„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jadwiga
Mucha
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór
744[03].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom
2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Marian Grabkowski
inż. Stanisław Pietryka
Opracowanie redakcyjne:
inż. Jadwiga Mucha
Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].O1.03
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu
procesów wyprawy skór” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu garbarz
skór.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Cel dokumentowania procesów wyprawy skór
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Dokumentacja technologiczna wyprawy skór
16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Dokumentacja organizowania procesów wyprawy skór
19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Dokumentacja techniczna w procesach wyprawy skór
5.4.1. Ćwiczenia
22
22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
35
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór.
Wyprawa skór jest procesem produkcyjnym, czyli podstawowym działaniem
przedsiębiorstwa jakim jest zakład garbarski. W procesie tym pracownicy, oddziałując przy
pomocy maszyn, urządzeń i narzędzi na skóry surowe i półfabrykat skórzany oraz korzystając
z różnych materiałów pomocniczych, wytwarzają skóry gotowe jako produkt finalny do
sprzedaży. Podstawowym elementem procesu produkcyjnego jest proces technologiczny
w trakcie którego zachodzą przemiany skóry surowej w skórę wyprawioną. Aby wyniki
produkcji były jak najlepsze, proces technologiczny musi być zorganizowany w sposób
właściwy, zgodny z zasadami obowiązującymi w technologii garbarskiej i uzasadniony
ekonomicznie oraz poprzedzony przygotowaniem planów operatywnych i wykonawczych.
Właśnie z przygotowaniem operatywnym wiąże się opracowanie i prowadzenie
dokumentacji technologicznej i technicznej procesu wyprawy skór inaczej zwaną
dokumentacją produkcyjną. Dokumentacja produkcyjna określa zadania produkcyjne,
wskazuje środki do ich realizacji a jednocześnie umożliwia ewidencję oraz kontrolę
wykonanych zadań, zużytych surowców i środków.
Poradnik będzie dla Państwa pomocny w przekazywaniu wiedzy i w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych z zakresu umiejętności posługiwania się dokumentacją technologiczną
i techniczną podczas wykonywania czynności i operacji technologicznych wyprawy skór.
W poradniku zamieszczono:
1. Wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które powinien
uczeń mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej.
2. Cele kształcenia tej jednostki modułowej.
3. Ćwiczenia, które zawierają:
– przykłady ćwiczeń dla ucznia,
− wskazówki do realizacji,
− sposób wykonania ćwiczeń,
− zazlecane metody nauczania-uczenia się,
− wykaz środków dydaktycznych.
4. Testy sprawdzające osiągnięcia ucznia w postaci
– zestawu zadań testowych,
– testu praktycznego typu - „próba pracy”,
5. Literaturę oraz inne źródła informacji które uczeń powinien wykorzystać do poszerzenia
wiedzy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
744[03].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska
744[03].O1.02
Posługiwanie się techniczna
i technologiczną terminologią garbarską
744[03].O1.03
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną
i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu
procesów wyprawy skór
744[03].O1.04
Wykonywanie oznaczeń kontrolno-pomiarowych
procesów wyprawy skór
744[03].O1
Podstawy wyprawy skór
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej,
− definiować i określać znaczenie terminów zawodowych, dotyczących surowców
skórzanych, ich rodzajów, budowy oraz konserwacji i magazynowania,
− wyjaśniać oraz zastosować pojęcia, nazwy i określenia, dotyczące procesów
technologicznych wyprawy skór,
− rozróżniać i nazwać specjalistyczne narzędzia, przyrządy i maszyny garbarskie,
− rozróżniać i charakteryzować pojęcia związane z półfabrykatami i produktami gotowymi
zakładu garbarskiego,
− wyjaśniać określenia i sformułowania specjalistyczne, stosowane w literaturze fachowej,
normach, instrukcjach, opisach technologicznych, dotyczące badań kontrolnych
procesów produkcyjnych, sortowania i klasyfikacji jakościowej półfabrykatów i skór
gotowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
− odczytać szkice i proste schematy maszyn i urządzeń garbarskich,
− wyjaśnić działanie prostych mechanizmów roboczych maszyn i urządzeń na podstawie
instrukcji i schematów działania,
− obsłużyć maszyny i urządzenia garbarskie na podstawie instrukcji obsługi, konserwacji
i czyszczenia,
− skorzystać z norm zużycia surowców i materiałów pomocniczych,
− posłużyć się instrukcjami i opisem technologicznym do ustalania procesów
produkcyjnych i kolejności ich wykonywania,
− zaplanować zestawy maszyn i urządzeń produkcyjnych w zależności od rodzaju
i przeznaczenia skór,
− odczytać normy przedmiotowe dotyczące surowców skórzanych, półfabrykatów i skór
gotowych,
− przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną procesów technologicznych zgodnie z normami
przedmiotowymi i czynnościowymi,
− wypełnić dokumentację wewnątrzzakładową (kwity, dziennik produkcji, kontrolka
obiegu skór w produkcji),
− skorzystać z literatury fachowej, katalogów i prospektów firm specjalistycznych,
dotyczących organizacji i współczesnych technologii wyprawy skór.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: GARBARZ SKÓR – 744[03]
Moduł: Podstawy wyprawy skór – 744[03].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór – 744[03].O1.03
Temat: Odczytywanie
wartości parametrów produkcyjnych z dokumentacji
technologicznej wyprawy skór.
Cel ogólny: Posłużyć się instrukcjami i opisem technologicznym do ustalania
parametrów produkcyjnych w procesach wyprawy skór.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− odszukać dokumentację technologiczną z opisem procesów produkcyjnych wyprawy
skór,
− wskazać w dokumentacji opis danego procesu technologicznego lub etapu wyprawy skór,
− odczytać informację o wartościach parametrów technologicznych,
− zastosować wartość parametrów w procesie produkcji.
Metody nauczania:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− metoda pokazu z objaśnieniem – grupowa,
− metoda ćwiczeń praktycznych – praca indywidualna.
Uwaga: wskazane jest aby część ćwiczeń odbywała się w warunkach naturalnego
procesu technologicznego wyprawy skór.
Czas: wykonanie w czasie każdorazowo określa nauczyciel w zależności od procesu
produkcyjnego i metody jego prowadzenia.
Środki dydaktyczne:
− zestaw opisów i instrukcji technologicznych wyprawy skór różnych asortymentów,
− przyrządy do określania wartości parametrów technologicznych:
o
termometr kąpielowy,
o
termometr salowy,
o
higrometr,
o
naczynia miarowe do określania objętości środków pomocniczych,
o
wagi do odważania masy środków pomocniczych,
o
papierki wskaźnikowe do określania pH roztworów technologicznych,
− dzienniczek praktyk,
−
przybory do pisania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel na podstawie przykładowej instrukcji technologicznej wyprawy skór:
− objaśnia sposób wyszukiwania informacji o kolejnych procesach i etapach
w produkcji skór,
− wskazuje rubryki w tabelce instrukcji technologicznej i wyjaśnia treści zawartych
w kolejnych rubrykach informacji,
− objaśnia sposób wyszukiwania informacji o parametrach procesów,
2. Nauczyciel demonstruje i objaśnia sposób nastawiania lub odczytywania wartości
parametrów przy pomocy przyrządów.
3. Nauczyciel przydziela uczniom instrukcje technologiczne i wskazuje procesy, których
parametry mają odczytać.
4. Uczniowie indywidualnie odczytują wartości parametrów w procesach technologicznych.
5. Odczytane wartości parametrów zapisują w dzienniczku praktyk.
6. Uczniowie kolejno demonstrują i wyjaśniają sposób przeprowadzania kontroli
parametrów technologicznych i opisują w notatkach.
/ Jeśli ćwiczenia odbywają się w warunkach produkcyjnych, uczniowie dokonują pomiarów
wartości parametrów w procesach technologicznych odbywających się aktualnie
w produkcji./
Zakończenie zajęć:
1. Uczniowie w dyskusji wyjaśniają i analizują wykonanie zadania, formułują swoje
spostrzeżenia i wnioski.
2. Nauczyciel przysłuchuje się dyskusji i wysuwanym wnioskom uczniów, wyjaśnia
powstałe problemy.
3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanych zadań.
Praca domowa:
Spostrzeżenia i wnioski zanotowane w dzienniczku praktyki porównaj z opisem
technologicznym w literaturze fachowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca: …………………………………………………….
Modułowy program nauczania: GARBARZ SKÓR 744[03]
Moduł: Podstawy wyprawy skór 744[03].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór.
744[03].O1.03
Temat: Rozróżnianie asortymentów skór wyprawionych na podstawie norm
przedmiotowych.
Cel ogólny: Umiejętność posługiwania się normami przedmiotowymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− określić właściwości skór wykończonych na podstawie oględzin i badań
organoleptycznych,
− scharakteryzować cechy skór w towarze gotowym,
− odczytać właściwości skór gotowych z atestów badań laboratoryjnych,
− porównać właściwości skór z cechami określonymi w normach przedmiotowych,
− określić asortyment skór.
Metoda nauczania-uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne,
− metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa lub indywidualna.
Strategia:
− uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
− normy przedmiotowe różnych asortymentów skór,
− próbki skór gotowych różnych asortymentów,
− atesty badań laboratoryjnych właściwości skór z których pochodzą próbki.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ZADANIE DLA UCZNIÓW:
Zadaniem jest rozpoznanie asortymentów skór gotowych wyprawionych
w przedstawionych próbkach, na podstawie oględzin organoleptycznych, atestów badań
laboratoryjnych i norm przedmiotowych.
FAZA WSTĘPNA
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:
− zapoznanie się z tematem i terminem wykonania zadania,
− zaznajomienie się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
− przygotowanie stanowiska pracy,
− przypomnienie zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i dobranie odzieży
ochronnej.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Definicja asortymentu skór wyprawionych.
2. Normy przedmiotowe różnych asortymentów skór wyprawionych.
3. Atesty badań laboratoryjnych i ich rola w określaniu właściwości skór.
4. Cechy skór na podstawie badań organoleptycznych.
PLANOWANIE
1. Przygotowanie próbek skór do określenia ich przeznaczenia asortymentowego.
2. Odszukanie i zapoznanie się z normami przedmiotowymi na skóry gotowe.
3. Zapoznanie się z wynikami badań właściwości skór i ich cech użytkowych na podstawie
atestów badań laboratoryjnych i organoleptycznych.
4. Zestawienie wyników badań z wymaganiami norm przedmiotowych.
5. Wnioskowanie o asortymencie skór.
UZGODNIENIE
1. Omówienie wszystkich punktów z fazy informacji i planowania z nauczycielem.
2. Pytania do uwag i sugestii nauczyciela.
WYKONANIE
1. Założenie odzieży ochronnej i sprawdzenie stanowiska pracy pod względem
bezpieczeństwa i warunków ergonomii.
2. Odczytanie instrukcji wykonania ćwiczenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
3. Przygotowanie, ponumerowanie i ułożenie próbek skór na stanowisku pracy – stół
laboratoryjny w pracowni materiałoznawstwa lub stół sortowniczy na wydziale
produkcyjnym.
4. Przeprowadzenie badania organoleptycznego skór:
− wygląd skór – gładkość, połysk, kolor i odcień,
− odczucie na dotyk - śliskość, miękkość, „skórzany chwyt”, ciągliwość, elastyczność,
grubość,
5. Zapisanie cech określonych dla każdej skóry podczas badania organoleptycznego.
6. Odczytanie i zapisanie wyników atestów badań laboratoryjnych dla badanych skór.
7. Zestawienie wyników badań organoleptycznych i laboratoryjnych dla każdej skóry.
8. Określenie asortymentu każdej skóry.
SPRAWDZANIE
1. Porównanie wyników badań organoleptycznych i laboratoryjnych z właściwościami skór
określonymi w normach przedmiotowych.
FAZA KOŃCOWA
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel w podsumowaniu wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości,
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
Praca domowa:
Na podstawie literatury i wyuczonych na zajęciach umiejętności praktycznych
i teoretycznych, wyjaśnij cel i zadania norm przedmiotowych dla skór wyprawionych.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobywania umiejętności,
− dyskusja w grupie uczniów na temat zakładanych do osiągnięcia celów kształcenia.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Cel dokumentowania procesów wyprawy skór
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij, na czym polega przygotowanie organizacyjne produkcji w działalności
gospodarczej zakładu
garbarskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
3) wymienić elementy składowe procesu produkcyjnego i uzasadnić potrzebę
przygotowania organizacyjnego produkcji zakładu garbarskiego,
4) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
5) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij, na czym polega organizacja procesu produkcyjnego w zakładzie garbarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować kilka
przykładowych instrukcji technologicznych wyprawy skór i omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3) dokonać analizy organizacji procesu produkcji skór na podstawie przykładowej instrukcji
technologicznej /metodyki/ wyprawy wybranego asortymentu skór,
4) wymienić i scharakteryzować kolejne etapy wyprawy skór na podstawie
przeprowadzonej analizy instrukcji technologicznej,
5) zaproponować i wyjaśnić potrzebę właściwej organizacji procesu wyprawy skór,
6) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
7) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− instrukcja technologiczna /metodyka/ wyprawy wybranego asortymentu skór,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 3
Wyjaśnij, na czym polega ekonomiczna ocena technicznego przygotowania procesu
wyprawy skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
3) wymienić czynniki wpływające na efekty ekonomiczne procesu produkcji,
4) wskazać czynniki techniczne i technologiczne wpływające na ekonomiczne efekty
procesu wyprawy skór,
5) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
6) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− przybory piśmienne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 4
Uzasadnij potrzebę normowania zużycia materiałów podstawowych i pomocniczych
w procesie wyprawy skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia oraz przygotować zestaw instrukcji technologicznych
wyprawy skór różnych asortymentów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
3) zapoznać się z instrukcją technologiczną wyprawy wybranego asortymentu skór,
4) wypisać z metodyki produkcji do dzienniczka praktyki materiały podstawowe
i pomocnicze,
5) uzasadnić potrzebę normowania zużycia materiałowego w produkcji skór,
6) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
7) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− instrukcja technologiczna wyprawy wybranego asortymentu skór,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 5
Uzasadnij potrzebę analizy przydatności technicznej oraz zdolności produkcyjnej maszyn
i urządzeń stosowanych do produkcji skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
3) wyjaśnić pojęcia: przydatności technicznej i zdolności produkcyjnej /sprawności/
maszyn
i urządzeń,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
4) zanalizować znaczenie tych pojęć w procesach mechanicznych obróbek skór podczas
wyprawy,
5) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
6) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 6
Udowodnij potrzebę prowadzenia dokumentacji technologicznej i technicznej w etapie
organizacji i wykonywania procesów produkcyjnych wyprawy skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania
przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
3) wymienić elementy składowe procesu organizacji produkcji w etapie jej przygotowania,
4) uzasadnić potrzebę udokumentowania przygotowania organizacyjnego produkcji
zakładu garbarskiego,
5) wykazać rolę dokumentacji podczas trwania procesu wyprawy skór,
6) zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi,
7) wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyki,
− podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”,
− przybory piśmienne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Dokumentacja technologiczna wyprawy skór
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij , na czym polega różnica pomiędzy mechanicznymi i chemicznymi procesami
w wyprawie skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw
instrukcji technologicznych wyprawy różnych asortymentów skór oraz omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) zdefiniować pojęcia: mechaniczne i chemiczne operacje technologiczne wyprawy skór,
3) wykazać na czym polega różnica w procesach mechanicznych i chemicznych
wykonywanych na skórach,
4) wskazać w przykładowej instrukcji technologicznej po jednej operacji mechanicznej
5) i chemicznej,
6) swój wybór przedstawić i uzasadnić w dyskusji,
7) wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− wybrana instrukcja technologiczna,
− dzienniczek praktyki,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 2
Z definicji mechanicznych i chemicznych obróbek skór w procesie wyprawy, wykaż
znaczenie informacji podanych w metodyce produkcji o wartościach parametrów
technologicznych procesów.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw
instrukcji technologicznych wyprawy skór różnych asortymentów, oraz omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) zdefiniować pojęcia: mechaniczne i chemiczne operacje technologiczne wyprawy skór,
3) zdefiniować pojęcie parametrów technologicznych procesów wyprawy skór,
4) wybrać w przykładowej metodyce produkcji operację lub proces technologiczny
i wskazać występujące w nim parametry technologiczne,
5) omówić znaczenie wskazanych parametrów dla przebiegu procesu produkcji,
6) wziąć udział w dyskusji technologicznej,
7) wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna
Środki dydaktyczne:
− wybrana instrukcja technologiczna,
− dzienniczek praktyki,
− przybory piśmienne.
Ćwiczenie 3
Omów i wykaż różnicę opisu technologicznego procesu wyprawy skór i wycinkowej
instrukcji technologicznej dla wybranej fazy produkcji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
przykładowe opisy technologiczne wyprawy skór różnych asortymentów oraz wycinkowe
metodyki wybranych etapów produkcji skór a także omówić zakres i technikę wykonania
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) zdefiniować pojęcia: opis technologiczny i instrukcja wycinkowa wyprawy skór,
3) wykazać na czym polega różnica w opisie procesu technologicznego i wycinkowej
instrukcji technologicznej,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4) z materiałów przygotowanych przez nauczyciela wybrać i omówić zakres stosowania
opisu technologicznego procesu wyprawy skór i opisu wycinkowego dotyczącego
wybranej fazy produkcji skór,
5) wziąć udział dyskusji,
6) wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− przykładowe opisy technologiczne wyprawy skór,
− przykładowe opisy wycinkowe wybranych faz produkcji skór,
− dzienniczek praktyki,
− przybory piśmienne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Dokumentacja organizowania procesów wyprawy skór
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z zestawu druków kwitów dokumentujących organizację produkcji, wybierz formularz
który w zakładzie jest podstawą do pobierania materiałów z magazynu. Wykonaj symulację
pobierania materiałów pomocniczych do wybranej operacji technologicznej wyprawy skór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
formularze różnych druków używanych w zakładzie garbarskim oraz omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) wybrać z zestawu druków formularzy przygotowanych przez nauczyciela, formularz
kwitu służącego do pobierania materiałów z magazynu,
3) wybrać z metodyki produkcji skór operację technologiczną, w której używane są środki
chemiczne pobierane z magazynu,
4) wypełnić formularz kwitu /wykonać symulację/ wpisując w odpowiednie rubryki nazwy
i ilości zamawianych środków, nazwę działu produkcyjnego i operacji technologicznej
dla której przeznaczone są zamawiane środki,
5) przedstawić wypełniony kwit do zatwierdzenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− druki formularzy różnych kwitów,
− metodyki produkcji skór,
− przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Z zestawu druków kwitów dokumentujących organizację produkcji, wybierz formularz,
który w zakładzie jest podstawą do przekazania wyprodukowanych skór do magazynu
wyrobów gotowych. Wypełnij kwit, dokonując symulacji przekazania do magazynu skór
wyprawionych w uzgodnionym z nauczycielem asortymencie, ilości i klasach jakościowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw
druków stosowanych w organizacji produkcji garbarskiej oraz omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) wybrać z zestawu druków formularzy przygotowanych przez nauczyciela, formularz
kwitu służącego do przekazywania gotowych skór do magazynu wyrobów gotowych,
3) uzgodnić z nauczycielem asortyment skór gotowych i ilości w klasach jakościowych,
4) wypełnić formularz kwitu /wykonać symulację/ wpisując w odpowiednie rubryki nazwy
i ilości przekazywanych do magazynu skór,
5) przedstawić wypełniony kwit do zatwierdzenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne
– dyskusja technologiczna
Środki dydaktyczne:
− druki formularzy różnych kwitów,
− wykaz wybranych asortymentów skór,
− przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji uzyskanych podczas wycieczki do zakładu pracy oraz
wiadomości przekazanych Ci w materiale nauczania tej jednostki, wyjaśnij jaki jest cel
prowadzenia dokumentacji produkcyjnej w zakładzie garbarskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) przypomnieć sobie na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane
podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno- technicznej
stosowanej w zwiedzanym zakładzie,
3) wziąć udział w dyskusji na temat celowości prowadzenia dokumentacji produkcji skór,
4) zapisać spostrzeżenia, uwagi i wnioski z dyskusji w dzienniczku praktyk.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyk,
− notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego,
− przybory do pisania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.4. Dokumentacja techniczna w procesach wyprawy skór
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji uzyskanych podczas wycieczki do zakładu pracy oraz
wiadomości przekazanych Ci w materiale nauczania tej jednostki, wyjaśnij jaki jest cel
prowadzenia dokumentacji technicznej w zakładzie produkującym skóry wyprawione.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) przypomnieć sobie, na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane
podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno- technicznej
stosowanej w zwiedzanym zakładzie garbarskim,
3) wziąć udział w dyskusji na temat celowości prowadzenia dokumentacji technicznej
w zakładzie pracy a szczególnie w zakładzie garbarskim,
4) zapisać spostrzeżenia, uwagi i wnioski z dyskusji w dzienniczku praktyk.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyk,
− notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego,
− przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Na podstawie przykładowej dokumentacji technicznej dotyczącej wybranej maszyny
garbarskiej wyjaśnij:
− co to jest charakterystyka techniczna maszyny,
− pojęcia – gabaryty maszyny, wydajność produkcyjna maszyny, szerokość robocza
maszyny,
− elementy robocze maszyny /wskaż na schemacie/,
− zasadę pracy maszyny.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
dokumentację przykładową kilku maszyn lub urządzeń garbarskich i omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki,
2) przypomnieć sobie, na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane
podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno-technicznej
stosowanej w zwiedzanym zakładzie garbarskim,
3) zapoznać się z dokumentacją techniczną maszyny przedstawioną przez nauczyciela,
4) wykonać notatki w dzienniczku praktyki,
5) wyjaśnić i odpowiedzieć na postawione w zadaniu zagadnienia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyk,
− notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego,
− zestaw dokumentacji technicznej wybranej maszyny garbarskiej.
Ćwiczenie 3
Stosując skróty i uproszczenia rysunkowe, przekaż informację o sposobie zasilania
w zimną i ciepłą wodę bębna garbarskiego do rozmaczania skór. Informację odnieś do
urządzenia oglądanego podczas wycieczki szkoleniowej do zakłady pracy.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zorganizować wycieczkę do zakładu pracy i zapoznać uczniów
z tematyką dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych w zakładzie. Na
zajęciach w pracowni technologicznej powinien omówić zakres i technikę wykonania
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej,
2) przypomnieć sobie, z notatek zapisanych podczas wycieczki do zakładu pracy, w jaki
sposób zasilane są urządzenia do kąpielowych procesów skór w ciepłą i zimną wodę,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
3) odszukać w literaturze /pozycja – „Rysunek techniczny”/ sposób wykonywania
rysunków schematycznych i uproszczonych oraz skrótów rysunkowych,
4) odwzorować, przy pomocy schematu oraz zastosowania uproszczeń i skrótów
rysunkowych, bęben do moczenia skór i sposób zasilania go w wodę technologiczną,
5) przedstawić do oceny nauczycielowi i wziąć udział w dyskusji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne w rysunku schematów maszyn,
– dyskusja technologiczna.
Środki dydaktyczne:
− dzienniczek praktyk,
− karton do rysowania A-4,
− przybory do rysowania,
− podręcznik lub inna pozycję literatury podającą zasady rysowania schematów maszyn
i urządzeń z zastosowaniem uproszczeń i skrótów rysunkowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Posługiwanie się
dokumentacją technologiczną i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu
procesów
wyprawy
skór”
Test składa się z 20 zadań: wielokrotnego wyboru, niekompletnej wypowiedzi lub zadania
z luką z których:
− zadania od 1 do 11 są zadaniami z poziomu podstawowego,
− zadania od 12 do 20 są zadaniami z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymaga
ń
Poprawna odpowiedź
1. Wyjaśniać cel działalności
gospodarczej zakładu
B P
a
2. Wyjaśniać pojęcie
dokumentacji technologicznej
A P
b
3. Znać cel i zakres dokumentacji
technologicznej
A P
1. Instrukcja technologiczna
procesu wyprawy skór,
2. Wycinkowa instrukcja
technologiczna,
3. Normy zużycia surowców,
materiałów podstawowych
i pomocniczych
4. Znać definicję receptury
technologicznej
A P
d
5. Znać i wyjaśniać pojęcie
metodyki produkcji
B P
d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6 Określać rolę instrukcji
technologicznej w procesie
produkcji
B P
b
7. Wyjaśniać cel i zadania
normowania
C P
…surowce skórzane…
…półfabrykatów…
…jakościowe…
8. Określać rolę normowania
w procesie produkcji skór
B P
c
9. Określać rolę norm
przedmiotowych dla skór
gotowych
B P
d
10. Znać cel prowadzenia
dokumentacji magazynu
surowca
A P
a
11. Znać definicję wycinkowej
receptury technologicznej
A P
a
12. Stosować dokumentację
organizacyjną prowadzenia
procesów wyprawy
C PP
b
13. Odszukać wartości parametrów
technologicznych wyprawy
skór
C PP
c
14. Wyjaśniać znaczenie
dokumentacji organizacyjnej w
prowadzeniu procesów
produkcji skór
C PP
…produkcyjnych…
…produkcyjne…
…kontrolę…
15. Stosować kwity rozchodu
wewnętrznego w produkcji
skór
C PP
d
16. Stosować kwity w
dokumentacji zdawania
produkcji skór
C PP
d
17. Rozumieć i wyjaśniać pojęcie
zdolności produkcyjnej maszyn
i urządzeń garbarskich
B PP
b
18. Stosować dokumentację
techniczną maszyn i urządzeń
garbarskich
B PP
d
19. Wyjaśniać znaczenie rysunku
uproszczonego i schematu
urządzeń technicznych
B PP
a
20. Stosować konserwację maszyn
i urządzeń produkcyjnych
C PP
a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg
testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej z jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących posługiwania się dokumentacją technologiczną
i techniczną w procesie produkcji skór. Pytania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16,
17, 18, 19, 20 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; pytania: 7 i 14 to pytania z luką, w pytaniu nr.3 należy udzielić krótkiej
odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
− w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
− w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
− w zadaniu 3 – udziel krótkiej odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: od 12 do 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie
testu
masz
90
min.
Powodzenia
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Celem
działalności gospodarczej zakładu garbarskiego jest
a) produkowanie skór wyprawionych.
b) zakup surowca skórzanego.
c) naprawa maszyn garbarskich.
d) zatrudnianie pracowników.
2. Dokumentacja technologiczna zakładu garbarskiego to
a) charakterystyka techniczna maszyn i urządzeń produkcyjnych.
b) opis technologiczny wyprawy skór.
c) rozliczenie kosztów produkcji.
d) kalkulacja cen na wyprawione skóry.
3. Wymień znane Ci dokumenty technologiczne stosowane w procesie organizacji
i wyprawy skór.
4. Receptura wyprawy skór to
a) harmonogram remontów maszyn i urządzeń garbarskich.
b) wykaz norm przedmiotowych dla skór surowych.
c) wykaz norm przedmiotowych dla skór wyprawionych.
d) opis procesów technologicznych wyprawy skór.
5. Metodyka technologiczna to
a) charakterystyka skór surowych dobranych w partię narokową.
b) charakterystyka skór wyprawionych w jednym asortymencie.
c) spis środków pomocniczych do wyprawy skór.
d) opis przebiegu operacji i procesów technologicznych wyprawy skór.
6. Instrukcja technologiczna jest dokumentem pomocnym w
a) zakupie surowca.
b) prowadzeniu procesu technologicznego.
c) sprzedaży skór gotowych.
d) ustaleniu harmonogramu napraw urządzeń produkcyjnych.
7. W przemyśle garbarskim, normy przedmiotowe określają i charakteryzują
………………….., półfabrykaty skórzane i skóry gotowe. Ta charakterystyka
i określenie właściwości skór jest odmienne i charakterystyczne dla każdego asortymentu
surowca, ………………………………. i skór wyprawionych. Norma jest dokumentem,
który określa wskaźniki ……………………… produkowanych skór, oraz ich
właściwości użytkowe w przeznaczeniu asortymentowym.
8. Do określania ilości środków pomocniczych niezbędnych w procesie wyprawy skór,
służą normy
a) jakości.
b) przedmiotowe.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
c) zużycia.
d) czasowe.
9. Normy przedmiotowe skór gotowych określają
a) procesy wyprawy skór w żądanym asortymencie.
b) sposób przeprowadzania kontroli procesów wyprawy skór.
c) charakterystykę skór surowych użytych do produkcji.
d) charakterystykę skór wyprawionych w danym asortymencie.
10. „Książka surowca” – jest dokumentem organizacji pracy i ewidencji
a) magazynu surowca.
b) magazyny gotowych wyrobów.
c) produkcji skór w etapie przygotowania do garbowania.
d) produkcji skór w etapie wykończania.
11. Receptura wycinkowa wyprawy skór to opis
a) technologiczny pewnego etapu wyprawy skór.
b) sposobu wycinania próbek skór do badań.
c) sposobu rozkroju skór na części topograficzne.
d) techniki rozkroju skór na połówki.
Część II
12. „Kontrolka obiegu skór w produkcji” – jest dokumentem
a) rozliczenia zużycia chemikaliów w procesie wyprawy.
b) kontroli wykonanych czynności i operacji technologicznych.
c) stwierdzenia awarii maszyny lub urządzenia produkcyjnego.
d) rozliczenia kosztów produkcji.
13. Informacje o wartościach parametrów technologicznych wyprawy skór zawarte są w
a) instrukcjach obsługi maszyn.
b) książce surowca.
c) opisie technologicznym.
d) metryczkach charakterystyki maszyn.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
14. Dokumentacja produkcyjna jest pomocą w integracji organizacyjnej procesów
……………… wyprawy skór a przez to wpływa na jakość produkcji i wyniki
ekonomiczne zakładu. Pełni ona podwójną rolę:
− określa zadania………………….. i środki do ich realizacji w postaci planów
produkcji oraz instrukcji technologicznych,
− umożliwia ewidencję i ………………….. wykonanych zadań produkcyjnych.
15. Formularze kwitów Rw – rozchodu wewnętrznego, służą do
a) zdawania skór do magazynu wyrobów gotowych.
b) przekazywania skór do następnej operacji technologicznej.
c) rozliczania pracowników z wykonanej pracy.
d) pobierania skór i innych materiałów z magazynów.
16. Który z wymienionych formularzy kwitów służy do zdawania sków gotowych
wyprawionych do magazynu wyrobów gotowych?
a) Rw –rozchód wewnętrzny,
b) Pz – przyjęcie z zewnątrz,
c) Zw – zwrot wewnętrzny,
d) Pw – przyjęcie wewnętrzne.
17. Zdolność produkcyjna maszyn i urządzeń garbarskich to
a) szerokość robocza mechanizmów maszyny.
b) ilość i jakość produkcji wykonana na tych maszynach w określonym czasie.
c) okres pracy maszyn w czasie jednej zmiany.
d) całkowity okres czasu pracy maszyny.
18. Celem prowadzenia dokumentacji technicznej w zakładzie garbarskim jest
a) kontrola wykonania planów produkcji skór.
b) zamówienia skór surowych do realizacji planów produkcji.
c) rozliczenie zużytych materiałów i środków pomocniczych.
d) utrzymanie sprawności produkcyjnej maszyn i urządzeń garbarskich.
19. Schematy i uproszczenia rysunkowe działania maszyn są częścią dokumentacji
a) technicznej.
b) technologicznej.
c) ekonomicznej.
d) organizacyjnej.
20. Która z czynności obsługi maszyn i urządzeń produkcyjnych wykonywana jest przez
pracowników eksploatujących maszyny w procesie produkcji ?
a) czyszczenie i konserwacja bieżąca,
b) przeglądy okresowe,
c) remonty bieżące,
d) remonty kapitalne.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór
Zakreśl, lub wpisz poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Test II
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór”
Treść zadania
Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z przyjęciem skór
surowych do magazynu surowca. Zadanie wykonaj łącznie z wpisami do dokumentacji
magazynowej.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego posługiwania się dokumentami
w wykonywaniu zadań produkcyjnych.
Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
podjętych działań praktycznych.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien
wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za magazyn surowca, który
zapewni uczniowi:
− możliwość praktycznego przeprowadzenia przyjęcia skór surowych do magazynu,
− zapoznanie się z dokumentacją przywozową,
− zapoznanie się z dokumentacją przyjęcia skór do magazynu,
Nauczyciel powinien:
− uzgodnić z kierownictwem i pracownikiem odpowiedzialnym za magazyn surowca
w zakładzie garbarskim lub warsztatach szkolnych, możliwość i termin
przeprowadzenia ćwiczeń,
− zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa
pracy,
− przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne
ich przestrzeganie,
− skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
− przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,
− określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
− na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
− dokonać oceny wykonanej pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
− dobrać i założyć odzież ochronną,
− zapoznać się z dokumentacją magazynową i techniczną wykonywanego zadania,
− zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności
zgodnie z regulaminem zakładu i zasadami przyjmowania skór do magazynu. Plan
przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
− przygotować dokumenty magazynowe do przyjęcia skór,
− wskazać urządzenia magazynowe potrzebne w przyjęciu skór,
− zapoznać się z dokumentami przywozowymi dostawcy skór surowych,
− brać udział w przyjęciu skór pod względem ilości i jakości,
− brać udział w konserwowaniu i we właściwym, zgodnym z zasadami magazynowania
skór surowych, ułożeniu skór w magazynie,
− opisać zmagazynowane skóry na tabliczkach magazynowych,
− dokonać wpisu do ksiązki surowca..
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty
do
uzyskania
Punkty
przyznane
1. Dobranie odzieży ochronnej
5
2. Sposób oględzin i oceniania jakościowego
przyjmowanych do magazynu skór
15
3. Przyjęcie ilościowe skór
10
4. Dobranie urządzeń pomocniczych do
przetransportowania i układania skór w magazynie
5
5. Sposób układania skór do transportu wewnętrznego
i transport skór w magazynie
10
6. Czynności związane z konserwacją skór:
− rozłożenie skór,
− sposób i dokładność zakonserwowania skór,
− złożenie skór i przygotowanie do magazynowania.
20
7. Sposób
ułożenia skór na podestach do magazynowania.
10
8.
Opisanie stosów magazynowych skór
5
9. Wypełnienie dokumentacji magazynowej
20
Razem
100
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający 70
dostateczny 85
dobry 90
bardzo dobry
100
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy, wyd. 22. WN-T, Warszawa 2002
2. Lasek W. : Wykończalnictwo skór miękkich. WN-T, Warszawa 1984
3. Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończanie, WSiP 1985
4. Maleńczak J., Ćujan J.: Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt uczelniany WSI
Radom, Radom 1981
5. Michalec T.: Technologia garbarstwa i futrzarstwa – ćwiczenia laboratoryjne. WSI
Radom skrypt nr 7, Radom 1996
6. Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych, WSiP Warszawa 1997
7. Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. I Garbowanie, WSiP Warszawa 1986
8. Pietraszewski M.: Ekonomika przedsiębiorstw, czyli jak prowadzić działalność
gospodarczą wyd.7. Wydawnictwo eMPi
2
, Poznań 1997
9. Polskie Normy – wybór
10. Vademecum garbarza. ITE, Radom 1996
11. Encyklopedia techniki – przemysł lekki”. WNT, Warszawa 1986
12. Rodziewicz O., Śmiechowski K.: Technologia garbarstwa dla projektantów obuwia
i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001