„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Karolina Maleńczak
Prowadzenie działalności gospodarczej 743[01].Z5.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Jadwiga Płuska
mgr Janina Szeliga-Szafrańska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Karolina Maleńczak
Konsultacja:
mgr Ewa Figura
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z5.03
Prowadzenie działalności gospodarczej, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu krawiec.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Prawne i ekonomiczne podstawy prowadzenia działalności gospodarczej
związanej ze świadczeniem usług krawieckich. Podmiot gospodarczy,
działalność gospodarcza
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Podstawy działalności usługowej
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Prawa klienta. Etyka zawodu
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Zarządzanie przez jakość w zakładzie usługowym. Promocja usług
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Kodeks pracy. Aktywne poszukiwanie pracy. Rozmowy kwalifikacyjne
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,
−
cele kształcenia jednostki modułowej, które pozwalają zidentyfikować wiedzę
i umiejętności nabyte w wyniku realizacji jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. dyskusji dydaktycznej
oraz ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 2 osobowych.
Schemat układu jednostek modułowych
743[01].Z5
Usługi krawieckie
743[01].Z5.01
Organizowanie pracy w krawieckim
zakładzie usługowym
743[01].Z5.02
Wytwarzanie odzieży miarowej
743[01].Z5.03
Prowadzenie działalności gospodarczej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować ogólne zasady organizacji pracy w zakładzie krawieckim,
−
organizować proces wytwarzania odzieży w zakładach miarowo-usługowych,
−
wyróżniać kolejne etapy wytwarzania odzieży miarowej,
−
charakteryzować operacje technologiczne w procesie wytwarzania wyrobu odzieżowego
na miarę.
−
dobierać materiały i dodatki krawieckie niezbędne do wykonania określonego wyrobu
odzieżowego,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii.
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
obsługiwać komputer oraz Internet,
−
pracować w zespole.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
posłużyć się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi,
−
wyjaśnić istotę mechanizmów rynkowych,
−
określić relację między popytem, podażą a ceną,
−
zastosować zasady obliczania progu rentowności wyroby odzieżowego i jego ceny,
−
wyjaśnić pojęcia: podmiot gospodarczy, działalność gospodarcza,
−
sklasyfikować podmioty gospodarcze wg formy prawnej,
−
określić różnice między odzieżowym przedsiębiorstwem państwowym, spółdzielnią
a spółkami prawa handlowego,
−
scharakteryzować podstawowe systemy zarządzania,
−
scharakteryzować
czynniki
wpływające
na
strukturę
organizacyjną
podmiotu
gospodarczego,
−
zastosować zasady podejmowania działalności gospodarczej i prowadzenia własnego
zakładu usług krawieckich,
−
określić prawa klienta,
−
zastosować zasady etyki i kultury zawodu,
−
zastosować przepisy Kodeksu pracy, dotyczące praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,
−
określić prawa i obowiązki pracownika zawierającego umowę o pracę i umowę zlecenie,
−
rozpoznać lokalny rynek w celu prowadzenia działalności gospodarczej świadczącej usługi
krawieckie,
−
wyjaśnić różnice między leasingiem i kredytem,
−
przeprowadzić prostą kalkulację kosztów usług krawieckich,
−
obliczyć cenę sprzedaży wyrobu odzieżowego,
−
sporządzić fakturę,
−
dokonać analizy jakości świadczonych usług krawieckich,
−
przygotować
materiały
promujące
własną
działalność
gospodarczą
związaną
ze świadczeniem usług krawieckich,
−
określić formy aktywnego poszukiwania pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Krawiec 743[01]
Moduł:
Usługi krawieckie 743[01].Z5
Jednostka modułowa:
Prowadzenie działalności gospodarczej 743[01].Z5.03
Temat: Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej.
Cel ogólny: Poznanie zasad funkcjonowania podstawowych form organizacyjno-prawnych
przedsiębiorstw.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojęcie działalności gospodarczej,
−
przedstawić podział form organizacyjno-prawnych przedsiębiorstw,
−
wymienić i scharakteryzować formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności
gospodarczej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach trzyosobowych.
Czas: 5 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
rzutnik pisma,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura,
−
wybrane akty prawne.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do
zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
−
nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny. Definiuje pojęcie przedsiębiorcy
i działalności gospodarczej. Przy pomocy rzutnika prezentuje podział form
organizacyjno-prawnych przedsiębiorstw w Polsce. Omawia najważniejsze cechy
poszczególnych form przedsiębiorstw,
−
nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie materiałów dotyczących funkcjonowania
spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego oraz spółek handlowych w Polsce.
Odnalezienie w różnych źródłach informacji o zasadach funkcjonowania powyższych
form działalności gospodarczej było przedmiotem pracy domowej z poprzednich zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. Realizacja ćwiczenia
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
−
uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,
−
na osobnym arkuszu papieru w grupach trzyosobowych uczniowie wypisują różnice
pomiędzy zasadami funkcjonowania i cechami charakterystycznymi spółdzielni,
przedsiębiorstwa państwowego oraz spółek,
−
uczniowie prezentują wyniki pracy. Odpowiedzi uczniów są zapisywane na tablicy.
Uczniowie zapisują w zeszytach widniejące na tablicy odpowiedzi.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel zadaje ćwiczenie do wykonania w domu.
Praca domowa
Uczniowie mają za zadanie wypisać oraz krótko scharakteryzować możliwości
pozyskiwania i powiększania kapitałów niezbędnych do prowadzenia działalności
gospodarczej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
aktywność podczas pracy w grupie,
−
ilość podanych różnic pomiędzy wskazanymi formami organizacyjnymi,
−
poprawność wykonanej pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Krawiec 743[01]
Moduł:
Usługi krawieckie 743[01].Z5
Jednostka modułowa:
Prowadzenie działalności gospodarczej 743[01].Z5.03
Temat: Rozmowy kwalifikacyjne.
Cel ogólny: Przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić, jakie informacje powinien zgromadzić przygotowując się do rozmowy
kwalifikacyjnej,
−
określić podstawowe zasady obowiązujące podczas rozmów o przyjęcie do pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
inscenizacja,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
taśma magnetowidowa, płyta DVD przedstawiająca przebieg przykładowej rozmowy
kwalifikacyjnej,
−
magnetowid,
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
literatura.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów
do zajęć.
2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
Nauczyciel prowadzi krótki wykład informacyjny na temat rozmów kwalifikacyjnych,
definiując podstawowe pojęcia. Następnie za pomocą audiowizualnych środków
dydaktycznych pokazuje uczniom, na czym polega standardowa rozmowa kwalifikacyjna.
Po obejrzeniu materiału na kasecie lub płycie zadaje uczniom pytania, które ułatwią
im sformułowanie
podstawowych
zasad
obowiązujących
podczas
rozmów
kwalifikacyjnych. Zasady zostają zapisane na tablicy.
4. Realizacja ćwiczenia:
−
nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania. Rozdaje uczniom
środki dydaktyczne,
−
uczniowie dobierają się w dwuosobowe grupy. Jeden z nich przyjmuje rolę
pracodawcy, drugi pracobiorcy. Oboje zastanawiają się, nad rodzajem firmy
i stanowiska,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
−
uczeń pełniący rolę pracodawcy zastanawia się nad informacjami, jakie chciałby
uzyskać o kandydacie ubiegającym się o stanowisko w swojej firmie. Uczeń pełniący
rolę kandydata do pracy przygotowując się do rozmowy, zastanawia się, o co może
zostać zapytany,
−
uczniowie dobrani w pary obmyślają, przygotowują, a następnie prezentują scenkę
rozmowy kwalifikacyjnej,
−
po odbyciu scenki pozostali uczniowie oceniają wystąpienia, pod kątem przestrzegania
zasad obowiązujących na rozmowach kwalifikacyjnych oraz treść odpowiedzi ucznia
ubiegającego się o pracę. Ewentualne błędy są dyskutowane na forum grupy,
−
nauczyciel pełni rolę moderatora dyskusji.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Zadaje ćwiczenie do wykonania w domu.
Praca domowa
Uczniowie mają za zadanie wypisać zasady obowiązujące podczas rozmów
kwalifikacyjnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
aktywność uczniów podczas dyskusji nad ewentualnymi błędami kolegów w czasie
inscenizacji,
−
poprawność wykonania pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Prawne i ekonomiczne podstawy prowadzenia działalności
gospodarczej związanej ze świadczeniem usług krawieckich.
Podmiot gospodarczy, działalność gospodarcza
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W tabeli podane są wielkości popytu i podaży usługi uszycia bluzki damskiej w zależności
od jej ceny.
a) Przedstaw na wykresie krzywe popytu i podaży usługi wykonania bluzki damskiej oraz
wskaż cenę równowagi
b) Na podstawie przygotowanego wykresu odpowiedz, jaka będzie wielkość popytu i podaży
przy cenie usługi wykonania bluzki damskiej wynoszącej:
−
35 zł oraz czy wystąpi niedobór czy nadwyżka usługi na rynku,
−
15 zł oraz czy wystąpi niedobór czy nadwyżka usługi na rynku.
Tabela do ćwiczenia 1 [2]
Cena (zł)
10
15
20
30
35
40
50
Popyt na usługę
100
85
70
60
50
35
20
Podaż na usługę
20
30
45
60
70
80
100
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wskazać cenę równowagi,
4) na podstawie rysunku określić wielkość popytu i podaży przy podanych cenach
i zinterpretować wynik,
5) zaprezentować i porównać wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
wzór tabeli do ćwiczenia 1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Ćwiczenie 2
Na podstawie wiadomości przekazanych przez nauczyciela w trakcie zajęć oraz źródeł
internetowych wskaż różnice pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym, spółdzielnią
a spółkami prawa handlowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wyszukać źródła literaturowe i internetowe, na których można się oprzeć podczas
rozwiązywania ćwiczenia,
4) wypisać różnice pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym, spółdzielnią oraz spółkami
prawa handlowego,
5) zaprezentować i porównać wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2.
Podstawy działalności usługowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź kalkulację ceny koszuli męskiej.
Tabela do ćwiczenia 1. Arkusz kalkulacji usługowej
Ilość
×
cena
Wartość
Koszt materiałów
Koszt dodatków
Cena robocizny
Razem
Podatek VAT
Razem
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) ustalić normę zużycia tkaniny i dodatków,
3) obliczyć wartość materiałów i dodatków na podstawie podanych cen,
4) ustalić według cennika cenę robocizny,
5) do ceny netto doliczyć wartość podatku VAT,
6) obliczenia umieścić w tabeli.
7) porównać i zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– wzór tabeli do ćwiczenia 1 – arkusz kalkulacji usługowej,
– przybory do pisania,
– kalkulator,
– cennik materiałów i dodatków,
– normy zużycia materiałów i dodatków,
– plansze dydaktyczne,
– wzory dokumentów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 2
Otrzymałeś w banku kredyt w wysokości 20 000 zł. Ratę będziesz spłacał
w comiesięcznych odstępach czasu. Oblicz ratę spłaty kredytu, wiedząc że w całym okresie
spłaty jej wysokość jest stała. Obliczeń dokonaj dla:
a) okresu spłaty wynoszącego 3 lata przy rocznej stopie procentowej 19%;
b) okresu spłaty wynoszącym 2 lata przy rocznej stopie procentowej 16%.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) zidentyfikować wzór,
4) wypisać dane,
5) dokonać obliczeń wg wzoru A = S
⋅
q
n
⋅
1
1
−
−
n
q
q
6) zaprezentować i porównać wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
kalkulator.
Ćwiczenie 3
Wykorzystując informacje zawarte w materiale nauczania oraz inne źródła informacji,
wypisz nazwy urzędów, w których należy dokonać rejestracji działalności gospodarczej
i przyporządkuj im odpowiednie dokumenty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wpisać nazwy urzędów, w których dokonuje się rejestracji działalności gospodarczej,
4) wybrać odpowiedni rodzaj dokumentów,
5) przyporządkować dokumenty do urzędów,
6) porównać i zaprezentować wyniki pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
wzory dokumentów z różnych urzędów,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Prawa klienta. Etyka zawodu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie artykułów, wycinków prasowych oraz innych informacji znalezionych
w gazetach, czasopismach oraz w Internecie opisz 3 przykłady nieetycznych zachowań
przedsiębiorców, które miały miejsce w rzeczywistości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wybrać oraz przeszukać wskazane źródła pod kątem odpowiednich informacji,
4) na forum grupy zaprezentować wyniki swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
gazety i czasopisma,
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij dlaczego w biznesie występują nieetyczne zachowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) zastanowić się i wypisać odpowiedzi,
4) na forum grupy zaprezentować wyniki i przedyskutować odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4.
Zarządzanie przez jakość w zakładzie usługowym.
Promocja usług
5.4.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dostępnych źródeł literaturowych i internetowych wyjaśnij na czym polega 8
zasad zarządzania jakością.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wybrać oraz przeszukać wskazane źródła pod kątem odpowiednich informacji,
4) na forum grupy zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
literatura, czasopisma.
−
komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Wzorując się na dostępnych z różnych źródeł materiałach reklamowych, przygotuj projekt
ulotki promującej twój własny zakład usług krawieckich. Zastanów się nad zakresem
działalności, ceną, ewentualnymi rabatami, promocjami – czyli elementami marketingu mix.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) zgromadzić przykładowe ulotki informacyjne,
4) zastanowić się nad informacjami i rodzajami zachęt dla klientów, które umieszczone
zostaną w ulotce,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5) rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów ulotki,
6) zaprezentować projekt ulotki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania i rysowania,
−
komputer.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Kodeks pracy. Aktywne poszukiwanie pracy.
Rozmowy kwalifikacyjne
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie przepisów kodeksu pracy oraz kodeksu cywilnego określ różnicę pomiędzy
umową o pracę a umową zlecenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) przeanalizować znalezione we wskazanych źródłach przepisy dotyczące umów o pracę
i umów zlecenie,
4) zidentyfikować różnice pomiędzy umową o pracę i umową zlecenie,
5) na forum grupy zaprezentować i przedyskutować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz.141 z późn. zm.),
−
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz.93 z późn. zm).
Ćwiczenie 2
Ubiegasz się o staż w zakładzie krawieckim. Przygotuj życiorys oraz list motywacyjny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) wykorzystując wzory dokumentów znalezionych w dostępnych źródłach informacji
(wykład, książki, broszury, Internet) przeanalizować części składowe dokumentów
aplikacyjnych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
4) sporządzić życiorys, a następnie list motywacyjny,
5) przekazać nauczycielowi wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
wzory życiorysów znalezionych w dostępnych źródłach informacji,
−
wzory listów motywacyjnych znalezionych w dostępnych źródłach informacji.
Ćwiczenie 3
Z kolegą/koleżanką podzielcie się rolą pracodawcy oraz ubiegającego się o pracę.
Odbywacie rozmowę kwalifikacyjną.
Zadanie dla ucznia odgrywającego rolę pracodawcy: sformułuj pytania, jakie zadasz
ubiegającemu się o pracę. Odegraj scenkę rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że odpowiednie
sformułowanie pytania może pomóc w uzyskaniu od aplikanta dodatkowych informacji o
kandydacie.
Zadanie dla ucznia odgrywającego rolę ubiegającego się o pracę: zastanów się, w jaki sposób
odpowiesz na pytania kolegi-pracodawcy podczas zainscenizowanej rozmowy kwalifikacyjnej.
Pamiętaj, by pomyśleć przed udzieleniem odpowiedzi na pytania pracodawcy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) zastanowić się nad pytaniami oraz ich formą (w przypadku ucznia odgrywającego rolę
pracodawcy) oraz zapisać wyniki pracy, zastanowić się nad odpowiedzią na pytania
pracodawcy (w przypadku kandydata do pracy) oraz zapisać wyniki pracy,
4) na forum grupy zainscenizować rozmowę kwalifikacyjną,
5) na forum grupy przedyskutować ewentualne błędy popełnione przez odgrywających
scenkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
inscenizacja,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru formatu A4,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie działalności
gospodarczej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 4, 6, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za poprawne rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu
podstawowego,
−
dostateczny – za poprawne rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 15 z poziomu podstawowego oraz co najmniej
1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 15 z poziomu podstawowego
oraz co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4.b, 5. d, 6.a, 7.c, 8.d, 9. c, 10.d, 11.b, 12.c,
13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. d, 18. b, 19.c, 20 b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić pojęcia popyt i podaż
oraz zachodzące pomiędzy nimi relacje
B
P
a
2
Określić, na czym polega prawo popytu
C
PP
c
3
Rozróżnić rodzaje spółek handlowych
B
P
d
4
Scharakteryzować rodzaje spółek
B
PP
b
5
Rozróżnić rodzaje kosztów
B
P
d
6
Określić zasady obliczania ceny
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7
Scharakteryzować procedury
zakładania przedsiębiorstwa
B
P
c
8
Zdefiniować pojęcie norm ISO serii
9000
A
P
d
9
Rozróżnić instytucje ochrony
konsumenta i konkurencji w Polsce
B
P
c
10
Określić prawa konsumenta z tytułu
rękojmi
B
P
d
11
Określić prawa pracodawcy
B
P
b
12
Scharakteryzować rodzaje umów
związanych z zatrudnieniem
B
P
c
13
Scharakteryzować rodzaje umów
związanych z zatrudnieniem
B
P
a
14
Rozróżnić aktywne oraz pasywne
metody poszukiwania pracy
B
P
b
15
Scharakteryzować zasady sporządzania
dokumentów aplikacyjnych
B
P
c
16
Scharakteryzować rodzaje form
organizacyjno-prawnych prowadzenia
działalności gospodarczej w Polsce
B
PP
c
17
Określić prawa i obowiązki pracodawcy
C
PP
d
18
Rozróżnić rodzaje reklamy
A
P
b
19
Scharakteryzować rodzaje
przedsiębiorstw wg kryterium wielkości
A
P
c
20
Scharakteryzować zasady obowiązujące
podczas rozmów kwalifikacyjnych
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij warunki do rozwiązania przez uczniów testów samodzielnie.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie niejasności.
6. Nie dopuszczaj do przekroczenia przez uczniów przeznaczonego na rozwiązanie testu
czasu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań, w tym:
−
15 z poziomu podstawowego,
−
5 z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest poprawna.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie zaznacz
odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Z niedoborem towaru na rynku mamy do czynienia w sytuacji, gdy
a) popyt na ten towar jest większy niż podaż.
b) podaż tego towaru jest większa niż popyt.
c) popyt na ten towar jest równy jego podaży.
d) żadna w wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
2
Zgodnie z prawem popytu, przy innych warunkach niezmienionych, jeśli wzrośnie cena
danego towaru
a) zapotrzebowanie na ten towar nie zmieni się.
b) zapotrzebowanie na ten towar wzrośnie.
c) zapotrzebowanie na ten towar spadnie.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
3. Spółką handlową nie jest
a) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
b) spółka komandytowa.
c) spółka jawna.
d) spółka cywilna.
4. W spółce jawnej
a) minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł.
b) każdy wspólnik odpowiada bez ograniczeń całym swoim majątkiem za zobowiązania
spółki.
c) umowa spółki zawierana jest w formie aktu notarialnego.
d) występuje w niej osoba komplementariusza.
5. Do kosztów zmiennych nie zalicza się
a) płac pracowników na produkcji.
b) zużycia materiałów.
c) zużycia energii.
d) amortyzacji.
6. Gdy cena netto spodni damskich wynosi 60 zł, cena brutto tego wyrobu wyniesie
a) 73, 20 zł.
b) 69, 50 zł.
c) 60 zł.
d) 46,80 zł.
7. Wniosek o nadanie numeru NIP składamy w
a) Głównym Urzędzie Statystycznym.
b) banku, w którym otwieramy rachunek.
c) Urzędzie Skarbowym.
d) Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Normy ISO serii 9000 dotyczą
a) analiz statystycznych wyników pomiarów.
b) systemu zarządzania środowiskiem.
c) klimatu normalnego do aklimatyzacji i badań.
d) systemów zarządzania jakością.
9. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji to instytucja zajmująca się
a) kontrolą jakości towarów.
b) kontrolą jakości sprzedawanej żywności.
c) ochroną praw konsumentów oraz przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
10. W ramach rękojmi konsument nie ma prawa domagać się
a) obniżenia ceny wadliwego towaru.
b) zwrotu pieniędzy, gdy towaru nie można naprawić.
c) wymiany na inny niewadliwy towar.
d) wymiany na inny niewadliwy towar i wypłaty odszkodowania.
11. Pracodawca nie ma obowiązku
a) terminowego wypłacania pracownikom wynagrodzenia.
b) udzielenia bezpłatnego urlopu w żądanym przez pracownika terminie.
c) ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji.
d) równego traktowania kobiet i mężczyzn.
12. Zagadnienie umowy zlecenia uregulowane jest w przepisach
a) Kodeksu pracy.
b) Kodeksu spółek handlowych.
c) Kodeksu cywilnego.
d) żadna z wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
13. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę
a) pracownik objęty jest pełnym zakresem ubezpieczeń społecznych.
b) pracownik objęty jest niepełnym zakresem ubezpieczeń społecznych.
c) zarówno pracownik jak i pracodawca może wypowiedzieć umowę w dowolnym
momencie.
d) pracownik może zlecić wykonanie pracy objętej umową innej osobie.
14. Do pasywnych metod poszukiwania pracy zalicza się
a) wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych, bezpośrednie przedstawienie własnej
oferty pracodawcy.
b) skorzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy, odpowiedź
na ogłoszenie znalezione w Internecie.
c) odpowiedź na ogłoszenie z urzędu pracy, bezpośrednie przedstawienie własnej oferty
pracodawcy.
d) odpowiedź na ogłoszenie w prasie, wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
15. W życiorysie (CV) nie znajdziemy elementu
a) wykształcenie.
b) adres ubiegającego się o pracę.
c) informacji, a jakich źródeł dowiedzieliśmy się o danym miejscu pracy.
d) umiejętności.
16. Zgodnie z prawem spółka cywilna musi zostać przekształcona w spółkę jawną, jeżeli przez
2 kolejne lata osiągnie przychody będące równowartością co najmniej
a) 200 000 euro.
b) 350 000 euro.
c) 400 000 euro.
d) 500 000 euro.
17. Przedsiębiorca nie ma obowiązku płacić w ZUS składek
a) ubezpieczenia emerytalnego:
b) ubezpieczenia zdrowotnego.
c) na Fundusz Pracy.
d) ubezpieczenia chorobowego.
18. Sponsoring polega na
a) umieszczaniu reklam w mediach.
b) finansowym wspieraniu przez przedsiębiorców imprez sportowych, kulturalnych
i charytatywnych.
c) wpływaniu na zachowania klientów poprzez odpowiedni wystrój pomieszczenia
i sposób prezentacji towarów.
d) zachęcaniu klientów do kupna produktów poprzez przedstawienie oferty w ulotkach
i folderach reklamowych.
19. W dużym przedsiębiorstwie zatrudnionych jest
a) mniej niż 100 osób.
b) więcej niż 250 osób.
c) 250 osób i więcej.
d) więcej niż 150 osób.
20. Najlepszym ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną dla kobiety jest
a) bluzka z dużym dekoltem, długa czarna spódnica.
b) biała koszula, spódnica za kolano, granatowy żakiet.
c) dżinsy, biała bluzka.
d) spodnie, kolorowa bluzka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie działalności gospodarczej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie działalności
gospodarczej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 3, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za poprawne rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu
podstawowego,
−
dostateczny – za poprawne rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 15 z poziomu podstawowego oraz co najmniej 1 z
poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 15 z poziomu podstawowego
oraz co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c,
12. a, 13. b, 14.b, 15.d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Określić, na czym polega prawo podaży
C
PP
c
2.
Wyjaśnić pojęcia popyt i podaż
oraz zachodzące pomiędzy nimi relacje
B
P
b
3.
Scharakteryzować podział form
organizacyjno-prawnych
przedsiębiorstw
B
PP
d
4.
Scharakteryzować rodzaje form
organizacyjno prawnych
przedsiębiorstw
B
P
a
5. Zastosować zasady progu rentowności
A
P
a
6. Rozróżnić rodzaje kosztów
A
P
a
7.
Rozróżnić instytucje zajmujące się
ochroną praw konsumentów
i konkurencji
B
P
b
8.
Określić prawa i obowiązki
pracowników
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9.
Scharakteryzować rodzaje umów
związanych z zatrudnieniem
B
P
b
10.
Rozróżnić aktywne i pasywne metody
poszukiwania pracy
B
P
a
11.
Posłużyć się pojęciem równowagi
rynkowej
A
P
c
12.
Scharakteryzować formy
organizacyjno-prawne przedsiębiorstw
B
PP
a
13. Określić zasady obliczania ceny wyrobu
C
PP
b
14. Określić obowiązki pracodawcy
C
PP
b
15. Rozróżnić rodzaje reklamy
A
P
d
16. Scharakteryzować pojęcie REGON
A
P
b
17.
Określić zasady przygotowania
dokumentów aplikacyjnych
B
P
a
18.
Rozróżnić podstawowe rodzaje umów
związanych z zatrudnieniem
B
P
a
19.
Określić akty prawne regulujące
kwestie prowadzenia działalności
gospodarczej
B
P
c
20. Scharakteryzować pojęcie leasing
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij warunki do rozwiązania przez uczniów testów samodzielnie.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie niejasności.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego na rozwiązanie testu czasu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań, w tym:
−
15 z poziomu podstawowego,
−
5 z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest poprawna.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl prawidłową odpowiedź.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Zgodnie z prawem podaży, przy innych warunkach niezmienionych, jeśli cena danego
towaru spadnie
a) podaż tego towaru nie zmieni się.
b) podaż tego towaru wzrośnie.
c) podaż tego towaru obniży się.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
2. Z nadwyżką towaru na rynku mamy do czynienia w sytuacji, gdy
a) popyt na ten towar jest większy niż podaż.
b) podaż tego towaru jest większa niż popyt.
c) popyt na ten towar jest równy jego podaży.
d) żadna w wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
3. Osobowości prawnej nie posiada
a) przedsiębiorstwo państwowe.
b) spółdzielnia.
c) spółka akcyjna.
d) spółka cywilna.
4. Spółki cywilne podlegają przepisom
a) Kodeksu cywilnego.
b) Kodeksu spółek handlowych.
c) prawa spółdzielczego.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest poprawna.
5. Próg rentowności to
a) sytuacja, w której koszty zmienne i koszty stałe są równe przychodom.
b) sytuacja, w której koszty stałe są równe przychodom.
c) sytuacja, w której koszty zmienne są równe przychodom.
d) sytuacja, w której wartość amortyzacji maszyn i urządzeń jest równa przychodom.
6. Koszty stałe to
a) koszty niezależne od rozmiarów produkcji.
b) koszty, które stale wzrastają wraz ze wzrostem produkcji.
c) koszty, które wraz ze spadkiem produkcji rosną.
d) na przykład. koszty zużycia materiałów.
7. Inspekcja handlowa to instytucja zajmująca się
a) przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji.
b) kontrolą jakości towarów i rzetelnością świadczonych usług.
c) kontrolą
jakości
sprzedawanej
żywności oraz warunków jej transportu
i przechowywania.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
8. Do obowiązków pracowników nie należy
a) staranne wykonywanie pracy.
b) stosowanie się do poleceń przełożonych.
c) przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp.
d) przynależność do związków zawodowych.
9. W kodeksie pracy uregulowane jest zagadnienie
a) umowy o pracę i umowy zlecenia.
b) umowy o pracę.
c) umowy o dzieło i umowy zlecenia.
d) umowy o dzieło.
10. Do aktywnych metod poszukiwania pracy zalicza się
a) wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych, bezpośrednie przedstawienie własnej
oferty pracodawcy.
b) odpowiedź na ogłoszenie w prasie, wykorzystanie sieci kontaktów nieformalnych.
c) odpowiedź na ogłoszenie z urzędu pracy, bezpośrednie przedstawienie własnej oferty
pracodawcy.
d) skorzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy, odpowiedź
na ogłoszenie znalezione w Internecie.
11. Równowaga rynkowa ma miejsce wówczas, gdy
a) zapotrzebowanie na dany produkt przewyższa podaż tego produktu na rynku.
b) zapotrzebowanie na dany produkt jest mniejsze niż podaż produktu na rynku.
c) zapotrzebowanie dokładnie odpowiada podaży produktu na rynku.
d) żadna z wyżej wymienionych odpowiedzi nie jest prawdziwa.
12 Jeżeli spółka cywilna przez 2 kolejne lata osiągnie przychody w wysokości będącej
równowartością 400 000 euro musi przyjąć formę
a) spółki jawnej.
b) spółki akcyjnej.
c) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
d) spółki komandytowej.
13 Gdy cena netto bluzki damskiej wynosi 50 zł, cena brutto tego wyrobu wyniesie
a) 55 zł.
b) 61 zł.
c) 39 zł.
d) 60 zł.
14. Przedsiębiorca nie ma obowiązku regulowania za pośrednictwem rachunku bankowego
a) zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego z tytułu podatków.
b) zobowiązań z tytułu wynagrodzeń pracowników.
c) zobowiązań z tytułu składek do ZUS.
d) zobowiązań, jeżeli wartość transakcji przekracza określona przepisami kwotę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
15. Merchandising polega na
a) umieszczaniu reklam w mediach.
b) wpływaniu na zachowania klientów poprzez odpowiedni wystrój pomieszczenia
i sposób prezentacji towarów.
c) zachęcaniu klientów do kupna produktów poprzez przedstawienie oferty w ulotkach
i folderach reklamowych.
d) finansowym wspieraniu przez przedsiębiorców imprez sportowych, kulturalnych
i charytatywnych.
16. REGON to
a) numer identyfikacji, składający się z dwóch cyfr.
b) zakodowany system informacji o nazwie firmy, adresie, rodzaju prowadzonej
działalności, sposobie finansowania przedsiębiorstwa.
c) rachunek bieżący służący do gromadzenia środków pieniężnych.
d) numer identyfikacji podatkowej.
17. W pierwszej części listu motywacyjnego powinna znaleźć się
a) informacja o źródle, z jakiego dowiedzieliśmy o wolnym miejscu pracy.
b) informacja o naszych kwalifikacjach.
c) informacja o naszych umiejętnościach.
d) informacja o naszych zainteresowaniach.
18. Kodeks cywilny reguluje kwestię
a) umowy zlecenia.
b) umowy o pracę.
c) umowy o zastępstwo.
d) umowy na czas określony.
19. Podstawowym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce
jest
a) Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
b) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964. Kodeks cywilny.
c) Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
d) Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
20. Umowa leasingu może dotyczyć
a) środków pieniężnych.
b) maszyn.
c) dostawy materiałów.
d) sprzedaży towarów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie działalności gospodarczej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Altkorn J.(red.): Podstawy marketingu. Instytut Marketingu, Kraków 1995
2. Biernacka M., Korba J., Smutek Z.: Podstawy przedsiębiorczości. Podręcznik do liceum
i technikum. Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, Gdynia 2003
3. Gulski B., Skurzyńska-Sikora U., Szeloch Z.: Podstawy organizacji i zarządzania.
Centrum Szkolenia Samorządu i Administracji, Lublin 1999
4. Krawiectwo technologia. Podręcznik dla zasadni zasadniczych szkół odzieżowych. WSiP,
Warszawa 1999
5. Makieta Z., Rachował T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005
6. Pawłowa M., Szafrańska H.: Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie
odzieżowym. ITeE, Radom 2005
7. Sztucki T.: Promocja, reklama, aktywizacja sprzedaży. Sztuka pozyskiwania nabywców.
Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1995
8. Zostań przedsiębiorcą. Tworzenie biznesplanu. ITeE, Warszawa 2003
9. Żaro Z. Sasin P.: Jak założyć i poprowadzić własna firmę, Wydawnictwo Sigma.
Skierniewice 2005
10. www.newtrader.pl/Czym-jest-umowa-zlecenie,pp_8,10.php
11. www.praca-umowy.jrr.pl
12. www.wikipedia.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz–Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000