17 Wykonywanie aparatów stałych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Joanna Boczkowska





Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01






Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Małgorzata Grzywa
mgr Wiktor Ołdak



Opracowanie redakcyjne:
lic. Joanna Boczkowska



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna












Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[09].Z6.01
„Wykonywanie aparatów stałych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik dentystyczny.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Rys historyczny powstania aparatów stałych. Pierwsze aparaty stałe

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Modele robocze i diagnostyczne. Analiza modelu

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3.

Działanie aparatów stałych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4.

Aparaty stałe czynnościowe

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5.

Aparaty stałe grubołukowe

5.5.1. Ćwiczenia

18
18

5.6.

Aparaty stałe cienkołukowe

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

6.

Ewaluacja osiągnięć

22

7.

Literatura

34


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik dentystyczny, w obrębie
jednostki modułowej pt. „Wykonywanie aparatów stałych”. Jednostka modułowa zawarta jest
w module pt. „Stałe aparaty ortodontyczne”.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi na

następujące elementy w Poradniku dla ucznia:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiadanie na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywnić wszystkich uczniów oraz usuwać
wszelkie wątpliwości w trakcie dyskusji,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz
ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich
realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie
zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może
również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału. Zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie, czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia, potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4








Schemat układu jednostek modułowych



























322[09].Z6

Stałe aparaty ortodontyczne

322[09].Z6.01

Wykonywanie aparatów

stałych

322[09].Z6.02

Wykonywanie aparatów

retencyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się urządzeniami i akcesoriami do zarabiania gipsu,

odlewać modele ortodontyczne,

wykonywać prace z gipsem, metalami, drutem ortodontycznym, woskiem, akrylem,

posługiwać się narzędziami do modelowania,

analizować modele,

formować sprężyny i łuki ortodontycznego,

posługiwać się kleszczami ortodontycznymi,

współpracować w grupie i pracować indywidualnie,

analizować i wyciągać wnioski,

oceniać swoje umiejętności,

uczestniczyć w dyskusji,

przygotować prezentacje,

korzystać z różnych źródeł informacji,

prezentować siebie i grupę,

przestrzegać przepisy BHP,

przygotować stanowisko zgodnie z wymogami ergonomii.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować historyczne aparaty stałe oraz ich modyfikacje,

określić rodzaje i scharakteryzować budowę współczesnych ortodontycznych aparatów
stałych,

określić zasady leczenia nieprawidłowości zębowych za pomocą aparatów stałych,

ustalić zakres prac związanych z wykonywaniem ortodontycznych aparatów stałych,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dobrać metody i techniki wykonywania aparatów stałych,

dobrać materiał podstawowy i pomocniczy do wykonania aparatu stałego,

posłużyć się narzędziami i przyrządami stosowanymi podczas wykonywania aparatów
stałych,

przygotować modele robocze,

dogiąć łuki podniebienne na modelach roboczych,

osadzić pierścienie metalowe na modelach roboczych,

zamontować łuki podniebienne,

dogiąć i zamontować końcówki śruby typu hyrax,

wykonać stałe aparaty ortodontyczne zgodnie z zaleceniem lekarza dentysty,

dokonać kontroli zgodności wykonania aparatu stałego z projektem klinicznym,

ocenić jakość wykonanych aparatów,

określić przyczyny uszkodzenia aparatu stałego,

naprawić uszkodzony stały aparat ortodontyczny,

określić koszty wykonania ortodontycznego aparatu stałego,

udokumentować wykonanie stałego aparatu ortodontycznego,

sporządzić ewidencję zużytego materiału,

posłużyć się specjalistycznym programem komputerowym,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………...………

Modułowy program nauczania:

Technik dentystyczny 322[09]

Moduł:

Stałe aparaty ortodontyczne 322[09].Z6

Jednostka modułowa:

Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01

Temat: Zasady działania aparatów stałych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dotyczących wykonywania protez natychmiastowych

oraz protez wczesnych, prawidłowego odlewania modeli,

ustawiania zębów,

współpracy z lekarzem stomatologiem,

a także korzystania z odpowiednich

urządzeń służących podczas pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać definicję aparatu stałego,

zakwalifikować go ze względu na sposób oddziaływania,

wymienić podstawowe zasady techniki leczenia i działania aparatu na przyzębie,

nazwać siły jakie wywiera aparat,

zastosować się do zasad BHP.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład teoretyczny,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.

Czas: 6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

literatura,

plansze ze zdjęciami, rysunkami,

tablica.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.

2.

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.

3.

Zapis tematu do zeszytów.

4.

Wykład na temat rodzajów sił przyłożenia działających na aparat, zademonstrowanie
graficzne na rysunku właściwego umocowania elementów działających na ząb,
udzielenie instruktażu, gdzie należy bodziec działający na ząb umiejscowić.

5.

Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczeń i udzielenie odpowiedzi na pytania
dotyczące ćwiczenia.

6.

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia.

7.

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

8.

Prezentowanie wyników pracy.

9.

Samoocena wykonanych prac.

10.

Podsumowanie zajęć.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………...………

Modułowy program nauczania:

Technik dentystyczny 322[09]

Moduł:

Stałe aparaty ortodontyczne 322[09].Z6

Jednostka modułowa:

Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01

Temat: Rodzaje aparatów stałych. Wykonywanie aparatów stałych czynnościowych

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dotyczących wykonywania aparatów stałych

czynnościowych, a przede wszystkim aparatu Herbsta, prawidłowego
odlewania, rozpoznawania elementów składowych aparatu

,

lutowania

elementów, współpracy z lekarzem stomatologiem,

a także korzystania

z odpowiednich urządzeń służących podczas pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

odlać modele ortodontyczne,

przeprowadzić artykulacje modeli,

zaplanować działanie przyszłego aparatu,

wykonać aparat Herbsta na modelu,

wymienić części składowe aparatu Herbsta,

wpisać zasadę działania aparatu Herbsta.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.

Czas: 6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

wyciski ortodontyczne,

gips,

elementy aparatu: teleskopy, osie, śruby, pierścienie, stalowy drut o grubości 0,9 mm.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.

2.

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.

3.

Zapis tematu do zeszytów.

4.

Wykład na temat zasad projektowania aparatu na modelu, osadzania pierścieni
metalowych na modelu, montowania teleskopów przedstawienie etapów prac
i możliwości wykorzystania narzędzi przydatnych podczas pracy.

5.

Prezentacja praktyczna wykonania aparatu Herbsta.

6.

Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczeń i udzielenie odpowiedzi na pytania
dotyczące ćwiczenia.

7.

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia.

8.

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

9.

Prezentowanie wyników pracy.

10.

Samoocena wykonanych prac.

11.

Podsumowanie zajęć.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Rys historyczny powstania aparatów stałych. Pierwsze

aparaty stałe

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Porównaj aparat Mershona i Zeńczaka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

opisać budowę aparatu Mershona,

2)

opisać budowę aparatu Zeńczaka,

3)

opisać części składowe obu aparatów,

4)

wskazać różnice między aparatami.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

model gipsowy z aparatem Mershona,

model gipsowy z aparatem Zeńczaka,

graficzne przedstawienie części składowych aparatów.


Ćwiczenie 2

Opisz budowę aparatu Angle’a i wskaż jego innowacyjne pomysły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

opisać aparat Angle’a,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2)

wskazać części składowe aparatu,

3)

wskazać materiały, z których wykonywane są części składowe aparatu,

4)

opisać wymogi, których Angle wymagał podczas stosowania aparatu stałego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne

modele gipsowe z aparatem Angle’a,

graficzne przedstawienie na rysunku części składowych aparatu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Modele robocze i diagnostyczne. Analiza modelu

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Odlej modele: roboczy i diagnostyczny pod stały aparat ortodontyczny z wycisku

alginatowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować łyżkę wyciskową z wyciskiem masy alginatowej do pracy,

2)

odważyć odpowiednią ilość gipsu IV klasy twardości na wadze,

3)

za pomocą miarki z podziałką odmierzyć odpowiednią ilość wody destylowanej,

4)

wlać wodę do pojemnika mieszadła próżniowego,

5)

dodać gips do wody, poczekać aż do momentu nasączenia gipsu,

6)

za pomocą łyżki do gipsu wstępnie wymieszać składniki,

7)

założyć pokrywę na pojemnik,

8)

umieścić pojemnik w mieszadle i włączyć próżnię,

9)

po wymieszaniu wyłączyć próżnię i oddzielić pojemnik od mieszadła,

10)

umieścić wycisk na stole wibracyjnym, masę gipsową nakładać małymi porcjami, by
lepiej zapłynęła w szczeliny wycisku,

11)

uformować podstawę z gipsu,

12)

połączyć zalaną formę z cokołem i pozostawić do zastygnięcia gipsu,

13)

posprzątać miejsce pracy, umyć wykorzystane narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

wycisku alginatowe,

mieszadło próżniowe,

stół wibracyjny,

gips utwardzony,

woda destylowana,

waga,

miarki z podziałką,

łyżka do mieszania gipsu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Okrój model gipsowy pod aparat stały.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

namoczyć model gipsowy w zimnej wodzie przez około 15 minut,

2)

uruchomić okrawarkę: odkręcić dopływ wody, ustalić prędkość obrotów tarczy ściernej,

3)

okrawać podstawę cokołu aż do utrzymania płaszczyzny równoległej do płaszczyzny
szczytów zębów pacjenta,

4)

wyrównać tylną granicę cokołu, która powinna być prostopadła do płaszczyzny cokołu,

5)

ułożyć model na podstawie i płynnym ruchem obracać model skrawając nadmiar gipsu
z części przedniej i bocznych modelu,

6)

oczyścić model pod bieżącą wodą,

7)

zakręcić dopływ wody,

8)

pozostawić model do wyschnięcia,

9)

ocenić wykonaną przez siebie pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

model gipsowy ortodontyczny,

okrawarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Działanie aparatów stałych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyjaśnij sposób działania sił wielopunktowych na zęby w jamie ustnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyjaśnić, co to są siły wielopunktowe,

2)

opisać, w jaki sposób działają na zęby,

3)

opisać sposób mocowania zamków na zębach,

4)

graficznie przedstawić sposób działania sił na pojedynczy ząb.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

modele gipsowe,

plansze graficzne,

kartka papieru A4,

ołówek.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4.

Aparaty stałe czynnościowe

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij rysunek, opisując wskazane strzałką elementy aparatu.

Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał, z którego później wykonywane będą prace
podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować aparat na rysunku,

2)

nazwać wskazane elementy aparatu,

3)

wskazać ich role i zadania,

4)

wskazać zasady działania na zęby.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

modele gipsowe z aparatem,

plansze graficzne,

kartka A4,

ołówek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Uzupełnij zdania:

1.

Wykonując aparat………………. na oba górne kły przygotowuje się jednolite korony
lane dodziąsłowe.

2.

Korona,

wymyślona

przez

Kuligowskiego,

służyła

do

leczenia

zgryzu

……………………. .

3.

W

pierwszym

okresie

po

zamontowaniu

aparatu…………………..utrudnione

jest żucie, występują także zaburzenia czynnościowe w układzie stomatognatycznym.

4.

Każdy…………………przymocowany jest do osi przylutowanych do ………………..

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać podane zdania,

2)

zastanowić się nad brakującymi wyrazami,

3)

uzupełnić luki,

4)

ocenić jakość wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

kartka papieru A4,

ołówek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.5. Aparaty stałe grubołukowe

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na modelu ortodontycznym aparat Quad – Helix.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować model gipsowy do pracy,

2)

przygotować gotowe elementy aparatu,

3)

dopasować pierścienie do zębów filarowych,

4)

przylutować zamki do pierścieni na stronie podniebiennej,

5)

dopasować łuk Quad – Helix do powierzchni modelu,

6)

umocować ramiona łuku w zamkach przylutowanych do pierścienia,

7)

dogiąć ramiona boczne łuku do powierzchni podniebiennej zębów bocznych,

8)

aktywować gotowy łuk Quad – Helix na modelu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

gipsowy model ortodontyczny,

gotowe elementy aparatu: pierścienie, zamki, łuki,

narzędzia do pracy – kleszcze,

urządzenie do lutowania,

topniki, lutowia,

palnik gazowy.


Ćwiczenie 2

Wykonaj na modelu aparat Nance’a.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować model gipsowy do pracy,

2)

przygotować gotowe elementy aparatu,

3)

przygotować akryl ortodontyczny do metody nasypowej,

4)

dopasować pierścienie do zębów filarowych,

5)

przylutować zamki do pierścieni na powierzchni podniebiennej zębów,

6)

dopasować drut stalowy do pierścieni,

7)

poprowadzić ramiona łuku wzdłuż zębów bocznych,

8)

zagiąć ramiona łuku na podniebieniu w okolice fałdów,

9)

przygotować akrylu do pracy,

10)

nasypać akryl ortodontyczny w formie proszku i płynu na model gipsowy,

11)

dokonać polimeryzacji akrylu w garnku ciśnieniowym,

12)

dokonać obróbki mechanicznej akrylu,

13)

przymocować ramiona łuku do pierścieni.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

model gipsowy ortodontyczny,

gotowe elementy aparatu – pierścienie,

akryl ortodontyczny,

urządzenie do polimeryzacji ciśnieniowej,

narzędzia polerskie do pracy: kleszcze ortodontyczne, frezy, kamienie polerskie.

Ćwiczenie 3

Wykonaj na modelu gipsowym aparat do rozrywania szwu podniebiennego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować gipsowy model do pracy,

2)

przygotować gotowe elementy do pracy – śruba Hyrax,

3)

przygotować pierścienie na zęby filarowe,

4)

umieścić śrubę Hyrax na podniebieniu,

5)

dopasować śrubę do powierzchni podniebiennej,

6)

przylutować końce ramion śruby do pierścieni stalowych,

7)

dolutować do pierścieni na stronie podniebiennej dodatkowy drut, który będzie łączyć
pary pierścieni,

8)

skrócić za długie końce ramion śruby,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

9)

aktywować gotowy aparat.

10)

aktywować gotowy aparat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

model gipsowy ortodontyczny,

gotowe elementy aparatu: pierścienie, śruba Hyrax,

narzędzia do pracy: kleszcze,

lutownica.


Ćwiczenie 4

Wykonaj na modelu gipsowym aparat Goshgariana.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować modele gipsowe do pracy,

2)

przygotować gotowe elementy łuku podniebiennego,

3)

przygotować pierścienie na zęby filarowe,

4)

dopasować pierścienie na zęby filarowe,

5)

dopasować drut stalowy do wypukłości podniebienia,

6)

umocować łuk w rurkach – zamkach w aparacie,

7)

aktywować gotowy aparat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

gipsowe modele ortodontyczne,

gotowe elementy aparatu,

narzędzia do pracy – kleszcze kramponowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Aparaty stałe cienkołukowe

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij zdania:

1.

Technika bezpośrednia polega na przyklejeniu………… na wytrawionej powierzchni
szkliwa.

2.

Wśród

tych

technik

możemy

wyróżnić…………,

technikę

łuku

prostego

i technikę………………..

3.

Aby rozpocząć leczenie u pacjenta, jego zęby trzonowe muszą być rozseparowane.
W tym celu stosuje się okrągłe……….., ………….lub…………………………..

4.

Głównym elementem metody Edgewise są ……….……..i …………………czyli
zamki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodatkowo nauczyciel powinien przedstawić niezbędną uczniowi wiedzę do wykonania
danego ćwiczenia. Aby uczeń miał na czym pracować nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać podane zdania,

2)

zastanowić się nad brakującymi wyrazami,

3)

uzupełnić luki,

4)

ocenić jakość wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia.


Ś

rodki dydaktyczne:

kartka papieru A4,

ołówek.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie aparatów
stałych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 3, 4, 6, 9, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 2, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym przynajmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym przynajmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b,
12.
d, 13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia uczniów)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać z jakiego gipsu wykonuje się modele
ortodontyczne

A

P

b

2

Dokonać analizy twórców poszczególnych
aparatów

C

PP

c

3

Scharakteryzować pierwszy aparat
ortodontyczny

B

P

c

4

Rozróżnić zęby, używane jako główne filary
w aparatach stałych

B

P

b

5

Ustalić masę używaną w wyciskach
ortodontycznych

C

PP

a

6

Zdefiniować pojęcie model roboczy

A

P

d

7

Scharakteryzować wskaźnik Ponta

B

PP

a

8

Rozpoznać urządzenia do pomiaru modeli

C

PP

c

9

Wskazać siły działające w aparacie stałym

A

P

a

10

Dobrać klasę braków uzębienia leczoną
aparatem Herbsta

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

11

Scharakteryzować budowę teleskopu

B

PP

b

12

Określić pozycję żuchwy w aparacie Herbsta

B

PP

d

13

Ustalić jakie wady uzębienia leczy aparat
Karłowskiej

C

PP

d

14

Uzasadnić nazwę aparatu grubo łukowego

B

P

b

15

Scharakteryzować budowę aparatu Quad –
Helix

B

P

a

16

Wyjaśnić rolę łuku Goshgariana

C

PP

b

17

Ustalić grubość łuku z którego wykonany jest
łuk

C

PP

c

18

Rozróżnić aparaty z akrylową płytą

B

P

b

19

Scharakteryzować budowę śruby

B

P

b

20

Opracować sposób aktywacji aparatu Quad –
Helix

B

P

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.

3.

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.

4.

Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).

5.

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.

6.

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.

7.

Ustal, że po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel
odbierze od niego pracę.

8.

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.

9.

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

3.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Możesz uzyskać maksymalnie 20 punktów.

8.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

10.

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Modele ortodontyczne wykonuje się z gipsu

a)

modelowego.

b)

utwardzonego.

c)

syntetycznego.

d)

półsyntetycznego.

2. Łuk ekspansywny został wymyślony przez

a)

Bourdetta.

b)

Angle’a.

c)

Faucharda.

d)

Goshgoriana.


3. Pierwszym aparatem stałym był aparat

a)

Zeńczaka.

b)

Mershona.

c)

Angle’a.

d)

Karłowskiej.

4. Głównymi filarami w aparatach stałych są zęby

a)

przedtrzonowe górne i pierwszy trzonowiec.

b)

pierwsze przedtrzonowe dolne i trzonowe górne.

c)

pierwsze przedtrzonowe i trzonowe dolne.

d)

wszystkie zęby nadają się na filary.

5. Wycisk ortodontyczny jest pobierany masami

a)

alginatowymi.

b)

silikonowymi.

c)

silikatowymi.

d)

agarowymi.

6. Modelem roboczym nazywa się model

a)

do jakiego dąży się w leczeniu ortodontycznym.

b)

kontrolny.

c)

przeznaczony do archiwizacji.

d)

na którym przygotowuje się pracę.


7. Wskaźnikiem Ponta nazywa się

a)

działania mające na celu analizę modeli ortodontycznych.

b)

działania mające na celu ustalenie zwarcia.

c)

określenie przyporządkowania do elementów aparatu.

d)

element aparatu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Do pomiaru modeli niezbędne są

a)

grubościomierz.

b)

linijka i ołówek.

c)

płytka z siatką i podziałką.

d)

paralelometr.

9. W aparacie stałym, na zęby działają siły przyłożenia

a)

wielopunktowe.

b)

jednopunktowe.

c)

mieszane.

d)

dwupunktowe.


10. Aparat Herbsta leczy klasę wad uzębienia

a)

II/2 wg. Angle’a.

b)

II/1 wg. Angle'a.

c)

II ogółem.

d)

I.


11. Teleskop składa się z

a)

pierścienia i zaczepów.

b)

rurki prowadzącej, trzpienia, osi i śruby.

c)

pierścienia i łuków drucianych.

d)

trzpienia i szyny.


12. W aparacie Herbsta, żuchwa znajduje się w pozycji

a)

maksymalnego zaguzkowania.

b)

spoczynkowej.

c)

maksymalnie cofniętej do tyłu.

d)

wysuniętej do przodu.


13. Aparat Karłowskiej leczy wadę uzębienia, którą jest

a)

przodozgryz.

b)

zgryz głęboki.

c)

zgryz krzyżowy.

d)

nadzgryz.

14. Aparaty grubołukowe zawdzięczają swoją nazwę

a)

masywności uzupełnienia.

b)

grubości łuku.

c)

podwójnemu łukowi.

d)

pierścieniom na filarach.


15. Aparat Quad – Helix składa się

a)

z korpusu wraz z pętelkami.

b)

z płyty podniebiennej i ramion klamer.

c)

ze skrzydełek akrylowych i koron.

d)

z pętelek i koron.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Łuk Goshgariana

a)

wypycha zęby trzonowe z łuku zębowego.

b)

stabilizuje żeby trzonowe.

c)

rozszerza podniebienie.

d)

leczy przodozgryzy.


17. Łuk językowy wykonuje się z drutu o grubości

a)

0,7 mm.

b)

0,8 mm.

c)

0,9 mm.

d)

1,0 mm.


18. Aparaty, które posiadają płytę akrylową to aparaty

a)

Haasa i Biedermana.

b)

Derichsweilera i Haasa.

c)

Quad – Helix i Haasa.

d)

Biedermana i W – Feder.

19. Budowa śruby Hyrax to

a)

klamry.

b)

korpus plus parzyste 2 pary ramion.

c)

korpus plus wypustki.

d)

korpus plus płyta akrylowa.


20. Aktywacja aparatu Quad – Helix

a)

zostaje dokonana w ustach pacjenta.

b)

aktywacji dokonuje pacjent.

c)

aktywacja następuje poza jamą ustną.

d)

aparat nie wymaga aktywacji.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………

Wykonywanie aparatów stałych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie aparatów
stałych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 12, 15, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym przynajmniej 1 z poziomu
ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym przynajmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12.
c, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia uczniów)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób umocowania łuku
ekspansywnego Faucharda

B

P

a

2

Określić sposób zamknięcia obwodu pierścienia
w aparacie Angle’a

B

P

b

3

Wskazać, dlaczego należy szybko odlewać
wyciski

A

P

c

4

Określić od czego należy rozpocząć pomiar
łuku zębowego

B

P

a

5

Zdefiniować aparat czynny

A

P

b

6

Wskazać, co stanowi oparcie dla przesuwanego
zęba

A

P

c

7

Dokonać analizy działania aparatu Herbsta

D

P

d

8

Określić, czego częścią jest trzpień

B

P

a

9

Wskazać grubość drutu w aparacie
grubołukowym

A

P

b

10

Wyjaśnić, jakie aparaty posiadają płytę
akrylową

C

P

b

11

Określić ilość wypustek w śrubie Hyrax

B

P

a

12

Rozpoznać zadania aparatu Quad – Helix

C

PP

c

13

Ustalić ile wynosi długość fabrycznie
wykonanego łuku Goshgariana

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

14

Opisać, na jakie zęby stosuje się łuk językowy

B

P

a

15

Ustalić, na jakiej wysokości drut wchodzi
w płytę akrylowa w aparacie Nance’a

C

PP

c

16

Scharakteryzować model roboczy

B

PP

d

17

Scharakteryzować części składowe aparatu
Derichsweilera

B

PP

a

18

Zaplanować poszerzenie łuku w aparacie
Biedermanna

C

PP

a

19

Określić siły działające na zęby w aparacie
stałym

B

P

a

20

Określić grubość pierścieni w aparacie stałym

B

P

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.

3.

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.

4.

Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).

5.

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.

6.

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.

7.

ustal, że po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel
odbierze od niego pracę.

8.

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.

9.

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

3.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

9.

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Łuk ekspansywny Faucharda umocowany był za pomocą

a) jedwabnych nici.
b) cementu.
c) adhezji.
d) zacisków.


2. Obwód pierścienia w aparacie Angle’a zamykany był przez

a) dodatkowy pierścień stalowy.
b) specjalną nakrętkę.
c) sprężynujące druciki.
d) łuki druciane.

3. Modele gipsowe należy odlewać z wycisku alginatowego jak najszybciej, ponieważ

a) zacierają się detale wycisku.
b) gips się przykleja do masy.
c) utrata wilgotności masy wyciskowej może zmienić wymiary formy.
d) będzie pochłaniała wodę z gipsu.

4. Pomiar łuku zębowego na modelu rozpoczynamy od zmierzenia

a) szerokości siekaczy.
b) przedtrzonowców.
c) odległości między przedtrzonowcami.
d) między trzonowcami a linią pośrodkową.

5. Aparat czynny to aparat, który

a) przejmuje siły z zewnątrz i przenosi na zęby.
b) samodzielnie wytwarza siły i przenosi je na zęby.
c) samodzielnie wytwarza siły i kumuluje w drucianym łuku.
d) przejmuje siły z zewnątrz i przenosi je na pierścień.

6. Oparciem dla przesuwanego zęba są

a) pierścienie na filarach.
b) łuk wargowy.
c) inne zęby.
d) zamki przyklejone do szkliwa.

7. Aparat Herbsta ma działanie

a) rehabilitacyjne.
b) płyty protezy.
c) bierne.
d) czynnościowe.

8. Trzpień jest częścią

a)

teleskopu.

b)

płyty protezy.

c)

trzonu śruby Hyrax.

d)

pierścienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Grubość drutu w aparatach grubołukowych wynosi

a)

0,7–1 mm.

b)

0,8–1,1 mm.

c)

0,9–1,2 mm.

d)

1,0–1,5 mm.

10. Aparaty, które posiadają płytę akrylową to

a)

Haasa i Biedermana.

b)

Derichsweilera i Haasa.

c)

Quad– Helix i Haasa.

d)

Biedermana i W – Feder.


11. Śruba Hyrax posiada

a)

2 pary wypustek.

b)

4 pary wypustek.

c)

6 par wypustek.

d)

8 par wypustek.


12. Aparat Quad-Helix służy do

a) leczenia przodozgryzu.
b) leczenia zgryzu krzyżowego.
c) poszerzania łuku zębowego.
d) leczenia rozczepów podniebienia.


13. Długość fabrycznie wykonanego łuku Goshgariana wynosi

a) 45–50 mm.
b) 25–40 mm.
c) 30–45 mm.
d) 34–45 mm.

14. Aparat z łukiem językowym stosuje się na zęby

a) mleczne trzonowe.
b) mleczne sieczne.
c) stałe trzonowe.
d) stałe sieczne.


15. W aparacie Nance’a drut wnika w płytę akrylową na wysokości

a) brodawek zębów siecznych.
b) guzków przyśrodkowych zębów trzonowych.
c) fałdów podniebiennych.
d) linii AH.


16. Modelem roboczym nazywamy model

a)

do jakiego dąży się w leczeniu ortodontycznym.

b)

kontrolny.

c)

przeznaczony do archiwizacji.

d)

na którym przygotowuje się pracę.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17. Aparat Derichsweilera składa się z płyty akrylowej

a) śruby ortodontycznej i koron.
b) łuku wargowego i koron.
c) łuku językowego i śruby ortodontycznej.
d) koron i sprężyn.

18. Aparat Biedermana pozwala uzyskać poszerzenie łuku zębowego o

a)

7–15 mm.

b)

3–8 mm.

c)

10–20 mm.

d)

1,5–3,0 cm.


19. W aparacie stałym, na zęby działają siły przyłożenia

a)

wielopunktowe.

b)

jednopunktowe.

c)

mieszane.

d)

dwupunktowe.


20. Pierścienie w aparatach cienkołukowych mają grubość

a)

0,25–0,1 mm.

b)

1 mm.

c)

0,1 mm.

d)

0,1–0,3 mm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………....

Wykonywanie aparatów stałych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7.

LITERATURA

1.

Hohmann A., Hielscher W.: Ortodoncja. Wydawnictwo Kwintesencja 1999

2.

Karłowska I: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy
stomatologów. Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

3.

Kordasz P., Wolanek Z.: Materiałoznawstwo protetyczno-stomatologiczne. Podręcznik
dla średnich szkół medycznych. Wydanie II Poprawione i uzupełnione. Państwowy
Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1976

4.

Rathel Z.: Ortodoncja w zarysie dla państwowych szkół medycznych techników
dentystycznych. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 1968

5.

Skrzypkowski A: Ortodoncja Laboratoryjna. Podręcznik dla słuchaczy wydziału techniki
dentystycznej MSZ. Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 1980

6.

Czasopisma specjalistyczne: Nowoczesny technik dentystyczny, Labor Dental,
Quintessence techniki dentystycznej, Twój Przegląd Stomatologiczny.


