha! Nie
chcesz być jedynym w takim ubraniu?
SYN: Nie chcę. Wszyscy
noszą jednokolorowe kurtki: niebieskie lub czarne.
OJCIEC: No
to mamy konflikt. Ty nie chcesz założyć kurtki bo jest w kratkę,
a ja z całą pewnością nie chcę żebyś się zaziębił. Może
wpadnie ci do głowy jakieś rozwiązanie, które mogłoby zadowolić
i ciebie i mnie?
SYN: Może mógłbym pożyczyć kurtkę
brata?
OJCIEC: A jest ona odpowiednia?
SYN: Tak. Jest
przeciwdeszczowa i nie jest w kratkę.
OJCIEC: Sądzisz, że
brat pozwoli ci ją włożyć?
SYN: Myślę, że tak. Nieraz
sobie pożyczamy ciuchy.
OJCIEC: Jesteś teraz zadowolony?
SYN:
Oczywiście. Tak jest fajnie.
OJCIEC: No, myślę że w niej nie
zmokniesz. Jeśli jesteś zadowolony z takiego rozwiązania to ja też
się cieszę.
SYN: No to do zobaczenia.
OJCIEC: Do
zobaczenia i powodzenia w szkole.
SCENKA 2
SYN:
Cześć. Idę do szkoły.
OJCIEC: Deszcz pada, włóż kurtkę
od deszczu.
SYN: Nie potrzebuję jej!
OJCIEC: Nie
potrzebujesz jej! Przemokniesz, zniszczysz ubranie i dostaniesz
kataru.
SYN: Tak bardzo nie pada.
OJCIEC: A właśnie, że
mocno pada!
SYN: Nie włożę kurtki od deszczu. Nie lubię
chodzić w takich ciuchach!
OJCIEC: Nie chcę dłużej spierać
się z tobą. Włóż proszę tę kurtkę!
SYN: Nienawidzę tej
kurtki - nie chcę jej zakładać! Ona jest w kratkę, a u nas w
szkole nikt w takich kurtkach nie chodzi!
OJCIEC: Aha! Nie
chcesz być jedynym w takim ubraniu?
SYN: Nie chcę. Wszyscy
noszą jednokolorowe kurtki: niebieskie lub czarne.
OJCIEC: No
to mamy konflikt. Ty nie chcesz założyć kurtki bo jest w kratkę,
a ja z całą pewnością nie chcę żebyś się zaziębił. Może
wpadnie ci do głowy jakieś rozwiązanie, które mogłoby zadowolić
i ciebie i mnie?
SYN: Może mógłbym pożyczyć kurtkę
brata?
OJCIEC: A jest ona odpowiednia?
SYN: Tak. Jest
przeciwdeszczowa i nie jest w kratkę.
OJCIEC: Sądzisz, że
brat pozwoli ci ją włożyć?
SYN: Myślę, że tak. Nieraz
sobie pożyczamy ciuchy.
OJCIEC: Jesteś teraz zadowolony?
SYN:
Oczywiście. Tak jest fajnie.
OJCIEC: No, myślę że w niej nie
zmokniesz. Jeśli jesteś zadowolony z takiego rozwiązania to ja też
się cieszę.
SYN: Noto do zobaczenia.
OJCIEC: Do
zobaczenia i powodzenia w szkole.