KONSPEKT ZAJĘĆ gra wartownicy


KONSPEKT ZAJĘĆ

1.Temat zajęć: Podchodzenie wartowników

2. Cele zajęć:

- dziecko ćwiczy zmysł słuchu

- dziecko potrafi odnaleźć się w rzeczywistości obozowej

- dziecko ćwiczy spostrzegawczość

- dziecko pracuje nad technikami skradania się

- dziecko poznaje uczestników i integruje się z nimi

3. Uczstnicy: 2 zespoły po 10osób.

4. Miejsce: teren urozmaicowny

5. Czas trwania: ok. 1 h

6. Metody pracy: gra terenowa

7. Formy pracy: praca w grupach, indywidualna

8. Materiały: Rzeczy codziennego użytku, przepaski, teksty piosenki

TEMAT

PRZEBIEG

CZAS

MATERIAŁY

UWAGI

I CZĘŚĆ WSTĘPNA:  

1. Drużynowa wprowadza wychowanków w temat, aby wiedzieli jakie problemy będą poruszane i jaki cel mają zajęcia

2. Przedstawia wymagań i oczekiwania dotyczące zajęć (dyscyplina, aktywność — zaangażowanie, skupienie, otwartość, poszanowanie innych, budowanie miłej i dobrej atmosfery)

3. Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.

5 min

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA - GRA

    Jeden zespół to wartownicy siedzący z zawiązanymi oczami w Kręgu w odstępach 5-10 m. W środku kręgu wartowników lezą różne przedmioty.. Zadaniem drugiego, podkradającego się, zespołu polega na przedostaniu się do środka koła i wyniesieniu leżących przedmiotów. Wartownicy nasłuchują, czy "przeciwnicy" się przekradają. Jeśli usłyszą szmer, wskazują, skąd dochodzi dźwięk. Sędzia po sprawdzeniu, czy przekradający się jest tam gdzie wskazał wartownik, eliminuje przekradającego się z dalszej gry. Zwycięża zespól wartowników, jeżeli odkryje ponad połowę członków przeciwnego zespołu i uniemożliwi im wyniesienie przedmiotów z koła.
    Prowadzący zwraca uwagę podkradającym się, żeby opracowali strategię np. przekradali się pojedynczo, a nie grupą, gdyż jednym nieostrożnym ruchem mogą zdradzać nie tylko siebie, ale i kolegów.

20 min x2 =

40 min

Rzeczy codziennego użytku tj:. czapka, rękawiczki, ręcznik, szampon, grzebień, skarpetki, pasta do zębów, piórnik. Przepaski na oczy.

Po zakończeniu gry zespoły zamieniają się miejscami.

Piosenka

W międzyczasie drużyna uczy się nowej piosenki „Pożegnalny ton”. Gdy reszta dociera do mety dołącza do pozostałych.

10 min

Teksty piosenki


III.CZĘŚĆ KOŃCOWA

Podsumowanie zajęć, gratulacje dla najlepszych, wymiana sugestii na temat gry i jej przebiegu.

10 min

Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki, ocena


