Edytor Word - ust. strony, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Konspekt do lekcji informatyki w klasie VIII w SP. w Kańczudze.

Prowadzący: Kozak Elżbieta,

Hospitujący: mgr B. Jakubiec.

Data: 1998-09-30

Czas trwania: 90 minut.

Klasa: VIII c- grupa dziewcząt.

Temat lekcji: Formatowanie tekstu, definiowanie formatu i układu strony, zapisywanie dokumentu na dyski odczytywanie, wydruk.

Cele lekcji:

  1. Uczniowie potrafią zmienić układ strony.

  2. Uczniowie potrafią zachować dokument na dysku i odczytywać dokument z dysku.

  3. Uczniowie potrafią sprawdzić układ tekstu na stronie.

  4. Wydrukować dokument.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

Powitanie klasy.

Sprawy organizacyjno- porządkowe.

Sprawdzenie obecności.

Na poprzedniej lekcji przypomniane zostały najbardziej podstawowe funkcje edytora tekstu .

Potrafimy zredagować tekst, a dzisiaj zajmiemy się formatowaniem tekstu, zapisywaniem dokumentu na dysk i jego odczytem z dysku oraz wydrukiem dokumentu.

Przypominam wiadomości dotyczące pojęć podanych w temacie lekcji.

Mam dla was przygotowane teksty, które będziecie przepisywać i wykonywać na nim różne operacje.

Niektóre operacje są utrwaleniem działań podejmowanych na poprzedniej lekcji.

Na wstępie przypomnimy, jak uruchomić Worda?

Rozdaję kartki z wcześniej przygotowanym tekstem. Proszę o przepisanie go dokładnie tak samo, jak na kartce.

Omawiam funkcje, które będą wykorzystywane do utworzenia dokumentu.

Na początku ustalamy układ strony. Obieramy dowolne marginesy.

Z menu głównego rozwijamy opcje plik, a następnie układ strony. Pojawia się okno dialogowe, w którym możemy wykonać wiele operacji. Na początku zmieniamy orientację strony na pionową. W okienku

rozmiar papieru spośród różnych rozmiarów papieru wybieramy format A4 , ponieważ możemy drukować

drukarką tylko w takim formacie.

Ustawiamy dowolne marginesy.

Po tych czynnościach piszemy dalszą część tekstu.

Po zredagowaniu tekstu pouczam, jak zachować dokument na dyskietce lub twardym dysku. Jeszcze przed zapisem proszę o sprawdzenie układu tekstu na stronie(podgląd ).

Aby zachować dokument korzystamy z opcji takiej jak:

Zachowaj jako znajdującej się w opcji Plik. Musimy nadać nazwę plikowi, w którym znajdować się będzie dokument. W okienku dialogowym Zachowaj jako

musimy wybrać stację dysków gdzie chcemy zapisać dokument( np. A lub C).

Następnie wybieramy katalog, i wpisujemy nazwę pliku. Rozszerzenia nie nadajemy plikowi, ponieważ, program automatycznie nadaje własne rozszerzenie.

W przypadku edytora Word jest to rozszerzenie doc.

Po wykonaniu tej operacji w nagłówku dokumentu pojawia się nazwa pliku w jakim zapisany został ten dokument. Po wprowadzeniu zmian w dokumencie,

w celu ponownego zapisania w pliku wykorzystujemy opcję zachowaj.

Jeśli wszyscy mają już zachowany dokument na dyskietce przystąpimy do wydruku dokumentu.

W pracowni znajduje się tylko jedna drukarka, więc wyjaśnię wszystkim w jaki sposób drukujemy i pojedynczo będziecie podchodzić do stanowiska przy którym jest drukarka i drukować. W tym czasie gdy jedna osoba drukuje pozostali kończą przepisywać teksty.

Instruuję w jaki sposób dokonać wydruku dokumentu.

Aby wydrukować, należy najpierw otworzyć dokument który przeznaczony jest do wydruku w sposób następujący:

Korzystamy z opcji plik, którą rozwijamy. Następnie podświetlamy opcję otwórz. Pojawia się okno dialogowe w którym wybieramy odpowiednią stację dysków, katalog oraz odszukujemy dany plik. Po wykonaniu tych czynności mamy już gotowy plik do wydruku. W celu wydrukowania wybieramy ikonkę drukarki i czekamy na wydruk.

Jeśli chcemy większą ilość kopii lub tylko niektóre strony dokumentu, wtedy wybieramy opcję drukuj. Pojawia się okno dialogowe, w którym podajemy np. zakresy stron, liczbę kopii.

Po poprawnym wykonaniu zadania powracają do nakładki NC.

Na podstawie obserwacji wspólnie z uczniami dokonujemy oceny pracy.

Uczniowie wyjaśniają a następnie uruchamiają edytor tekstu.

Wykonują polecenia.

Zapisują dokument na dyskietkę.

Uczniowie opierając się wcześniej podanych instrukcjach przystępują kolejno do drukowania.


