ŻYCIORYS, CZYLI CURRICULUM VITAE.
Cel ogólny:
- nabywanie umiejętności pisania życiorysu(cv), ze świadomością jego modyfikowania w zależności od celu, dla którego go piszemy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- doskonali umiejętność pisania życiorysu;
- doskonali słownictwo typowe dla stylu urzędowego;
- uświadamia sobie znaczenie tej umiejętności w życiowych sytuacjach;
- potrafi odszukać informacje na temat wzorów pism urzędowych w różnych źródłach.
Formy aktywności:
- zbiorowa jednolita;
- grupowa (inscenizacja);
Metody pracy:
- pogadanka;
- podsumowanie wyników ćwiczeń językowych" Zanim podejmę decyzję".
- inscenizacja;
- ćwiczenia praktyczne, posługiwanie się komputerem(program Microsoft Word).
Środki dydaktyczne:
- wzór życiorysu - epidiaskop
- wzory cv i listów motywacyjnych;
- mazaki, papier,
- rekwizyty potrzebne do inscenizacji.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Czynności porządkowe:
a) Powitanie uczniów.
b) Sprawdzenie obecności.
c) Sprawdzenie (ilościowe) pracy domowej - wykonanie ćwiczeń językowych z podręcznika"To lubię".
2. Pogadanka wstępna.
a) Zapis tematu lekcji (wyeksponowanie słów cv).
b) Przypomnienie znaczenie wyrażenia curriculum vitae (bieg życia).
c) Przypomnienie sytuacji wymuszających pisanie życiorysu.
d) Podanie dwóch wzorcowych szkół pisania życiorysów.
e) Cechy stylu urzędowego i sześć zasad obowiązujących przy tworzeniu takich dokumentów.
f) Inscenizacja.
Scenka rodzajowa pt." Szukam pracy" oparta na scenariuszu przygotowanym przez uczniów.
3. Lekcja właściwa.
a) Gdzie szukać informacji na temat? - prezentacja przygotowana przez ucznia (poradniki, wzory pism, program Microsoft Word menu główne format" Galeria stylów").
Ćwiczenie dla uczniów - sprawdź w komputerze.
b) Inscenizacja.
c) Ćwiczenia praktyczne- pisanie wzoru - szablonu cv na komputerze.
4. Podsumowanie materiału:
1.Zapisanie materiałów na dyskietkach.
2.Samoocena pracy uczniów w skali: bierny, średnio aktywny, aktywny, zaangażowany.
3. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela.
4. Wypełnienie przez uczniów ankiet ewaluacyjnych.