Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 11
klasa 2
Blok tematyczny: Jesienny koncert
Temat: Wiadomości praktyczne - ważymy
I. Cele
• Ćwiczenia w obliczeniach w zakresie 20.
• Używanie w obliczeniach miar wagi.
• Rozumienie działania wagi szalkowej.
• Kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.10 „Uczeń waży przedmioty, używając określeń: kilogram, pół kilograma, dekagram, gram; wykonuje łatwe obliczenia, używając tych miar (bez zamiany jednostek i bez wyrażeń dwumianowanych w obliczeniach formalnych)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 2
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Sklep z warzywami”
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie informacji Oskara – podręcznik cz.2, str.68
Krótka rozmowa z dziećmi na temat wagi i ważenia towarów.
Gdzie najczęściej spotykamy wagę? ( w sklepach, u lekarza, w domu, na poczcie) Co ważymy? ( różne produkty, siebie, paczki)
Jakie rodzaje wag mieliście okazję zobaczyć? ( wagi elektroniczne, waga lekarska) Nauczyciel wyjaśnia, czym jest waga szalkowa.
Pisownia skrótu kilogram – kg
2. Gra / plansza interaktywna „Sklep z warzywami”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Miasteczko (1)
→ Sklep z warzywami (4)
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Sklep z warzywami” polegająca na szacowaniu i ważeniu towarów.
Omówienie gry
Nauczyciel czyta z uczniami polecenie. Należy położyć na wadze produkt z zamówienia, zważyć go za pomocą odważników i następnie wpisać liczbę w zamówieniu. Wyznaczeni uczniowie podchodzą do tablicy i przeciągają na wagę odważniki, tak aby waga była w równowadze. Następnie wpisują
z klawiatury wynik ważenia.
3. Rozkładanie wyrażeń mianowanych (kg) na składniki wg podanych
warunków – podręcznik cz.2, ćw.1, str.68
4. Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wyrażeniami
mianowanymi (kg) – podręcznik cz.2, ćw.2 i 3, str.69
2