Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 22
klasa 2
Blok tematyczny: Sporty i zabawy zimowe
Temat: Zakopane – zimowa stolica Polski
I. Cele
• Poznanie mapy Polski jako ważnego źródła informacji.
• Poznanie polskiego miasta Zakopane.
• Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.
• Pisownia wyrazów wielką literą.
• Tworzenie rodziny wyrazów z „ó” niewymiennym.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.f „Uczeń pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.6
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Dywan”
mapa Polski
III. Przebieg zajęć
1. Wycieczka w góry
Nauczyciel prezentuje mapę Polski. Pokazuje kolory na mapie, kierunki oraz kilka największych miast. Pokazuje także dzieciom położenie ich miejscowości.
Informacja nauczyciela:
Dzisiaj zrobimy wycieczkę w góry. Góry w Polsce położone są na południu.
Najwyższe góry w Polsce nazywają się Tatry. Tam bardzo długo leży śnieg.
U podnóża Tatr leży miasto Zakopane, które nazywane jest zimową stolicą Polski, gdyż wiele osób wyjeżdża tam, aby jeździć na nartach.
Czy wiecie, jak nazywają się ludzie, którzy żyją w górach? ( górale) 2. Czytanie informacji o Zakopanem – podręcznik cz.6, str.16
Dzieci czytają tekst ze zrozumieniem. Pytania nauczyciela:
Jak nazywa się ta część Polski, w której leży Zakopane? ( Podhale)
Jak nazywa się szczyt, który przypomina śpiącego rycerza? ( Giewont) 1
Elżbieta Bowdur
Jak nazywa się szczyt górski, na który można wyjechać kolejką linową?
( Kasprowy Wierch)
Jaką kolejką wjedziemy na Gubałówkę? ( terenowo-linową)
3. Wypowiedzi na temat zdjęć i informacji o Zakopanem – podręcznik cz.6, ćw.2, str.16 i 17
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat oglądanych zdjęć, własnych przeżyć
związanych z pobytem w górach. Czytanie zaproszenia Poli i Oskara.
4. Pisownia wyrazów wielką literą – podręcznik cz.6, ćw.3 i 4, str.18
Czytanie zdań ze zrozumieniem. Uzupełnianie wyrazów właściwą literą.
Przepisywanie zdań do zeszytu.
5. Zabawa ruchowa „Zabawy na śniegu”
Dzieci stoją w rozsypce i naśladują zabawy wywołane przez nauczyciela: slalom narciarski, narty biegowe, jazda na snowboardzie, marsz pod górę.
6. Gromadzenie rodziny wyrazów „góra” – podręcznik cz.6, ćw.6, str.19
Przepisanie wyrazów do zeszytu. Wyróżnianie litery „ó”.
7. Gra / plansza interaktywna „Dywan”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina słów i słówek (8)
→ Dywan (2)
Opis interaktywności
Gra „Dywan” służąca utrwalaniu pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną.
Omówienie gry
Gra polega na łapaniu śnieżynek z właściwą literką. Za pomocą klawiszy ze
strzałkami należy poruszać dywanem tak, aby złapać odpowiednią literkę.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i steruje dywanem za pomocą klawiszy ze
strzałkami. Grę można powtórzyć, tak aby więcej uczniów mogło wziąć w niej
udział.
2