krawiec 743[01] z3 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Ewa Figura


Wykonywanie połączeń elementów odzieży
743[01].Z3.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Ewa Samojlik
mgr inż. Ewa Jachym



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Ewa Figura




Konsultacja:
dr inż. Jadwiga Rudecka







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z3.03

„Wykonywanie połączeń elementów odzieży”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu krawiec.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady organizacji stanowiska pracy

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Klasyfikacja ściegów ręcznych i zasada szycia ręcznego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Tworzenie ściegu na stębnowych maszynach szwalniczych

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Maszyny szwalnicze o różnym przeznaczeniu

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Rodzaje szwów technologicznych

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Rodzaje węzłów technologicznych

24

5.6.1. Ćwiczenia

24

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Krawiec 743[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed
rozpoczęciem pracy z poradnikiem,

cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć uczniów, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

wykonywania ćwiczeń praktycznych,

samokształcenia kierowanego.
Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań tekstowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W rozdziale 6 podano również:

klucz odpowiedzi,

instrukcje dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

przykładową kartę odpowiedzi.

Schemat układu jednostek modułowych

743[01].Z3

Technologia kroju i szycia

743[01].Z3.01

Organizowanie procesu technologicznego

w krojowni

743[01].Z3.02

Wykonywanie obróbki termicznej odzieży

743[01].Z3.03

Wykonywanie połączeń elementów

odzieży

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posłużyć się terminologią dotyczącą produkcji odzieży,

dokonać klasyfikacji maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle odzieżowym,

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane w krojowni,

zastosować rodzaje układów szablonów,

organizować proces technologiczny w krojowni,

scharakteryzować rodzaje obróbki termicznej odzieży,

obsłużyć maszyny i urządzenia do obróbki termicznej odzieży,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obróbki termicznej odzieży.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami ergonomii,

scharakteryzować ściegi ręczne, zasadnicze i ozdobne,

dobrać igły i nici do szycia ręcznego,

wykonać ściegi ręczne,

zastosować ściegi ręczne w określonej operacji technologicznej,

dokonać klasyfikacji maszyn szwalniczych,

scharakteryzować budowę zewnętrzną maszyny stębnówki płaskiej,

rozróżnić podstawowe mechanizmy w stębnówce płaskiej,

scharakteryzować podstawowe mechanizmy do tworzenia ściegu w stębnówce płaskiej,

określić zasady współdziałania podstawowych mechanizmów stębnówki płaskiej
tworzących ścieg,

posłużyć się stębnówką płaską,

określić zasady konserwacji stębnówki płaskiej,

przeszyć materiał po liniach, o zróżnicowanym stopniu trudności,

wyregulować skok ściegu oraz naprężenie nitki górnej i dolnej,

posłużyć się normami dotyczącymi szwów maszynowych,

scharakteryzować budowę zewnętrzną overlocka,

scharakteryzować podstawowe mechanizmy do tworzenia ściegu w overlocku,

posłużyć się maszyną overlock,

określić zasady konserwacji maszyny overlock,

rozróżnić rodzaje węzłów technologicznych,

dokonać interpretacji graficznego zapisu węzłów technologicznych,

posłużyć się graficznym zapisem węzłów technologicznych podczas wykonywania
szwów,

wykonać proste węzły technologiczne,

dobrać oprzyrządowanie maszyn szwalniczych do rodzaju tkaniny i sposobu
jej wykończenia,

obsłużyć maszyny szyjące ściegiem łańcuszkowym,

obsłużyć maszyny szyjące skóry,

obsłużyć maszyny specjalne do określonej operacji technologicznej,

określić zasady czyszczenia i konserwacji maszyn do szycia,

posłużyć się dokumentacją techniczno-technologiczną,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas wykonywania połączeń elementów odzieży.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………………

Modułowy program nauczania: Krawiec 743[01]
Moduł:

Technologia kroju i szycia 743[01].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie połączeń elementów odzieży 743[01].Z3.03

Temat zajęć: Wykonywanie szwów maszynowych łączących objętych normą.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania szwów maszynowych objętych normą.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy maszynowej,

posłużyć się stębnówką płaską,

posłużyć się maszyną overlock,

dokonać interpretacji graficznego zapisu szwów,

wykonać szwy łączące maszynowe objęte normą,

dobrać narzędzia oraz przyrządy do obróbki termicznej.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie pracy,

przestrzeganie przepisów bhp i ergonomii pracy.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 8 godzin dydaktycznych

Środki dydaktyczne

tablice z graficznymi oznaczeniami szwów, zestaw Polskich Norm, katalogi i wzorniki

szwów maszynowych, maszyny szwalnicze – stębnówka i overlock, narzędzia i przybory
do prasowania, instrukcje bhp.


Przebieg zajęć
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest wykonanie 7 rodzajów szwów łączących maszynowych:

szew zwykły rozprasowany,

szew zwykły zaprasowany,

szew bieliźniany,

szew francuski,

szew nakładany,

szew wpuszczany,

szew stykowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1) Jak wygląda właściwa postawa na stanowisku pracy maszynowej?
2) Czy potrafisz obsługiwać maszynę stębnową i overlock?
3) Czym kierujesz się przy wyborze igły i nici do materiału?
4) Czy znasz dobór temperatury prasowania do rodzaju materiału?
5) Czy potrafisz zdefiniować szwy łączące?
6) Czy potrafisz czytać graficzne zapisy szwów łączących?
PLANOWANIE
1) Ustal ilość i wielkość próbników potrzebnych do wykonania ćwiczenia.
2) Dobierz igłę i nici do materiału.
3) Ustal kolejność wykonywania szwów.
4) Zaplanuj kolejność czynności do każdego ze szwów.
UZGODNIENIE
1) Omówić wszystkie podpunkty z fazy planowanie z nauczycielem.
2) Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela
WYKONANIE
1) Wykonaj zgodnie z zaplanowaną kolejnością szwy maszynowe,
2) Wykończ estetycznie próbniki (obrzuć wszystkie krawędzie próbnika na overlocku)
3) Dołącz karteczki z rysunkami graficznych zapisów.
4) Przygotuj się do zaprezentowania przez siebie ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1) Czy bezbłędnie zostały wykonane próbniki ze szwami łączącymi?
2) Czy estetycznie i prawidłowo zostały wykończone próbniki?
3) Czy bezbłędnie wykonano graficzne zapisy?
ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności.

Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie ważne umiejętności zostały
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA

Zadanie pracy domowej
Odszukaj w „Słowniku odzieżowym” Zbigniewa Parafianowicza, jakie jeszcze szwy należą
do grupy szwów łączących. Zapisz je w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:

anonimowe wypowiedzi pisemne uczniów w postaci „mówiącej ściany” dotyczące oceny

zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

………………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Technologia kroju i szycia 743[01].Z3

Jednostka modułowa: Wykonywanie połączeń elementów odzieży 743[01].Z3.03

Temat : Zastosowanie ściegów ozdobnych – wykonanie serwetki.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności stosowania ściegów ręcznych ozdobnych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować zasadnicze i ozdobne ściegi ręczne,.

posłużyć się przyborami do szycia ręcznego,

dobrać igły i nici do szycia ręcznego,

zastosować ściegi ręczne ozdobne w operacjach technologicznych,

wykonać ściegi ręczne ozdobne.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe

organizowanie i planowanie pracy,

przestrzeganie przepisów bhp i ergonomii pracy.


Czas:
8 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne

wzorniki ze ściegami ozdobnymi, różnego rodzaju wyroby odzieżowe z zastosowanymi

zdobieniami, płótno białe, nici bawełniane (różne kolory muliny), karnet igieł, naparstek,
linijka, miara krawiecka, nożyce.


Przebieg zajęć
Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie serwetki o rozmiarach 40 na 40 cm z tkaniny

bawełnianej i zaprojektowanie na niej zdobienia poznanymi ściegami ozdobnymi. Brzegi
serwetki wykończ ściegiem brzeżnym.

FA

ZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1) Jak powinno być zorganizowane stanowisko do pracy ręcznej?
2) Podaj klasyfikację ściegów ręcznych.
3) Jakie znasz ściegi ozdobne?
4) Gdzie można zastosować ściegi ręczne ozdobne?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

PLANOWANIE
1) Zaprojektuj na kartce papieru wzór na serwetkę.
2) Zaplanuj kolorystykę wzoru.
3) Dobierz igłę i kolory mulin potrzebnych do wykonania wzoru.
4) Ustal kolejność wykonywania wzoru
5) Zaplanuj kolejność czynności wykonania serwetki
UZGODNIENIE
1) Omów wszystkie podpunkty z fazy planowanie z nauczycielem.
2) Odnieś się do uwag i proporcji nauczyciela
WYKONANIE
1) Przenieś wzór z kartki na płótno za pomocą np. kalki biurowej.
2) Wykonaj zgodnie z zaplanowaną kolejnością i kolorystyką wzór na serwetce.
3) Wykończ ściegiem dzierganym brzegi serwetki.
4) Przygotuj się do zaprezentowania przez siebie ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1) Czy bezbłędnie zostały wykonane ściegi ozdobne na serwetce?
2) Czy estetycznie i ciekawie zostały zaprojektowane wzory na serwetce?
3) Czy estetycznie i prawidłowo została wykończona serwetka?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie ważne umiejętności zostały
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA

Zadanie pracy domowej
Zaprojektuj zdobienie na kołnierzyku sukieneczki dziecięcej. Pracę wykonaj na arkuszu A4.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:

anonimowe wypowiedzi pisemne uczniów w postaci ankiety ewaluacyjnej dotyczące

oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady organizacji stanowiska pracy


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz i prawidłowo poukładaj na swoim stole do prac ręcznych przybory i narzędzia

potrzebne do szycia ręcznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać selekcji narzędzi i przyborów potrzebnych do pracy ręcznej,
2) nożyczki, igły, szpilki, miara krawiecka, nici, linijka, mydełko krawieckie, naparstek

powinieneś położyć po prawej stronie stołu,

3) pudełko na drobiazgi (haftki, agrafki, guziki) po lewej stronie,
4) zorganizować stanowisko pracy ręcznej zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
5) zaprezentować stanowisko i wyjaśnić zasadę ułożenia rzeczy,
6) nazwać wszystkie narzędzia i przybory do pracy ręcznej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory krawieckie, stanowisko do pracy ręcznej, literatura z rozdziału 7,

instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska.


Ćwiczenie 2

Usiądź prawidłowo przy maszynie i opisz swoją postawę. Powiedz na jakie czynniki

należy zwrócić uwagę.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) usiąść na krześle przy maszynie szwalniczej,
2) przyjąć postawę wyprostowaną – odchylenie od pionu nie powinno przekraczać 20 cm,

odległość oczu od stopki powinna wynosić 40 cm,

3) zwrócić uwagę na prawidłowe oświetlenie miejsca pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

4) zwrócić

uwagę

na

prawidłowe

ogrzewanie

w

pomieszczeniu,

wentylację

i zabezpieczeniem przed hałasem,

5) zwrócić uwagę na obecność urządzenia ochraniającego palce przed przeszyciem,
6) zapoznać się z informacjami technicznymi maszyny,
7) dokonać prezentacji ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna szwalnicza z zabezpieczeniami, krzesło z regulacją, plansze dydaktyczne
z prawidłową pozycją pracy maszynowej,

prawidłowo wyposażona sala warsztatowa pod względem bhp i ergonomii pracy,

instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska.


Ćwiczenie 3

Przeanalizuj jakie zagrożenia mogą Cię ewentualnie spotkać w pracowni wytwarzania

odzieży jeżeli nie będziesz przestrzegał przepisów bhp.

Zaproponuj jedno ostrzegawcze hasło bhp i zapisz dużymi literami na arkuszu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przejść się po pracowni i wyszukać ewentualne czynniki zagrożeń,
2) skojarzyć rodzaj wypadku z zagrożeniem,
3) zapisać obserwacje na arkuszu papieru,
4) zaprojektować hasło ostrzegawcze bhp i zapisać go dużymi literami na arkuszu papieru,
5) dokonać prezentacji ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

metaplan.

Środki dydaktyczne

maszyny odzieżowe szwalnicze i prasowalnicze, plansze dydaktyczne lub foliogramy
z urządzeniami szwalniczymi,

duży arkusz szarego papieru, kolorowe mazaki,

tablica do przypięcia arkusza papieru,

instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 4

Opracuj instrukcję bhp dla stanowiska prasowania ręcznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać wszystkie czynniki zagrożeń na stanowisku prasowalniczym,
2) skojarzyć rodzaj wypadku z zagrożeniem,
3) zapoznać się z instrukcją techniczną żelazka,
4) opracować instrukcję bhp,
5) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcja techniczna obsługi żelazka, plansze dydaktyczne lub foliogramy z różnego
rodzaju stanowiskami prasowalniczymi,

stanowisko prasowalnicze,

arkusz papieru, mazaki,

tablica do prezentacji,

instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Klasyfikacja ściegów ręcznych i zasada szycia ręcznego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uszereguj ilustracje przedstawiające ściegi ręczne zgonie z klasyfikacją, przyklej

na arkuszu papieru i wykonaj podpisy.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) rozpakować kopertę i zapoznać się z jej zawartością,
4) zaprojektować wygląd końcowy ćwiczenia,
5) przykleić ilustracje zgodnie z podziałem ściegów,
6) wykonać napisy pod ilustracjami,
7) zaprezentować ćwiczenie przez lidera grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

plakatu.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne lub foliogramy ze ściegami ręcznymi,

katalogi, wzorniki ściegów, Polskie Normy PN-83/P-84502, literatura z rozdziału 7,

koperta z ilustracjami ściegów, arkusz papieru, mazaki, tablica do prezentacji.


Ćwiczenie 2

Wykonaj próbnik ze ściegami ręcznymi: wewnętrznymi, ozdobnymi i brzeżnymi według

klasyfikacji.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykroić z płótna próbnik o wymiarach 25 x 30 cm,
4) dobrać odpowiednie igły i nici do zadania,
5) wykonać ściegi wewnętrzne: przed igłą, fastrygowy, stębnowy, za igłą, pętelkowy, kryty,

pikowy,

6) wykonać ściegi brzeżne: obrzucany, dziergany,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

7) wykonać ściegi ozdobne: sznureczkowy, łańcuszkowy, gałązkowy, krzyżykowy,

mereżkowy, zakopiański, zygzakowy,

8) dokonać analizy ćwiczenia,
9) zaprezentować pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne lub foliogramy ze ściegami ręcznymi, przykładowe próbniki,

katalogi, wzorniki ściegów, PN-83/P-84502, literatura z rozdziału 7,

białe płótno, nici bawełniane (mulina), przybory krawieckie do szycia ręcznego.


Ćwiczenie 3

Zaprojektuj i wykonaj zdobienie serwetki o wymiarach 40 x 40 cm. dowolnymi ściegami

ozdobnymi.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykonać projekt zdobienia serwetki,
4) wykroić serwetkę zgodnie z wymiarami,
5) dobrać odpowiednie nici i igły,
6) przenieść wzór na tkaninę,
7) wykonać zdobienie serwetki,
8) uprasować gotową serwetkę,
9) zaprezentować pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne z wzorami ściegów ozdobnych, różnego rodzaju wzory serwetek,
obrusów ze zdobieniami,

płótno białe, nici bawełniane (różne kolory muliny), karnet igieł, naparstek, linijka, miara
krawiecka, nożyce, żelazko elektryczno-parowe.

katalogi, wzornik ściegów, Polskie Normy, literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 4

Zastosuj ścieg fastrygowy do połączenia dwóch kawałków materiału o wymiarach

10 x 30 cm. Ścieg fastrygowy wykonaj po dłuższym boku prostokątów, w odległości 1,5 cm
od brzegu.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wykroić z dowolnego materiału dwa prostokąty o wymiarach 10 x 30 cm,
4) spiąć szpilkami dwa kawałki materiału,
5) narysować mydełkiem krawieckim linię wzdłuż dłuższego boku, w odległości 1,5 cm od

brzegu,

6) wprowadzić wzdłuż narysowanej linii ścieg fastrygowy,
7) sprawdzić wykonanie ściegu fastrygowego,
8) zaprezentować wykonaną pracę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wykonany próbnik z wykonaną zaszewką w tyle spódnicy,

białe płótno, forma tyłu spódnicy podstawowej, nici bawełniane, karnet igieł, naparstek,
linijka, miara krawiecka, nożyce,

wzornik ściegów, Polskie Normy, literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Tworzenie ściegu na stębnowych maszynach szwalniczych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj próbę szycia na papierze po liniach prostych, łamanych i falistych. Podczas

wykonywania tego ćwiczenia nie zakładaj nici.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę szwalniczą pod względem bezpieczeństwa,
4) przygotować arkusz papieru o wymiarach A4,
5) wyrysować ołówkiem na papierze linie proste, łamane i faliste,
6) wykonać próbę szycia,
7) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne obrazujące obsługę maszyny stębnowej, przykładowe wzorniki
przeszyć na papierze,

maszyna stębnówka, arkusz papieru A4, wkrętak, ołówek, linijka,

instrukcje techniczne maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Przygotuj maszynę stębnową do wykonywania operacji technologicznych. Wykonaj

próbę szycia na materiale po liniach o różnym stopniu trudności.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) założyć igłę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5) wprowadzić nić górną (założyć szpulkę nici na stojak i przeprowadzić według instrukcji

przez wszystkie prowadniki aż do oczka igły),

6) wprowadzić nić dolną (nawinąć nić na szpuleczkę, szpuleczkę włożyć do bębenka

i prawidłowo wyprowadzić nitkę z bębenka, bębenek umieścić prawidłowo w łożysku
chwytacza i przeciągnąć nić dolną ponad płytkę ściegową),

7) przygotować materiał (próbnik z płótna o wielkości 50 x 50 cm złóż na pół i narysuj linie

proste, faliste, łamane),

8) wykonać próbę przeszycia,
9) w razie złego wiązania nici wyregulować maszynę,
10) zaprezentować ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przykładowe wzorniki przeszycia maszynowego, plansze pokazujące obsługę maszyny
stębnowej,

maszyna stębnówka, nici, igły maszynowe, wkrętak, materiał płócienny o wymiarach
50 x 50 cm, ołówek, linijka

instrukcje techniczne maszyny, instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj próbę szycia na trzech próbkach materiałów: bawełniany teksas, wiskozowa

podszewka i bawełniane płótno. Dobierz odpowiednią igłę i nici do przeszycia tych
materiałów.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

11) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
12) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
13) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
14) dobrać igłę i nici do teksasu (igła nr 110–120 i bardzo mocne nici do szycia

maszynowego),

15) założyć nici i igłę,
16) dokonać próby przeszycia (w razie złego wiązania wyregulować naprężacz nici),
17) dobrać igłę i nici do podszewki wiskozowej (igła nr 70–80 i mocne nici do szycia

maszynowego ),

18) założyć nici i igłę,
19) dokonać próby przeszycia (w razie złego wiązania wyregulować naprężacz nici),
10) dobrać igłę i nici do płótna (igła nr 90 i nici do szycia maszynowego),
11) założyć nici i igłę,
12) dokonać próby przeszycia (w razie złego wiązania wyregulować naprężacz nici),
13) zaprezentować pracę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze przedstawiające budowę igły maszynowej i jej rodzaje, katalogi igieł, tabele
z numeracją nici,

maszyna stębnówka,

próbki dżinsu, podszewki i płótna, różnego rodzaju nici i igły maszynowe,

wkrętak, nożyczki,

instrukcje techniczne maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Rozpoznaj nieprawidłowe ustawienie maszyny na podstawie otrzymanego próbnika

ze źle związanym ściegiem. Wyreguluj maszynę i wykonaj próbę szycia.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) rozpoznać rodzaj błędu,
5) wyregulować maszynę,
6) dokonać próby szycia maszyny,
7) zaprezentować zadanie i powiedzieć o przyczynie usterki.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

plansze dydaktyczne opisujące przyczyny wadliwej pracy maszyn szwalniczych,

maszyna stębnówka, ścinki materiałów, nici, wkrętak, nożyczki, igły,

instrukcje techniczne maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Maszyny szwalnicze o różnym przeznaczeniu


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj maszynę stębnówkę łańcuszkową jednoigłową dwunitkową do wykonania

operacji połączenia dwóch kawałków dzianiny. Wprowadź nici do chwytacza i igły,
wyreguluj ścieg i wykonaj próbę szycia. Dla lepszego zobrazowania wiązania ściegu zastosuj
dwa różne kolory nici.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) założyć igłę,
5) wprowadzić nić dolną do chwytacza zgodnie z instrukcją obsługi,
6) wprowadzić nić górną przez prowadniki i naprężacz do igły zgodnie z instrukcją obsługi,
7) uruchomić maszynę,
8) wykonać próbę przeszycia,
9) w razie złego wiązania nici wyregulować maszynę,
10) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna stębnówka łańcuszkowa,

dzianina, nici 2 szpulki różnego koloru, igły do stębnówki łańcuszkowej, wkrętak,
nożyczki, pęseta,

instrukcja techniczna maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Przygotuj maszynę overlock 3-nitkowy do wykonania operacji obrzucania brzegu

materiału. Wprowadź nici do chwytaczy i igły, wyreguluj ścieg i wykonaj próbę szycia.
Dla lepszego zobrazowania wiązania ściegu zastosuj trzy różne kolory nici.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) założyć igłę,
5) doprowadzić nić przez prowadniki i naprężacz do chwytacza prawego, zgodnie

z instrukcją obsługi,

6) doprowadzić nić przez prowadniki i naprężacz do chwytacza lewego, zgodnie

z instrukcją obsługi,

7) wprowadzić nić przez prowadniki i naprężacz do igły zgodnie z instrukcją obsługi,
8) uruchomić maszynę,
9) wykonać próbę przeszycia,
10) w razie złego wiązania nici wyregulować maszynę,
11) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna overlock,

tkanina, nici 3 szpulki różnego koloru, igły do overlocka, wkrętak, nożyczki, pęseta,

instrukcja techniczna maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Przygotuj maszynę obrębiarkę do wykonania próby przeszycia dzianiny. Wprowadź nici

według instrukcji, wyreguluj ścieg i wykonaj próbę szycia. Dla lepszego zobrazowania
wiązania ściegu zastosuj różne kolory nici.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) założyć igły,
5) wprowadzić nić dolną do chwytacza zgodnie z instrukcja obsługi,
6) wprowadzić nitki górne przez prowadniki i naprężacze do igieł zgodnie z instrukcją

obsługi,

7) uruchomić maszynę,
8) wykonać próbę przeszycia,
9) w razie złego wiązania nici wyregulować maszynę,
10) zaprezentować ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

maszyna obrębiarka,

dzianina, nici 5 szpulek różnego koloru, igły do obrębiarki, wkrętak, nożyczki, pęseta,

instrukcja techniczna maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj na maszynie dziurkarce dziurkę bieliźnianą o długości 1,5 cm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) sprawdzić maszynę pod względem bezpieczeństwa,
4) założyć igłę,
5) nawinąć nić na szpuleczkę,
6) wyprowadzić nić z bębenka i umiejscowić bębenek w koszu chwytacza,
7) wprowadzić nić górną według instrukcji,
8) ustawić długość dziurki na 1,5 cm,
9) uruchomić maszynę,
10) wykonać próbę przeszycia,
11) w razie złego wiązania nici wyregulować maszynę,
12) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

maszyna dziurkarka bieliźniana,

tkanina, szpulka nici, igła do dziurkarki, wkrętak, nożyczki, pęseta,

instrukcja techniczna maszyny, instrukcje bhp, literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Rodzaje szwów technologicznych


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na próbnikach szwy łączące i brzegowe poznane w materiale nauczania.

Do każdego próbnika dołącz kartkę z nazwą szwu i zapisem graficznym szwu.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) założyć nici dobrane do materiału i wykonać próbę przeszycia na maszynie,
4) wykroić 17 próbników o wymiarach 15 x 10,
5) wykonać szwy łączące (bieliźniany, francuski, nakładany, stykowy, wpuszczany, zwykły

rozprasowany i zaprasowany, zakładkowy, szczypankowy),

6) wykonać szwy brzegowe: obrębiający i lamujący,
7) uprasować próbniki,
8) dołączyć kartę z opisem,
9) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne ze szwami,

maszyna stębnowa i overlock,

narzędzia i przybory do prasowania,

nici, igły, wkrętak, nożyczki, przybory do szycia ręcznego,

zestaw Polskich Norm, katalogi i wzorniki szwów maszynowych.


Ćwiczenie 2

Wykonaj szew maszynowy według podanego zapisu graficznego.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) założyć nici dobrane do materiału i wykonać próbę przeszycia na maszynie,
4) wykroić dwa próbniki 15 x 10 cm,
5) obrzucić na overlocku brzegi próbnika,
6) wykonać szew według zapisu,
7) rozprasować szew,
8) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza przedstawiająca graficzny zapis szwów,

maszyny: stębnówka, overlock, stanowisko prasowalnicze,

narzędzia i przybory do szycia maszynowego i ręcznego,

zestaw Polskich Norm, katalogi i wzorniki szwów maszynowych.


Ćwiczenie 3

Wskaż zastosowanie lamówek w wyrobach odzieżowych. Wyszukaj w żurnalach

ilustracje i wklej do zeszytu przedmiotowego.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapisać w zeszycie: gdzie znajduje zastosowanie lamówka,
4) wyszukać w żurnalach ilustracje przedstawiające zastosowanie lamówki i wkleić

je do zeszytu,

5) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

żurnale, czasopisma lub inne broszurki przedstawiające wyroby odzieżowe (dziecięce,
damskie, bieliznę stołową i pościelową itp.),

nożyczki, klej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Rodzaje węzłów technologicznych

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj węzły technologiczne na podstawie rysunków i nazwij je.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) wyjąć z koperty ilustracje i dokładnie się im przyjrzeć,
4) nazwać węzły,
5) podpisać węzły,
6) zaprezentować ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ilustracje węzłów i symboli graficznych,

katalogi i wzorniki szwów, zestaw Polskich Norm,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 2

Wszyj zamek asymetrycznie do spódnicy według rysunku instruktażowego.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapoznać się z graficznym zapisem,
4) zaplanować kolejność czynności,
5) wszyć zamek asymetrycznie do spódnicy,
6) zaprezentować wyrób.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna stębnówka, overlock, stanowisko prasowalnicze,

materiał i zamek błyskawiczny długości 18,0 cm,

narzędzia i przybory do szycia ręcznego i maszynowego,

komplet form spódnicy podstawowej, zapis symboli graficznych, PN.

Ćwiczenie 3

Odszyj rozporek w rękawie obsadzeniem i wykończ dół rękawa mankietem wszytym

konfekcyjnie według rysunków instruktażowych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zapoznać się z graficznym zapisem dyspozycji produkcyjnych,
4) zaplanować kolejność czynności,
5) odszyć rozporek w rękawie według instrukcji,
6) wszyć mankiet według instrukcji,
7) zaprezentować wyrób.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna stębnówka, overlock, stanowisko prasowalnicze,

materiał i dodatki,

narzędzia i przybory do szycia ręcznego i maszynowego,

dokumentacja techniczno technologiczna bluzki podstawowej, PN.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie połączeń

elementów odzieży”

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 26, 28, są z poziomu
podstawowego,

zadania 6, 14, 15, 16, 17, 21, 25, 27, 29, 30 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 27 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b,
12. a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. c, 20., c, 21. b, 22. a, 23. a, 24. a,
25. c, 26. a, 27. c, 28. a, 29. c, 30. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wybrać prawidłową odległość oczu od stołu

A

P

b

2

Wybrać jakie narzędzia i przybory powinny
znajdować się stanowisku pracy ręcznej

B

P

c

3

Rozróżnić rysunek przedstawiający taśmę
centymetrową

B

P

a

4

Nazwać ścieg

A

P

a

5

Nazwać ścieg

A

P

c

6

Określić grupę ściegów według rysunku

C

PP

c

7

Rozróżnić ściegi ozdobne

B

P

c

8

Rozróżnić ścieg do chwilowego łączenia

B

P

c

9

Wymienić podział maszyn

A

P

b

10

Wymienić części korpusu głowicy

A

P

c

11

Wymienić mechanizmy maszyny szwalniczej

A

P

b

12

Rozróżnić wykonywaną czynność na
ilustracji

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

13

Rozróżnić wskazane części bębenka

B

P

a

14

Określić rodzaj ściegu

C

PP

c

15

Określić rodzaj ściegu

C

PP

b

16

Określić rodzaj tworzonego ściegu

C

PP

c

17

Określić rodzaj tworzonego ściegu

C

PP

b

18

Wybrać maszynę do szycia skór

B

P

b

19

Wybrać automaty szwalnicze

B

P

c

20

Wybrać maszynę

B

P

c

21

Określić rodzaj oprzyrządowania

C

PP

b

22

Wybrać prawidłowy zapis

B

P

a

23

Zdefiniować podział szwów

A

P

a

24

Zdefiniować podział szwów

A

P

a

25

Określić grupę szwów

C

PP

c

26

Zdefiniować pojęcie szwu

A

P

a

27

Określić rodzaj szwu

C

PP

c

28

Zdefiniować pojęcie węzła

A

P

a

29

Określić rodzaj węzła technologicznego

C

PP

c

30

Wybrać sposób przedstawienia przekroju

C

PP

d


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 30 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Odległość oczu od stołu roboczego

a) powinna wynosić 20 cm.
b) powinna wynosić 40 cm.
c) powinna wynosić 60 cm.
d) nie ma znaczenia.

2. Na stanowisku pracy ręcznej powinny znajdować się

a) wszystkie podstawowe narzędzia, jak: maszyna stębnówka, overlock, igły, nożyce,

szpilki, miarki.

b) narzędzia i przybory do pracy ręcznej, stanowisko maszynowe, stanowisko

prasowalnicze.

c) wszystkie podstawowe narzędzia, jak: igły, nożyce, naparstek, szpilki, miarki, kreda

itp., oraz pudełko na drobiazgi, poduszeczka na szpilki.

d) maszyna, apteczka, igły, nożyce, szpilki, miarki, kreda oraz pudełko na drobiazgi

i poduszeczka na szpilki.

3. Taśmę centymetrową przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)


4. Poniższy rysunek przedstawia ścieg

a) stębnowy.
b) przed igłą.
c) fastrygowy.
d) sznureczkowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

5. Poniższy rysunek przedstawia ścieg

a) przed igłą.
b) stębnowy.
c) brzeżny dziergany.
d) fastrygowy.


6. Przedstawiony na rysunku ścieg należy do grupy ściegów

a) brzeżnych.
b) ozdobnych.
c) wewnętrznych.
d) maszynowych.

7. Do grupy ściegów ozdobnych należą

a) łańcuszkowy, dziergany, fastrygowy.
b) krzyżykowy, stębnowy, obrzucany.
c) sznureczkowy, zakopiański, krzyżykowy.
d) zygzakowy, gałązkowy, kryty.


8. Ścieg służący do chwilowego złączenia dwóch warstw tkaniny to ścieg

a) przed igłą.
b) pikowy.
c) fastrygowy.
d) pętelkowy.


9. Maszyny w zależności od miejsca ich zastosowania dzielimy na

a) płaskie, ramieniowe, słupkowe.
b) krojownie, szwalnie, prasowalnie, wykończalnie.
c) jednogłowe, dwuigłowe, kilkugłowe.
d) zwykłe, średniobieżne, szybkobieżne.


10. Korpus głowicy maszyny szwalniczej stębnowej zbudowany jest z

a) głowicy, podstawy, napędu.
b) części płaskich, ramieniowych, kolumnowych.
c) kolumny, ramienia, czoła.
d) kolumny, ramienia, czoła, napędu, podstawy.


11. W maszynie stębnowej wyróżniamy

a) mechanizmy specjalne.
b) mechanizm ruchu, wiązania ściegu, przesuwu materiału.
c) napęd elektryczny.
d) mechanizm ruchu wahadłowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

12. Rysunek przedstawia operację

a)

przeciągania nici dolnej.

b)

wyjmowania bębenka.

c)

nawlekania nici górnej.

d)

zamocowywania igły w igielnicy.

13. Wskazane części bębenka to

a) 1 – sprężynka bębenka, 2 – śruba regulująca.
b) 1 – śruba regulująca, 2 – sprężynka bębenka.
c) 1 – sprężynka bębenka, 2 – nawijacz.
d) 1 – szpuleczka, 2 – śruba regulująca.


14. Rysunek przedstawia ścieg



a) stębnowy prostościegowy.
b) obrzucający.
c) łańcuszkowy dwunitkowy.
d) łańcuszkowy jednonitkowy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Rysunek przedstawia ścieg

a) stębnowy.
b) obrzucający 1-igłowy, 3-nitkowy.
c) obrzucający 1-igłowy, 1-nitkowy.
d) niewidoczny jednostronnie.

16. Maszyna tworząca ścieg łańcuszkowy pokrywający dwuigłowy, czteronitkowy to

a) stębnówka prostościegowa.
b) obrzucarka.
c) obrabiarka.
d) pikówka.

17. Maszyna tworząca ścieg łańcuszkowy niewidoczny jednostronnie to

a) obrzucarka.
b) pikówka.
c) stębnówka.
d) dziurkarka.

18. Skórę przeszyjesz

a) overlockiem.
b) stębnówką z potrójnym transportem.
c) maszyną łańcuszkową.
d) pikówką.

19. Automatami szwalniczymi są maszyny

a) obrzucarka, obrębiarka, stębnówka łańcuszkowa.
b) stębnówka z potrójnym transportem, stębnówka prostościegowa, overlock.
c) dziurkarka, guzikarka, ryglówka.
d) obrębiarka, obrzucarka, pikówka.


20. Przedstawiona na rysunku czynność została wykonana na

a) ryglówce.
b) guzikarce.
c) dziurkarce bieliźnianej.
d) dziurkarce odzieżowej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

21. Przedstawione na rysunku oprzyrządowanie służy do

a) marszczenia materiałów.
b) wszywania zamków.
c) lamowania.
d) szycia szwów bieliźnianych.


22. Klasyfikację szwów znajdziemy w

a) PN-83/P-84501.
b) BN-83/P-84501.
c) ZN-83/P-84501.
d) PN-BN-83/P-84501.


23. Ze względu na sposób łączenia szwy dzielimy na

a) szyte, klejone, zgrzewane.
b) szyte, łączące, zewnętrzne.
c) nitkowe, zszywane, klejone.
d) ozdobne, brzeżne, wewnętrzne.

24. Ze względu na zastosowanie szwy dzielimy na

a) łączące i brzegowe.
b) brzegowe i ozdobne.
c) łączące i sklejane.
d) ozdobne i łączące.

25. Do szwów łączących należą

a) obrębiający i nakładany.
b) francuski i obrębiający.
c) bieliźniany i wpuszczany.
d) sznureczkowy i zwykły rozprasowany.

26. Szew to miejsce

a) złączenia dwóch lub więcej krawędzi wykrojów elementów odzieżowych, za pomocą

połączeń nitkowych lub innych.

b) połączenia dwóch oddzielnych elementów odzieży za pomocą nitów.
c) połączenia dwóch oddzielnych elementów odzieży za pomocą kleju i nici.
d) połączenia kilku wykrojów elementów odzieżowych za pomocą szwów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

27. Rysunek przedstawia szew

a) zwykły rozprasowany.
b) francuski.
c) bieliźniany.
d) nakładany.

28. Węzeł technologiczny to

a) miejsce złączenia dwóch lub więcej krawędzi wykrojów elementów odzieżowych,

za pomocą połączeń nitkowych lub innych.

b) połączenie kilku wykrojów elementów odzieżowych za pomocą szwów.
c) miejsce połączenia dwóch oddzielnych elementów odzieży za pomocą nitów.
d) układ nitki wprowadzonej do tkaniny za pomocą igły.


29. Przedstawiony węzeł dotyczy wszycia

a) zamka symetrycznie.
b) paska do spódnicy.
c) zamka asymetrycznie.
d) mankietu do rękawa.

30. Do przekroju A-A dobierzemy węzeł przedstawiony na rysunku

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Wykonywanie połączeń elementów odzieży


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

24.

a

b

c

d

25.

a

b

c

d

26.

a

b

c

d

27.

a

b

c

d

28.

a

b

c

d

29.

a

b

c

d

30.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Test II

Przykład zadania praktycznego

Wykonaj zgodnie z załączonym rysunkiem poszewkę na poduszkę o wymiarach 80,0 cm

x 70,0 cm z tkaniny bawełnianej. Oblicz potrzebną ilość tkaniny i dodatków krawieckich.
Ułóż na stole do prac ręcznych odpowiedni kupon materiału, potrzebne dodatki krawieckie
oraz narzędzia i przybory potrzebne do wykonania zadania.
Uszyj poszewkę zgodnie z załączonym rysunkiem, wykonaj dziurki, przyszyj guziki.
W prawym górnym rogu na wierzchniej stronie podszewki wyszyj ściegiem ozdobnym
motyw zdobniczy.
Po zakończeniu pracy zmierz długość i szerokość wykonanej poszewki oraz szerokość
zamocowania obrębu i odległość między dziurkami. Wyniki pomiarów zapisz w formularzu
„Plan działania”.
Czas na wykonanie zadania wynosi 5 godzin.

Instrukcja do wykonania zadania:

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Zapoznaj się z treścią zadania egzaminacyjnego.
2. Oblicz i zapisz w formularzu „Plan działania” długość i szerokość materiału potrzebnego

do uszycia poszewki oraz odległość między dziurkami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

3. Zapisz w formularzu „Plan działania”:

kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,

wykaz materiałów i dodatków krawieckich niezbędnych do wykonania zadania,

wykaz maszyn, narzędzi i przyborów niezbędnych do wykonania zadania.

4. Załóż odzież ochronną, a następnie zgromadź na stanowisku pracy materiał

na wykonanie poszewki oraz dodatki krawieckie, narzędzia i przybory potrzebne
do wykonania zadania. Ułóż je tak, aby ułatwić pracę.

5. Przygotuj maszyny i urządzenia niezbędne do wykonania zadania: sprawdź stan

techniczny maszyn szwalniczych i wykonaj próbę ściegu oraz sprawdź stan techniczny
żelazka i ustaw termostat.

6. Przystąp do wykonania zadania.
7. Po skończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy maszynowej i ręcznej, wyłącz

maszyny.

8. Dokonaj prezentacji wykonanej powłoczki:

uzasadnij metodę postępowania przy szyciu, wykończeniu i prasowaniu poszewki,

uzasadnij dobór zastosowanych technik szycia i parametrów prasowania,

dokonaj oceny wyrobu pod względem estetyki i precyzji wykonania oraz zgodności

z założeniami zawartymi w dokumentacji.

9. Wykonaj zadanie w czasie 5 godzin.

Plan działania
1. Oblicz i zapisz:
Długość i szerokość materiału potrzebnego do uszycia poszewki
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Odległość między dziurkami
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
2. Zapisz kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania.
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
3. Sporządź wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do uszycia poszewki
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
maszyn, narzędzi i przyborów potrzebnych do uszycia poszewki
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Po wykonaniu zadania zmierz i zapisz:
Długość powłoczki…………………………………………………………..
Szerokość powłoczki………………………………………………………...
Szerokość zamocowanego obrębu……………………………………………
Odległość między dziurkami…………………………………………………

Kryteria oceniania:

Nauczyciel stosuje punktację 0 lub 1 (za wykonaną prawidłowo czynność uczeń otrzymuje
1 punkt, za nie wykonanie lub złe wykonanie czynności uczeń otrzymuje 0 punktów)
W obszarze planowanie:
Uczeń otrzymuje 1 punkt jeśli:
1. Prawidłowo zapisze kolejność czynności niezbędnych do wykonania zadania.
2. Sporządzi wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do uszycia poszewki.
3. Sporządzi wykaz maszyn szwalniczych, narzędzi i przyborów potrzebnych do uszycia

poszewki.

4. Obliczy i zapisze wymiary materiału potrzebne do uszycia poszewki i odległości między

dziurkami.


W obszarze organizowanie

Uczeń otrzymuje 1 punkt jeśli:
1. Założy odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej.
2. Rozłoży na stole do prac ręcznych wszystkie potrzebne materiały i dodatki krawieckie,

narzędzia i przybory.

3. Sprawdzi stan techniczny maszyn szwalniczych i żelazka.

W obszarze wykonywanie

Uczeń otrzymuje 1 punkt jeśli:
1. Zaprasuje obręb wierzchni na szerokość 1,0 cm i 4,0 cm.
2. Zaprasuje obręb spodni na 1,0 cm i 4,0 cm.
3. Przestębnuje obręb wierzchni na szerokość 1mm od krawędzi obrębu.
4. Przestębnuje obręb spodni na szerokość 1 mm od krawędzi obrębu.
5. Nałoży obręb wierzchni na spodni i przestebnuje po linii prostej na szerokość 12 cm

od boku poszewki.

6. Uformuje założenie zapięcia poszewki na szerokość 6,0 cm od przestębnowania obrębu

wierzchniego do krawędzi założenia.

7. Zeszyje prawy bok poszewki po prawej stronie na szerokość 0,5 cm od krawędzi.
8. Zeszyje lewy bok poszewki po prawej stronie na szerokość 0,5 cm od krawędzi.
9. Przewróci poszewkę na lewa stronę i wyciągnie szwy na rogach.
10. Zaprasuje szwy po lewej stronie.
11. Przestębnuje prawy bok poszewki po lewej stronie na szerokość 0,8 – 1,0 cm.
12. Przestębnuje lewy bok po lewej stronie na szerokość 0,8 – 1,0 cm.
13. Rozmieści i wyznaczy kredą dziurki.
14. Wykona dziurki na dziurkarce.
15. Wyznaczy miejsca przyszycia guzików.
16. Przyszyje guziki.
17. Uprasuje gotowy wyrób.
18. Zachowa ład i porządek na stanowisku pracy po skończonej pracy.
19. Wykona zadanie w przewidzianym czasie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

W obszarze prezentowanie wykonanej pracy:

Uczeń otrzymuje 1 punkt jeśli:
1. Uzasadni dobór zastosowanych technik szycia i parametrów prasowania.
2. Dokona oceny wyrobu pod względem estetyki, precyzji wykonania, staranności

wyprasowania oraz porówna poszewkę z wymaganiami zawartymi w dokumentacji.


Maksymalnie uczeń może uzyskać 28 punktów.

Proponowana skala ocen:

dopuszczający – 14–16 punktów,

dostateczny – 17–19 punktów,

dobry – 20–25 punktów,

bardzo dobry – od 26 punktów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7.

LITERATURA

1. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 1999
2. Czyżewski H.: Krawiectwo, WSiP, Warszawa 1999
3. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
4. Krawiectwo Technologia. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna,

Warszawa 1999

5. Krysińska Stanisława: Szycie i konserwacja odzieży. Wydawnictwa Szkolne

i Pedagogiczne. Warszawa 1995

6. Lewandowska E, Modelowanie form odzieży damskiej, Zeszyt ćwiczeń nr 1 i 2. Wyd.

SOP, Toruń 1994

7. Lewandowska-Stark E., Lipke-Skrawek Z.: Techniki szycia odzieży. SOP, Toruń 1995
8. Nieszyn J.: Technologia odzieży damskiej. Wydawnictwo ZETDEZET Sp. z o.o.,

Warszawa 1992

9. Parafianowicz Z.: Szkolny słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999
10. Polskie Normy 83/P-84501. Wyroby konfekcyjne. Szwy. Klasyfikacja i oznaczenia
11. Polskie Normy 83/P-84502. Wyroby konfekcyjne. Ściegi. Klasyfikacja i oznaczenia
12. Tymolewska Barbara: Maszynoznawstwo odzieżowe. Stowarzyszenie Oświatowców

Polskich w Toruniu, Toruń 1998

13. Materiały opracowane przez OKE w Krakowie

