Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MII Temat 3 Zas urz

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

3.

Zasady racjonalnego urZądZenia kuchni

czas trwania:

1 x 45 minut.

cele ogólne:

Przygotowanie ucznia do:

świadomego organizowania miejsca pracy.

cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

zaprojektować rozmieszczenie sprzętu w kuchni z uwzględnieniem ergonomii i zasad bhp.

wyjaśnić znaczenie pojęć: ciąg roboczy i ergonomia.

metody i formy pracy:

metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, pro blemowa, dyskusja, ćwiczenia praktyczne; opis, pokaz;

formy pracy: praca indywidualna; ćwiczenia konstrukcyjne i praktyczne.

Środki dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami.

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Nawiązanie do poprzednich tematów. Odpowiedzi na pytania:

Co w domu ma wpływ na nasze samopoczucie?

Jakie czynności są wykonywane w domu?

W czasie rozmowy z uczniami należy doprowadzić do stwierdzenia, że jedną z form aktywności jest przygotowywanie

posiłków.

2.

Podanie i zapisanie tematu.

ii. część zasadnicza

1.

Rozmowa z uczniami na temat uciążliwości związanych z przygotowaniem posiłków.

Zwrócenie uwagi na niewygody związane ze zbyt małą lub zbyt dużą kuchnią oraz na potrzeby związane ze wzro-

stem osób pracujących w kuchni.

2.

Wyciągnięcie wniosku, że aby wyeliminować zbędne czynności w kuchni (schylanie się, sięganie do góry, przemie-

rzanie dużych odległości w kuchni), należy ją odpowiednio zaprojektować, czyli właściwie ustawić szafki kuchenne

i sprzęt AGD.

3.

Wyjaśnienie pojęcia ciągu roboczego i tzw. trójkąta pracy.

W celu zrozumienia pojęcia ciągu roboczego należy zwrócić uwagę uczniów na etapy przygotowania posiłków

w kuchni (zgromadzenie produktów, obróbka wstępna: płukanie, obieranie i obróbka termiczna: gotowanie, sma-

żenie itp.) oraz miejsca, w którym czynności te są wykonywane (tzw. trójkąt pracy).

4.

Dyskusja na temat tego, co decyduje o usytuowaniu poszczególnych sprzętów w konkretny ciąg roboczy.

O usytuowaniu poszczególnych sprzętów decyduje w dużej mierze kształt i rozmiar pomieszczenia kuchni, ale

także usytuowanie instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i szybu wentylacyjnego oraz usytuowanie okien

i drzwi.

5.

Wyjaśnienie pojęcia ergonomia i podanie zalecanych parametrów kuchni.

6.

Omówienie błędów, jakie można popełnić podczas projektowania ciągu roboczego kuchni.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Do błędów tych można zaliczyć m.in.: ustawienie kuchenki gazowej pod oknem, ustawienie kuchenki w rogu ciągu

roboczego, ustawienie kuchenki lub zlewozmywaka na końcu ciągu roboczego, ustawienie chłodziarki bezpośrednio

przy kuchence.

7.

Analiza skutków błędnego zaprojektowania ciągu roboczego kuchni w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności

i oszczędności.

W zakresie bezpieczeństwa:

przy ustawieniu kuchenki pod oknem istnieje niebezpieczeństwo podpalenia zawieszonych zasłon czy firanki lub

zdmuchnięcie płomienia.

W zakresie funkcjonalności:

przy ustawieniu kuchenki pod oknem istnieje możliwość zabrudzenia szyby okiennej np. tłuszczem;

ustawienie kuchenki w rogu ciągu roboczego ogranicza swobodę ruchów;

przy ustawieniu kuchenki lub umieszczeniu zlewozmywaka na końcu ciągu roboczego brak miejsca na odstawienie

używanych naczyń bądź produktów;

przy ustawieniu kuchenki z dala od szybu wentylacyjnego może wystąpić brak możliwości montażu wyciągu.

W zakresie oszczędności

chłodziarka ustawiona przy kuchence lub w pobliżu okna z południowej strony pobiera więcej energii elektrycznej.

iii. część podsumowująca

1.

Podsumowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów.

3.

Zadanie pracy domowej – ćwiczenie 2.3.

