Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 11 klasa 1
Blok tematyczny: Witamy panią Jesień w sadzie i w ogrodzie
Temat: Lubimy owoce
I. Cele
• Ćwiczenia w mówieniu.
• Ćwiczenia analizy słuchowej zdań. Wyodrębnianie wyrazów w zdaniu.
• Przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów.
Podstawa programowa:
Pkt 7.2.a i b „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wyznacza sumy i różnice…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 1
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra: „Magiczny sad”
płyta CD1 audio
III. Przebieg zajęć
1. Ukierunkowana rozmowa na temat ilustracji „Owocowy deser” - podręcznik cz.1, ćw.1, str.76
Z jakich owoców mama przygotowuje deser?
Kto myje owoce?
Kto pokroi owoce?
2. Analiza słuchowa zdań - podręcznik cz.2, ćw.4, str.76
3. Zabawa ruchowa „Owocowa sałatka”
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel nadaje każdemu dziecku nazwę owocu: jabłko, gruszka, śliwka, wiśnia. Dzieci zapamiętują swoje nazwy. Na hasło nauczyciela, np.
JABŁKA – dzieci zamieniają się miejscami. Nauczyciel podaje różne hasła: JABŁKA, GRUSZKI lub ŚLIWKI, WIŚNIE. Na hasło SAŁATKA OWOCOWA
wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
4. Utrwalenie pojęć: owoce, drzewa owocowe - podręcznik cz.1, ćw.3, str.77
5. Porównywanie liczebności - podręcznik cz.1, ćw.1, str.79.
AAAAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAAAA
1
Elżbieta Bowdur
6. Gra interaktywna „Magiczny sad” – liczenie typu „o jeden mniej”, określenie
„liczba parzysta”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Magiczny sad (2)
→ Śliwa (1) lub Wiśnia (2)
Opis interaktywności
Gra „Magiczny sad” – utrwalanie pojęć typu „liczba parzysta”, „liczba mniejsza o 1”…
Omówienie gry
Wybrany uczeń podchodzi do komputera i za pomocą klawiszy ze strzałkami
zbiera do koszyka owoce, które spełniają warunek matematyczny. Pozostałe dzieci sprawdzają wykonanie zadania. Grę można powtórzyć, tak aby wielu uczniów mogło zagrać.
7. Zabawa ruchowa „Jabłka spadają z drzew” przy muzyce
Dzieci stoją w kole i poruszają się w rytmie muzyki. Gdy nauczyciel wyłącza muzykę, dzieci wykonują przysiad.
8. Słuchanie i śpiewanie piosenki pt. „Śliwki, gruszki, jabłka…”
Rozmowa na temat piosenki. Powtarzanie rytmiczne słów pierwszej zwrotki piosenki.
Głośne, wyraźne kilkakrotne wymawianie wyrazów; śliwki, gruszki, jabłka.
2