WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W XVII WIEKU
Scenariusz z wykorzystaniem filmu pt. „Potop“ (obrona Jasnej Góry) Opracowanie: Agnieszka Wójcik
Standardy wg podstawy programowej kszta∏cenia ogólnego dla szkó∏ podstawowych i gimnazjum podlegajàce kszta∏ceniu
Standard 1:
Pog∏´bianie umiej´tnoÊci powiàzania dziejów Polski z dziejami Europy i Êwiata WSKAèNIKI DO STANDARDU 1
1.1. Uczeƒ potrafi wyjaÊniç zwiàzki Polski ze Szwecjà oraz wskazaç na przyczyny konfliktów polsko-szwedzkich w XVII w.
1.2. Uczeƒ dostrzega wp∏yw konfliktów mi´dzynarodowych na losy paƒstw i spo∏eczeƒstw skonfliktowanych stron, w kon-tekÊcie wojen Polski w XVII w.
Standard 2:
Rozwijanie umiej´tnoÊci dostrzegania z∏o˝onoÊci zwiàzków przyczynowo-skutkowych WSKAèNIKI DO STANDARDU 2
2.1. Uczeƒ potrafi wskazaç na przyczyny wewn´trznej s∏aboÊci Rzeczypospolitej w XVII w. oraz nast´pstwa tej sytuacji dla pozycji mi´dzynarodowej paƒstwa.
2.2. Uczeƒ w odpowiedziach ustnych dokonuje podzia∏u na przyczyny bezpoÊrednie i poÊrednie oraz skutki krótko i d∏ugo-falowe konfliktu Polski ze Szwecjà w XVII w.
Standardy wymagaƒ egzaminacyjnych z zakresu przedmiotów humanistycznych podlegajàce kszta∏ceniu w trakcie lekcji: I. Czytanie i odbiór tekstów kultury:
I.2. Uczeƒ interpretuje teksty kultury, uwzgl´dniajàc intencje nadawcy, odró˝nia fakty od opinii, prawd´ historycznà od fikcji, dostrzega perswazj´, manipulacj´, wartoÊciowanie.
II. Tworzenie w∏asnego tekstu:
II.6. Uczeƒ analizuje, porównuje, porzàdkuje i syntetyzuje informacje zawarte w tekstach kultury.
Materia∏ nauczania:
• Przyczyny konfliktów polsko-szwedzkich w XVII w.
• Starcia Polski ze Szwecjà w 1. po∏owie XVII w. oraz ich nast´pstwa terytorialne dla Polski
• Starcia polsko-szwedzkie w 2. po∏owie XVII w. – „potop” szwedzki
• Mi´dzynarodowe uwarunkowania ataku Szwedów na Rzeczpospolità
• Magnateria i szlachta w obliczu najazdu – UjÊcie i Kiejdany
• Wojna „szarpana” Stefana Czarnieckiego i powstanie antyszwedzkie
• Obrona Jasnej Góry
• Najazd Jerzego II Rakoczego – ksićia Siedmiogrodu
• Traktaty welawsko-bydgoskie i ich nast´pstwa dla Polski
• Pokój w Oliwie – zakoƒczenie konfliktu
Cele operacyjne:
a) UCZE¡ ZNA (WIADOMOÂCI):
• pojćia: Inflanty, Kircholm, Prusy Królewskie, Prusy Ksià˝će, rozejm, Kiejdany, UjÊcie, wojna „szarpana” (podjazdowa), paulini, przeor, Jasna Góra, Siedmiogród, Czarny Ostrów, elektor brandenburski, traktaty welawsko-bydgoskie i Oliwa
• postaci: Zygmunt III Waza, W∏adys∏aw IV, Jan Kazimierz, Jan Karol Chodkiewicz, Gustaw II Adolf („Lew Pó∏nocy”), Karol X Gustaw, Hieronim Radziejowski, Janusz Radziwi∏∏, Bogus∏aw Radziwi∏∏, Stefan Czarniecki, Jerzy Lubomirski, Pawe∏ Sapieha, o. Augustyn Kordecki, Jerzy II Rakoczy
• daty: 1605 r., 1626 r., 1627 r., 1632 r., 1655 r., 1657 r. i 1660 r.
• przyczyny, przebieg i skutki terytorialne, spo∏eczne i gospodarcze konfliktów Polski ze Szwecjà w XVII w.
b) UCZE¡ POTRAFI (UMIEJ¢TNOÂCI):
• lokalizowaç na mapie i w atlasie Szwecj´, Litw´, Prusy Królewskie i Ksià˝će, Siedmiogród, Kircholm, Czśtochow´, UjÊcie, Kiejdany, Inflanty, Âlàsk oraz Gdaƒsk, Oliwí ujÊcie Wis∏y
• wskazaç zwiàzki pomi´dzy postawà polskiej i litewskiej magnaterii oraz szlachty a sukcesami militarnymi Szwedów dokonaç gradacji przyczyn zjawisk na bezpoÊrednie i poÊrednie oraz wskazaç skutki c) UCZE¡ ROZUMIE (POSTAWY):
• rolódpowiedzialnoÊci obywateli za losy paƒstwa i koniecznoÊç poÊwićenia w∏asnego dobra na rzecz dobra ogólnego w chwilach dla ojczyzny krytycznych
• czym by∏ patriotyzm w przesz∏oÊci, w okresach zagro˝enia suwerennoÊci i bezpieczeƒstwa Rzeczypospolitej (wzorce osobowe postaw patriotycznych), a co znaczy byç patriotà wspó∏czeÊnie
Formy pracy: zbiorowa – praca z ca∏à klasà, grupowa Metody nauczania: analiza fragmentów filmu pt. „Potop”, elementy pogadanki, praca z mapà i atlasem, metaplan oraz roz-wiàzanie çwiczeƒ z karty pracy
Ârodki dydaktyczne: podrćznik – Janusz Drob, Historia. Czasy nowo˝ytne. Podrćznik dla II klasy gimnazjum, Demart Sp. z o.o., Warszawa 2004, W∏odzimierz Chybowski, Zeszyt do çwiczeƒ na mapach konturowych. Historia. Gimnazjum, Demart Sp. z o.o., Warszawa 2004, Ireneusz Wywia∏, Historia. Czasy nowo˝ytne. Zeszyt do çwiczeƒ dla II klasy gimnazjum, Demart Sp. z o.o., Sp. z o.o., Warszawa 2003, mapa Êcienna Wojny Rzeczypospolitej w XVII w., lub z podrćznika, str. 52-53.
– fragmenty filmu „Potop” w re˝yserii Jerzego Hoffmana, cz´Êç II obrona Jasnej Góry
• od sceny przygotowania klasztoru do obrony – czas 3-4
• od ostrza∏u szwedzkiego do procesji z monstrancjà – 7-8 minut
– çwiczenia praktyczne dla uczniów, powsta∏e w oparciu o zeszyt do çwiczeƒ dla II klasy gimnazjum Demart Sp. z o.o.
oraz samodzielnie skonstruowane przez nauczyciela prowadzàcego lekcj´
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzajàca
1. CzynnoÊci organizacyjno-porzàdkowe: sprawdzenie obecnoÊci, podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie podstawowych problemów n´kajàcych Rzeczpospolità za panowania Zygmunta III Wazy.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji. Zasygnalizowanie problematyki oraz technik pracy w trakcie lekcji.
II. Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wskazuje na mapie Êciennej po∏o˝enie Szwecji, a uczniowie odszukujà na mapie w podrćzniku na str. 40-41.
a) poleca uczniom przypomnieç przyczyny narastajàcego od poczàtku XVII w. konfliktu polsko-szwedzkiego b) uczniowie na mapce w zeszycie do çwiczeƒ na mapach konturowych, na str. 39 wpisujà nazwÍnflanty 2. Nauczyciel przedstawia przebieg konfliktu polsko-szwedzkiego w 1. po∏owie XVII w.; na tablicy przywiesza: pojćia, daty, postaci zamieszczone w za∏àczniku nr 1 – Kircholm, J.K. Chodkiewicz, 1605 r., Inflanty, husaria, a nast´pnie na mapie wskazuje miejsca, z którymi by∏y zwiàzane.
3. Nauczyciel przedstawia drugi etap konfliktu polsko-szwedzkiego – wojn´ 1626 i jej nast´pstwa terytorialne dla Polski, na tablicy przywiesza: pojćia, daty, postaci zamieszczone w za∏àczniku nr 1 – 1626-1629, Oliwa 1627 r., UjÊcie Wis∏y, a nast´pnie na mapie wskazuje miejsca, z którymi by∏y zwiàzane.
4. Nauczyciel poleca uczniom w zeszycie do çwiczeƒ na mapach konturowych, na s. 39 podkreÊliç na czerwono Kircholm, krzy˝ykiem na niebiesko zaznaczyç miejsce bitwy pod Oliwà oraz wpisaç obok dat´ 1627 r.
5. Nauczyciel poleca uczniom otworzyç podrćznik na s. 46-47 i przeczytaç fragment tekstu zatytu∏owany Potop szwedzki 1655
(czas 2-3 minuty).
Nast´pnie zadaje pytania:
– podaj w∏adc´ Polski i Szwecji sprawujàcych w∏adz´ w okresie konfliktu
– podaj przyczyny bezpoÊrednie i poÊrednie ataku Szwedów na Polsk´
– oceƒ postawśzlachty i magnaterii polskiej oraz litewskiej w obliczu najazdu
– jakie wydarzenia przyczyni∏y si´ do wybuchu powstania antyszwedzkiego?
– o czym mówi∏y traktaty welawsko-bydgoskie?
– jak brzmia∏y postanowienia pokoju w Oliwie z 1660 r.?
6. Nauczyciel przywiesza na tablicy karty z pojćiami: Jan Kazimierz, Karol X Gustaw, UjÊcie, Kiejdany, S. Czarniecki, A. Kordecki, Oliwa 1660 r. i przypomina, ˝e „potop” znalaz∏ odbicie w literaturze, malarstwie i filmie, podaje tytu∏y dzie∏.
7. Projekcja fragmentów filmu „Potop” w re˝yserii J. Hoffmana (ok. 10 minut). Przed projekcjà nauczyciel rozdaje uczniom kartki z pytaniami, na które b´dà odpowiadali po obejrzeniu filmu (za∏àcznik 2) oraz wyszczególnia elementy, na które muszà zwróciç uwag´.
8. Po obejrzeniu fragmentów filmu uczniowie udzielajà odpowiedzi na pytania.
9. Nauczyciel dzieli klasńa zespo∏y 4-5 osobowe.
10. Nauczyciel rozdaje Kart´ pracy: WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W XVII WIEKU ka˝demu uczniowi i prosi o wype∏nienie
– uczniowie pracujà w zespo∏ach 4-5 osobowych pomagajàc sobie wzajemnie.
11. Nauczyciel kontroluje pracúczniów, s∏u˝y pomocà i wyjaÊnia.
12. Uczniowie przedstawiajà efekty pracy – ka˝de çwiczenie inna grupa.
III. Faza podsumowujàca
1. Metaplan Dlaczego najazd Szwedów z 1655 r. okaza∏ si´ „potopem” dla Rzeczypospolitej? – uczniowie udzielajà odpowiedzi ustnych (za∏àcznik nr 3).
2. Nauczyciel podaje treÊç zadania domowego – Czym by∏ patriotyzm w przesz∏oÊci, w okresach zagro˝enia suwerennoÊci Rzeczypospolitej, a co znaczy byç patriotà wspó∏czeÊnie? i wyjaÊnia ewentualne wàtpliwoÊci zwiàzane z tematem pracy domowej.
3. Ocena uczniów aktywnych.
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
2
Kircholm
J.K. Chodkiewicz
1605 r.
Inflanty
husaria
1626-1629 r.
Oliwa 1627 r.
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
3
Jan Kazimierz
Karol X Gustaw
UjÊcie
S. Czarniecki
Kiejdany
A. Kordecki
Oliwa 1660 r.
4
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
Pytania do fragmentu filmu ”Potop”
1. W jaki sposób przygotowywano obron´ klasztoru?
2. Kto stanowi∏ za∏og´ broniàcà Jasnej Góry?
3. Jakim or´˝em dysponowali obroƒcy Jasnej Góry?
4. Co stanowi∏o najwi´kszy atut obronny twierdzy?
5. Jakà taktykźastosowali Szwedzi i jaki rodzaj or´˝a u˝ywali podczas ataku?
6. Czym by∏a kolubryna i jakie by∏o jej g∏ówne zadanie?
7. Jak mo˝emy oceniç postaw´ przeora A. Kordeckiego oraz Babinicza (Kmicica) i Kuklinowskiego?
Za∏àcznik nr 3
METAPLAN
Dlaczego najazd Szwedów 1655 r. okaza∏ si´ „potopem” dla Rzeczypospolitej?
Jak jest / by∏o? Jak powinno byç?
Dlaczego nie by∏o tak,
jak powinno byç?
Wnioski
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
5
Karta pracy – Wojny Polski ze Szwecjà w XVII wieku Zadanie 1.
Podaj bezpoÊrednie przyczyny konfliktów Polski ze Szwecja w XVII w.
a – ..............................................................................................................................................................
b – ..............................................................................................................................................................
Zadanie 2.
Wpisz w ramki nazwy ziem nale˝àcych do Rzeczypospolitej, które opanowali Szwedzi w 1. po∏owie XVII w.
Porty Prus
UjÊcie
I.................................
K.................................
W.................................
i K.................................
Zadanie 3.
Uzupe∏nij luki w tekÊcie dotyczàcym „potopu” szwedzkiego 1655 r.
BezpoÊrednià ....................................... wojny ze ....................................... by∏o u˝ywanie tytu∏u
....................................... Szwecji przez Jana ......................... Waz´. Latem .............................. roku dwie .................................... szwedzkie uderzy∏y na ....................................... . Jedna wkroczy∏a od strony Pomorza ..................................... do ..................................... , druga z I............................. zaatakowa∏a L....................................... . Bez walki skapitulowa∏o ....................................... ruszenie pod
....................................... , a na Litwie w ............................. . Bogus∏aw i Janusz Radziwi∏∏owie poddali Litw´ królowi szwedzkiemu ..................................... . W ciàgu trzech miesićy wojska
............................. „zala∏y” prawie ca∏y kraj. Król Polski – ....................................... uciek∏ z kraju i uda∏ sińa ....................................... .
Zadanie 4.
Czas bohaterów i zdrajców. Poni˝ej wpisz postaci, które zas∏u˝y∏y si´ w walce z agresorem oraz antybohaterów okresu „potopu”. Uzasadnij swój wybór.
Rodzaj postaci
Przyk∏ady postaci
Uzasadnienie
Zas∏u˝ony
Antybohater
6
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
Uzupe∏nij tabel´ dotyczàcà konfliktów polsko-szwedzkich w XVII w.
Czas
W∏adcy
Bitwy
Dowódcy
Nast´pstwa
konfliktu
1605 r.
Zygmunt
K........................... .................................
Polska odzyskuje
..............................
................................. I...............................
1626 –1629 r. ................................ O............ – 1627 r.
Szwedzi zdobywajà
................................
porty ..........................
................................
oraz pobierajà c∏o z
..................................
1655 –1660 r.
Jan
U........................... .................................
1660 r.-pokój
............................... K........................... ................................. w O...........................
............................... Cz..........................
Ojciec
Polska traci wi´kszoÊç
/Jasna Góra
A.............................. I..........................., król
................................. zrzeka si´ pretensji do
................................. ...................................
Zadanie 7.
Dopisz brakujàce informacje, a nast´pnie ponumeruj wydarzenia tak, aby powsta∏ ciàg przyczynowo-
-skutkowy.
• Najazd ksićia Siedmiogrodu ..............................................................
(..........)
• Traktaty welawsko-....................................., 16.............. r.
(..........)
• Obrona Jasnej G...................
(..........)
• Elektor ..................................... zrywa sojusz ze ................................. .
(..........)
• Polska traci zwierzchnictwo lenne nad ...................................... .
(..........)
• Sojusz Szwedów z ksićiem S............................ – J.................................. .
(..........)
• P......................... K.......................... oderwane od Polski (..........)
• Powstanie anty......................................... .
(..........)
Zadanie 8.
Jakie dzie∏a sztuki, filmy oraz ksià˝ki poÊwićono wydarzeniom z okresu wojen polsko-szwedzkich?
....................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
Zadanie domowe
Czym by∏ patriotyzm w przesz∏oÊci, w okresach zagro˝enia suwerennoÊci Rzeczypospolitej, a co znaczy byç patriotà wspó∏czeÊnie?
© Copyright by Demart Sp. z o.o. Warszawa 2006
7