KONSPEKT ZAJĘĆ
1.Temat zajęć: Zajęcia integracyjne
2. Cele zajęć:
- nauka zdrowej współrywalizacji
- dziecko potrafi odnaleźć się w rzeczywistości obozowej
- dziecko ćwiczy spostrzegawczość
- dziecko pracuje nad technikami skradania się
- dziecko poznaje uczestników i integruje się z nimi
3. Uczstnicy: 2 zespoły po 15-20 osób.
4. Miejsce: Las, teren urozmaicowny
5. Czas trwania: 2,15 h
6. Metody pracy: gra terenowa
7. Formy pracy: praca w grupach, indywidualna
8. Materiały: 4 proporce, chustki, teksty piosenki
TEMAT |
PRZEBIEG |
CZAS |
MATERIAŁY |
UWAGI |
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
|
1. Drużynowa wprowadza wychowanków w temat, aby wiedzieli jakie problemy będą poruszane i jaki cel mają zajęcia 2. Przedstawia wymagań i oczekiwania dotyczące zajęć (dyscyplina, aktywność — zaangażowanie, skupienie, otwartość, poszanowanie innych, budowanie miłej i dobrej atmosfery) 3. Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.
|
5 min |
|
|
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA - GRA |
Zespoły oddalają się na odległość 500-700 m i pozorują nieprzyjacielskie obozy. W środku swojego obozu, na widocznym miejscu umieszczają proporce. Strzegą ich trzy 2-osobowe posterunki rozstawione w odległości kilkudziesięciu metrów od obozu. Wartownicy w odróżnieniu od pozostałych członków zespołu, których zadaniem jest wykradzenie proporców przeciwnika, oznaczeni są chustami. Każdy z zespołów wysyła swoich zwiadowców w celu zdobycia proporców. Zwiadowcy, gdy się spotykają, mijają się obojętnie. Łapią tylko wartownicy. Zwiadowcy podkradają się omijając posterunki. Komu to się uda i znajdzie się na terenie nieprzyjacielskiego obozu, zabiera jeden z proporców i stara się z powrotem przekraść przez linię straży do własnego obozu. Gdy zostanie złapany (dotknięty przez wartownika), oddaje proporzec sędziemu, który odnosi go do obozu. Złapanym nie wolno ponownie udawać się po proporzec. |
2 h |
4 proporce, chustki |
Gra trwa 2 godziny, po skończeniu gry uczestnicy sprzątają po sobie i wracają do obozu. |
piosenka
|
W międzyczasie drużyna uczy się nowej piosenki „Iskierka”. Gdy reszta dociera do mety dołącza do pozostałych. |
10min |
Teksty piosenki |
|
|
Podsumowanie zajęć, gratulacje dla najlepszych, wymiana sugestii na temat gry i jej przebiegu. |
10min |
|
|
Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki, ocena