„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Wioletta Mlonka
Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych
311[28].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak
mgr Zbigniew Wolak
Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz
Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[28].Z4.01,
„Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik poligraf.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Wyrównywanie arkuszy w stosie. Krojenie i cięcie
wytworów papierniczych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Maszynowe złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie składek
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Wykonywanie opakowań
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator w obrębie jednostki
modułowej 311[28].Z4.01 Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych. Jednostka
modułowa zawarta jest w module Procesy introligatorskie (schemat jednostek modułowych
przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika).
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
311[28].Z4
Procesy introligatorskie
311[28].Z4.02
Wykończanie produktów
introligatorskich
311[28].Z4.01
Wykonywanie introligatorskich
operacji jednostkowych
311[28].Z4.03
Wykonywanie opraw
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii,
−
rozpoznawać podstawowe materiały i surowce poligraficzne,
−
określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych,
−
klasyfikować procesy wykonywania opraw,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się dokumentacją technologiczną,
−
przeliczać jednostki,
−
określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich,
−
współpracować w grupie,
−
uczestniczyć w dyskusji,
−
oceniać swoje umiejętności,
−
analizować i wyciągać wnioski,
−
prezentować siebie i grupę, w której pracuje,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować proces wyrównywania arkuszy w stosie,
−
określić różnicę między „cięciem” i „krojeniem” papieru,
−
scharakteryzować proces krojenia arkuszy w stosie z wykorzystaniem krajarki
jednonożowej,
−
obsłużyć krajarkę jednonożową,
−
określić czynniki wpływające na jakość krojenia arkuszy w stosie,
−
scharakteryzować budowę oraz wyjaśnić zasadę działania mechanizmów krajarki
jednonożowej,
−
określić zagrożenia oraz sposoby zabezpieczeń stosowanych podczas pracy na krajarce
jednonożowej,
−
scharakteryzować siły występujące w procesie krojenia arkuszy,
−
dokonać analizy procesu wykrawania,
−
scharakteryzować rodzaje oraz określić przeznaczenie różnych typów wykrojników,
−
zaprojektować różnego typu opakowania,
−
określić przebieg operacji perforowania i nadkrawania wyrobu papierniczego,
−
scharakteryzować
operację
wiercenia
oraz
budowę
wiertła
stosowanego
w introligatorstwie,
−
określić przebieg procesu złamywania arkuszy i wstęgi papieru,
−
wyjaśnić zasadę działania różnych rodzajów złamywarek,
−
obsłużyć złamywarkę nożową i kasetową,
−
określić różne warianty złamywania oraz czynniki wpływające na wybór określonego
wariantu,
−
scharakteryzować proces prasowania składek,
−
scharakteryzować budowę oraz wyjaśnić zasadę działania introligatorskich pras do
składek,
−
określić kryteria oceny jakości procesu złamywania,
−
określić zasady obsługi maszyn do wykonywania introligatorskich operacji
jednostkowych,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
...............................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik poligraf 311[28]
Moduł:
Procesy introligatorskie 311[28].Z4
Jednostka modułowa:
Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych
311[28].Z4.01
Temat: Projektowanie opakowań zgodnie z założeniami technologicznymi.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności projektowania opakowań zgodnie z założeniami
technologicznymi
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zaprojektować różnego rodzaju opakowania,
−
określić zastosowanie opakowań,
−
dobrać odpowiednie maszyny i urządzenia,
−
dobrać odpowiednie surowce i materiały,
−
określić przeznaczenie poszczególnych produktów papierniczych,
−
sklasyfikować wyroby papiernicze.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
dyskusja wielokrotna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w grupach 2–3-osobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru i tektury,
−
wzorniki z przykładowymi opakowaniami o różnej konstrukcji,
−
katalog maszyn i urządzeń do wykonywania opakowań,
−
przyrząd pomiarowy,
−
maszyny i urządzenia do wykonania opakowania.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności,
2. Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.
3. Zapisanie tematu do zeszytów.
4. Wykład informacyjny na temat opakowań stosowanych w przemyśle poligraficznym.
5. Dyskusja w grupie na temat zastosowania poszczególnych rodzajów opakowań do
określonego asortymentu poligraficznego.
6. Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia oraz udzielenie odpowiedzi na
pytania dotyczące ćwiczenia.
7. Dobór przez uczniów materiałów do wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
8. Wykonanie przez uczniów ćwiczenia.
9. Prezentowanie wyników pracy.
10. Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania
ć
wiczenia.
11. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania opakowania według danych
technologicznych?
2. Czy potrafisz wykonać projekty różnego rodzaju opakowań?
3. Czy potrafisz określić zakres zastosowania opakowań?
4. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
5. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
.........................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik poligraf 311[28]
Moduł:
Procesy introligatorskie 311[28].Z4
Jednostka modułowa:
Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych
311[28].Z4.01
Temat: Krojenie na krajarkach jednonożowych według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności krojenia na krajarce jednonożowej według zadanych
parametrów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać podstawowe mechanizmy krajarki jednonożowej,
−
określić funkcje poszczególnych elementów,
−
określić zastosowanie krajarki,
−
określić zasadę działania,
−
wyregulować maszynę,
−
scharakteryzować czynniki wpływające na jakość krojenia,
−
sprawdzić poprawność wykonanego krojenia,
−
określić zagrożenia oraz sposoby zabezpieczeń podczas pracy na krajarce,
−
obsłużyć krajarkę,
−
wykonać krojenie według zadanych parametrów,
−
pracować zgodnie z instrukcją obsługi i przepisami bezpieczeństwa i higieny.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w 2–3-osobowych grupach.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw ćwiczeń opracowany dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
arkusze papieru o różnym formacie,
−
krajarka jednonożowa,
−
instrukcje bhp i obsługi maszyny.
Uczestnicy: uczniowie klasy II technikum poligraficznego.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj przekrawanie ryzy papieru według załączonego wzoru.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza I: Informacje
1. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
2. Jaką funkcję spełnia belka dociskowa?
3. Jaką funkcję spełnia siodełko?
4. Z jakiego materiału wykonana jest listwa podnożowa?
5. Jaką funkcję pełnią opory boczne w krajarce?
6. Jakie są zasady krojenia na krajarce jednonożowej?
7. Jakie czynniki wpływają na jakość krojenia?
8. Jakie są zasady bezpiecznej pracy na krajarce?
Faza II: Planowanie
1. Jak wysoki powinien być stos arkuszy, aby poprawnie wykonać krojenie?
2. Jak rozmieszcza się na schemacie podział arkusza w operacji krojenia?
3. Jak bezpiecznie wykonać operację krojenia?
Faza III: Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach proponując różną ilość arkuszy do krojenia i uzasadniają
wybór.
2. Uczniowie zastanawiają się nad bezpiecznym sposobem wykonania krojenia zgodnie
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem propozycje poprawnego wykonania krojenia.
Faza IV: Wykonanie
1. Uczniowie rysują na papierze schemat krojenia.
2. Uczniowie dokonują regulacji maszyny.
3. Uczniowie przedstawiają sposób wykonania krojenia zgodny z zasadami bezpiecznej
pracy przy maszynie.
Faza V: Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanego schematu krojenia zgodnie
z założeniami, nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego schematu.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują operację krojenia.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego krojenia.
Faza VI: Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie umiejętności były
ć
wiczone, jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz rozpoznać podstawowe mechanizmy krajarki jednonożowej?
2. Czy potrafisz scharakteryzować czynniki wpływające na jakość krojenia?
3. Czy potrafisz wykonać krojenie na krajarce jednonożowej według zadanych parametrów?
4. Czy potrafisz obsłużyć krajarkę przestrzegając zasad bezpiecznej pracy?
5. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wyrównywanie arkuszy w stosie. Krojenie i cięcie wytworów
papierniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj podstawowe mechanizmy krajarki jednonożowej.
Zaznacz na przedstawionym schemacie: nóż, stół i stos arkuszy w krajarce jednonożowej.
Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 198]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe
rozróżnienie poszczególnych elementów i mechanizmów krajarki jednonożowej oraz na ich
funkcje podczas krojenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić elementy,
2) odszukać schematy i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj podstawowe elementy wyrównywarki na schemacie.
Rysunek do ćwiczenia 2 [3, s. 196]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić elementy,
2) odszukać schematy i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
– arkusz do ćwiczeń,
– poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj krojenie stosu arkuszy papieru na krajarce jednonożowej wg zadanych
parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę na
stosowanie zasad bezpiecznej obsługi krajarki jednonożowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) dokonać obliczeń,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi oraz bezpieczeństwa i higieny pracy na krajarce,
4) wyregulować maszynę,
5) wykonać krojenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
– arkusze papieru formatu A1,
– krajarka jednonożowa,
– instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy,
– zestaw narzędzi do regulacji maszyny,
– arkusz do ćwiczeń,
– poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Dokonaj oceny jakości operacji krojenia na krajarce jednonożowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy jakości krojenia gotowych stosów papieru,
2) opisać występujące błędy,
3) określić sposób eliminacji występujących błędów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie,
– metoda przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
gotowe stosy przekrojonego papieru,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Rozpoznaj podstawowe elementy wykrojnika płytowego.
Rysunek do ćwiczenia 5 [3, s. 201]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów, budowę wykrojnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić elementy,
2) odszukać na schematach i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 6
Rozpoznaj na schemacie sposoby perforowania wzdłuż linii prostej.
Rysunek do ćwiczenia 6 [3, s. 202].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
analizowania i wyjaśniania zachodzących zjawisk.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić sposób perforowania,
2) odszukać i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Maszynowe złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie
składek
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj podstawowe formaty składek.
Rysunek do ćwiczenia 1 [7, s. 55].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów, klasyfikację formatów składek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić formaty składek,
2) odszukać na schemacie i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zlecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
– arkusz do ćwiczeń,
– poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Oblicz ilość potrzebnego surowca do wykonania wkładu składkowego, na podstawie
danych zapisanych w karcie technologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać obliczenia,
2) ręcznie złamać arkusze,
3) ocenić jakość złamywania,
4) skompletować składki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
kostka introligatorska,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny prawidłowości złamywania arkuszy na podstawie określonych kryteriów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) ocenić prawidłowość operacji złamywania,
3) określić przyczynę powstawania błędów,
4) określić sposób eliminacji błędów,
5) opisać występujące zjawiska.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
gotowe składki,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj złamywanie maszynowe na złamywarce nożowej, według zadanych
parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk a także na stosowanie zasad bezpiecznej obsługi
złamywarki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy treści ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi złamywarki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) dokonać regulacji maszyny,
4) wykonać złamywanie,
5) ocenić jakość złamywania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
złamywarka nożowa,
−
instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
zestaw narzędzi do regulacji,
−
arkusze papieru.
Ćwiczenie 5
Wykonaj prasowanie składek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady
prawidłowego układania składek w stosie oraz na stosowanie zasad bezpiecznej obsługi prasy
introligatorskiej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ułożyć składki w stosie,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenie oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) dobrać odpowiedni rodzaj prasy,
4) wyregulować urządzenie,
5) uzasadnić dobór prasy,
6) wykonać operację prasowania,
7) sprawdzić poprawność prasowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
prasy introligatorskie,
−
składki,
−
instrukcje: obsługi urządzenia, bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
zestaw narzędzi do regulacji,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Wykonywanie opakowań
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj podstawowe elementy pudełka dwuwieczkowego.
Rysunek do ćwiczenia 1 [7, s. 267].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów i rozpoznawanie elementów pudełek o różnej konstrukcji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić elementy,
2) odszukać na schemacie i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne;
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj projekt opakowania w formie pudełka wieczkowego według zadanych
parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na staranne
i czytelne wykonanie projektu i jego zgodność z określonymi parametrami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać projekt pudełka,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
2) dokonać obliczeń,
3) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wyregulować maszyny i urządzenia,
5) zanotować operacje technologiczne,
6) wykonać pudełko według zadanych parametrów,
7) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zszywarka długoramienna,
−
tektura,
−
instrukcje: obsługi maszyn i urządzeń, bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
nożyce introligatorskie,
−
przyrząd pomiarowy,
−
zestaw narzędzi do regulacji maszyny,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj konstrukcje pudełek.
Rysunek do ćwiczenia 3 [7, s. 264, 265, 266].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów opakowań w postaci pudełek o różnej konstrukcji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić konstrukcje pudełek,
2) odszukać na schemacie i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Wykonywanie
introligatorskich operacji jednostkowych”
Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru.
−
zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 6, 8, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej dwóch z poziomu
ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c, 7. c, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b,
12. a, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
( mierzone osiągnięcia uczniów)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać schemat utrząsarki
A
P
a
2
Określić prawidłowy zakres piły i frezu
B
P
b
3
Określić zakres zastosowania nożyc
introligatorskich
B
P
d
4
Określić zakres zastosowania
wykrojników
B
P
b
5
Dokonać analizy operacji perforowania
C
PP
d
6
Dokonać analizy operacji nadkrawania
C
PP
c
7
Dobrać odpowiedni rodzaj materiału
do wykonania wiertła
C
P
c
8
Dokonać analizy operacji złamywania
C
PP
a
9
Określić zastosowanie maszyn
do złamywania
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
10
Określić zastosowanie złamywarek
lejowych
B
P
c
11
Dokonać analizy operacji złamywania
równoległego
C
P
b
12
Rozpoznać formaty składek
podstawowych
A
P
a
13 Określić funkcję kalibrowania
B
P
c
14
Scharakteryzować operację prasowania
składek
B
P
c
15
Dokonać analizy procesu tworzenia
składek
C
PP
a
16
Rozpoznać metody złamywania
arkuszy
B
P
a
17
Przyporządkować symbole graficzne
do odpowiednich elementów krajarki
jednonożowej
C
P
d
18
Określić podstawowe funkcje belki
dociskowej
B
P
c
19
Określić czynniki wpływające
na jakość krojenia na krajarce
jednonożowej
B
P
b
20
Określić funkcje poszczególnych
elementów krajarki jednonożowej
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od
niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
−
instrukcja
,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Na rysunku przedstawiono
a) stół utrząsarki.
b) przekrój noża krążkowego.
c) wykrojnik płytowy.
d) belkę dociskową.
2. Cięcie wykonuje się
a) piłą lub przekrojnikiem.
b) piłą lub frezem.
c) frezem lub przekrojnikiem.
d) przekrojnikiem lub nożem krążkowym.
3. Nożyce introligatorskie służą do
a) okrawania opraw z 2 stron.
b) frezowania grzbietu.
c) okrawania wkładów z 3 stron.
d) przekrawania pojedynczych arkuszy.
4. Wykrawanie wykonuje się
a) nożem krążkowym.
b) wykrojnikiem.
c) bobiniarką.
d) krajarką jednonożową.
5. Perforowanie wykonuje się w celu
a) uszlachetnienie wytworu papierniczego.
b) zmechacenia krawędzi.
c) wzmocnienia wytworu papierniczego.
d) osłabienia wytworu papierniczego.
6. Nadkrawanie wykonuje się w celu
a) ułatwienia złamywania papieru.
b) poprawienia jakości kompletowania.
c) ułatwienia złamywania tektury.
d) polepszenia otwieralności oprawy.
7. Wiertła do papieru wykonane są z
a) cynku.
b) miedzi.
c) rurki stalowej.
d) plastiku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Po złamaniu arkusza otrzymuje się
a) składkę.
b) sygnaturę.
c) akcydens.
d) oprawę.
9. Złamywanie arkuszy wykonuje się na
a) zszywarce.
b) przegniatarce.
c) złamywarce.
d) perforówce.
10. Złamywanie wstęgi odbywa się na złamywarkach
a) nożowo-kasetowych.
b) kasetowych.
c) lejowych.
d) kombinowanych.
11. W złamywaniu równoległym każdy następny złam jest
a) harmonijkowy do poprzedniego.
b) równoległy do poprzedniego.
c) prostopadły do poprzedniego.
d) równoległy i prostopadły do poprzedniego.
12. Składki podstawowe występują najczęściej w formacie
a) popularnym.
b) prostokątnym.
c) szerokim.
d) mieszanym.
13. Celem kalibrowania jest
a) zwiększenie grubości wkładu.
b) zmniejszenie formatu wkładu.
c) zmniejszenie grubości wkładu.
d) zwiększenie formatu wkładu.
14. Istotą prasowania składek w stosie jest
a) zwiększenie wysokości stosu.
b) zwiększenie szerokości stosu.
c) zmniejszenie wysokości stosu.
d) zmniejszenie szerokości stosu.
15. Z 15 arkuszy formatu A2 otrzymamy
a) 15 składek formatu A3.
b) 22 składki formatu A3.
c) 30 składek formatu A3.
d) 45 składek formatu A3.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16. Na schematach przedstawiono sposób złamywania równoległego
a) harmonijkowego.
b) obwolutowego.
c) obejmującego.
d) zwykłego.
17. Na rysunku przedstawiono schemat krojenia na
a) krajarce trójnożowej.
b) nożycach introligatorskich.
c) bobiniarce.
d) krajarce jednonożowej.
18. W krajarkach jednonożowych stos papieru unieruchamia belka
a) oporowa.
b) grzbietowa.
c) dociskowa.
d) przednia.
19. Na jakość krojenia na krajarce jednonożowej ma wpływ
a) dalsza obróbka papieru.
b) wyrównanie stosu arkuszy.
c) uszlachetnienie stosu arkuszy.
d) stopień zadrukowania arkuszy.
20. Stół w krajarce jednonożowej jest wyposażony w listwę
a) przynożową.
b) nadnożową.
c) ruchomą.
d) podnożową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………
Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Wykonywanie
introligatorskich operacji jednostkowych”
Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 5, 8, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej dwóch z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. d, 11. c,
12. b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia uczniów)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Scharakteryzować operację
nadkrawania
B
P
a
2
Określić zakres zastosowania operacji
złamywania
B
P
b
3
Ustalić symbol graficzny maszyn do
złamywania
C
PP
d
4
Określić funkcje prasowania
B
P
b
5
Dokonać analizy operacji złamywania
C
PP
a
6
Rozróżnić podstawowe maszyny
złamujące
B
P
c
7
Dobrać materiał do wykonania
opakowania
C
P
a
8
Dokonać analizy operacji krojenia
na krajarce jednonożowej
C
PP
b
9
Rozpoznać ruch szablowego noża
w krajarce jednonożowej
A
P
d
10 Przedstawić operację złamywania
C
P
d
11
Określić zakres zastosowania krajarki
jednonożowej
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
12
Określić zagrożenia występujące
podczas regulacji maszyn
B
P
b
13
Rozpoznać zagrożenia występujące
podczas pracy przy maszynach
A
P
a
14
Określić bezpieczny sposób korzystania
z maszyn i urządzeń
B
P
b
15
Określić zastosowanie wykrojników
płytowych
B
P
d
16
Dokonać analizy budowy
podstawowych mechanizmy krajarki
jednonożowej
C
PP
a
17
Określić zastosowanie wykrojników
rotacyjnych
B
P
c
18
Określić zakres zastosowania krajarki
jednonożowej
B
P
c
19
Dobrać odpowiedni sposób prasowania
do określonego produktu lub
półproduktu poligraficznego
C
P
d
20
Rozpoznać symbol graficzny
wykrojników
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od
niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja
,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Celem nadkrawania jest
a) ułatwienie złamywania tektury.
b) poprawienie jakości kompletowania.
c) polepszenie otwieralności oprawy.
d) ułatwienie złamywania papieru.
2. Złamywanie arkuszy stosuje się przy wykonywaniu
a) opakowań.
b) składek.
c) zakładek.
d) kalibrowania.
3. Na schemacie przedstawiono złamywanie arkusza w złamywarce
a) kasetowej.
b) lejowej.
c) kasetowo-nożowej.
d) nożowej.
4. Prasowanie składek wykonuje się w celu
a) zwiększenia wyglądu estetycznego składek.
b) wyparcia powietrza spomiędzy arkuszy.
c) ułatwienia przyklejenia oklejki.
d) zwiększenia objętości składek.
5. Operacja złamywania polega na zgięciu arkusza lub wstęgi pod kątem
a) 180°.
b) 90°.
c) 60°.
d) 45°.
6. Maszyny nożowe, kasetowe i kasetowo-nożowe to klasyfikacja maszyn
a) szyjących.
b) krojących.
c) złamujących.
d) liczących.
7. Opakowania wykonuje się najczęściej z
a) tektury falistej lub makulaturowej.
b) tektury falistej lub płótna introligatorskiego.
c) tektury makulaturowej lub płótna introligatorskiego.
d) z płótna introligatorskiego lub folii przezroczystej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8. Na schemacie przedstawiono operację krojenia na
a) nożycach introligatorskich.
b) krajarce jednonożowej.
c) na krajarce trójnożowej.
d) krajalnicy rotacyjnej.
9. W krajarkach jednonożowych stosuje się specjalny ruch noża zwany
a) szablowym.
b) dociskowym.
c) skośnym.
d) bocznym.
10. W składce 3-złamowej otrzymasz
a) 2 kartki.
b) 4 kartki.
c) 6 kartek.
d) 8 kartek.
11. Do okrojenia jednego wkładu zastosujesz
a) krajarkę trójnożową.
b) bobiniarkę.
c) krajarkę jednonożową.
d) krajalnicę rotacyjną.
12. Regulacja maszyny powinna odbywać się przy
a) włączonej maszynie.
b) wyłączonej maszynie.
c) włączonej z osłoną.
d) włączonej z zabezpieczeniem.
13. Praca przy maszynie bez osłony może spowodować
a) niewłaściwe wykonanie zadania.
b) wypadek przy pracy.
c) spięcie elektryczne.
d) awarię maszyny.
14. Uruchomienie maszyny może nastąpić
a) w każdej chwili.
b) po zapoznaniu się z instrukcja obsługi i bhp.
c) bez zgody nauczyciela.
d) w obecności starszego kolegi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. Wykrojniki płytowe stosuje się do wykrawania
a) stosu arkuszy
b) małych nakładów.
c) bardzo dużych nakładów.
d) pojedynczych arkuszy.
16. Podstawowe mechanizmy w krajarce jednonożowej to napęd noża oraz
a) siodełka, belki dociskowej.
b) siodełka, odpychaczy.
c) wałków, siodełka.
d) siodełka, odpychaczy.
17. Wykrojniki rotacyjne stosowane są do
a) małych nakładów
b) pojedynczych arkuszy
c) bardzo dużych nakładów.
d) niewielkich stosów arkuszy.
18. Krajarkę jednonożową stosuje się do
a) nadkrawania tektury.
b) wykrawania pojedynczych arkuszy.
c) przekrawania stosu arkuszy.
d) wyrównywania arkuszy w stosie.
19. Kalibrowanie stosuje się do
a) rowkowania okładek.
b) przegniatania tektury lub papieru.
c) złamywania obwolutowego.
d) prasowania wkładów lub opraw.
20. Na rysunku przedstawiono
a) przekrój noża krążkowego.
b) stół utrząsarki.
c) ruch szablowy noża.
d) wykrojnik płytowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………
Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
2. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,
Warszawa 2001
3. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997
4. Jakucewicz S.: Materiały samoprzylepne, Wydawnictwo Ecco Papier, Warszawa 2004
5. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.
Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996
6. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
7. Pietruczuk I., Godlewski H., Jędrych W.: Technika i technologia introligatorstwa
przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985
8. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenia ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002
Literatura metodyczna
1. Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994
2. Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii
informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego – Łódzkie centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006
3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997