ZATWIERDZAM Wrocław, dn.16.05.2000 r.
ppłk. Rakowski
................................
ZEZWALAM NA PONOWNE WYKORZYSTANIE |
||||
DATA |
|
|
|
|
PODPIS |
|
|
|
|
P L A N - K O N S P E K T
do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu „działania taktyczne pododdziałów”
z plutonem podchorążych.
TEMAT :4/2 Instruktaż do prowadzenia zajęć ze szkolenia taktycznego na temat:
„ T.3: Działanie żołnierza na taktycznym torze przeszkód”.
CEL : W wyniku opanowania treści tematu podchorąży potrafi :
przedstawić treści poszczególnych zagadnień szkoleniowych;
przedstawić metody realizacji poszczególnych zagadnień szkoleniowych;
FORMA : Zajęcia praktyczne
CZAS : 2 x 40'
MIEJSCE : Przykoszarowy plac ćwiczeń
ZAGADNIENIA :
Ustalenie treści zagadnień szkoleniowych i przebiegu zajęć.
Ustalenie metod realizacji zagadnień szkoleniowych
Sprawdzenie instruktorów z zakresu umiejętności niezbędnych do przeprowadzenia zajęć.
Omówienie organizacji zajęć.
Wydanie wytycznych w zakresie materiałowego zabezpieczenia zajęć.
Określenie sposobu przygotowania się instruktorów do zajęć.
LITERATURA:
1.Regulamin działań wojsk lądowych. Warszawa 1999. DWLąd 16 /99.
2.Działania taktyczne wojsk lądowych. Podręcznik. AON 1995.
ZABEZBIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
ubiór polowy i wyposażenie osobiste zgodne z przepisami;
notatki.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
- przed zajęciami:
uzupełnić i uaktualnić notatki i konspekt o zmiany jakie zaszły ostatnio w
zakresie omawianej problematyki;
udzielić instruktażu słuchaczom w zakresie przygotowania się do zajęć;
przygotować materiały pomocnicze.
- w toku zajęć:
zajęcia prowadzić jako zajęcia grupowe;
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA (15')
przyjęcie meldunku i sprawdzenie obecności;
sprawdzenie zabezpieczenia materiałowego i wyposażenia pododdziału do zajęć;
pytania kontrolne;
omówienie zasad bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń z użyciem środków pozoracji pola walki;
podanie tematu zajęć i zagadnień szkoleniowych.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (45')
LP |
ZAGADNIENIA I CZAS |
CZYNNOŚCI KIEROWNIKA ZAJĘCIA |
CZYNNOŚCI ĆWICZĄCYCH |
1 |
Ustalenie treści zagadnień szkoleniowych i przebiegu zajęć. (10')
|
Wykładowca występuje w roli dowódcy plutonu. Przedstawia temat zajęć i zagadnienia szkoleniowe. Wskazuje w terenie miejsce przeprowadzenia części wstępnej i końcowej zajęć oraz miejsce prowadzenia poszczególnych zagadnień |
Ćwiczący sporządzają notatki:
|
2 |
Ustalenie metod realizacji zagadnień szkoleniowych. (10') |
Metodą grupową ustala metodę realizacji poszczególnych zagadnień. |
Uczestniczą w dyskusji na temat sposobu prowadzenia poszczególnych zagadnień. |
3 |
Sprawdzenie instruktorów z zakresu umiejętności niezbędnych do przeprowadzenia zajęć. (10') |
Przy omawianiu sposobu prowadzenia każdego z zagadnień, jednemu ze słuchaczy nakazuje praktycznie wykonać czynność, której ma nauczać. |
Wykonują praktycznie czynności przewidziane do nauczania. |
4 |
Omówienie organizacji zajęć. (10') |
Omawia czas prowadzenia poszczególnych zagadnień i sygnał i kierunek zmiany grup szkoleniowych |
Sporządzają notatki. |
5 |
Wydanie wytycznych w zakresie materiałowego zabezpieczenia zajęć. (5')
|
Metodą grupową ustala ze szkolonymi niezbędne do szkolenia środki materiałowe. |
Wspólnie z wykładowcą ustalają rodzaj i ilość środków materiałowych niezbędnych do zajęć, sporządzają notatki. |
6 |
Określenie sposobu przygotowania się instruktorów do zajęć.
|
Zarządza sporządzenie planów pracy przez wszystkich szkolonych, ustala termin przedstawienia ich do oceny. |
Prowadzą notatki |
CZĘŚĆ KOŃCOWA (15')
sprawdzenie rozładowania broni i zużycia środków pozoracji;
odpowiedzi na pytania słuchaczy;
zadanie na naukę własną;
podanie terminu i tematu zajęć następnych;
powrót do rejonu zakwaterowania.
OPRACOWAŁ:
ppor. Maciej GÓRSKI
Przygotowanie i prowadzenie zajęć z pododdziałem ZAŁĄCZNIK NR1
CZYNNOŚCI INSTRUKTORA
Dowódca drużyny /instruktor/ przeznaczony jest w ramach zajęć taktycznych do prowadzenia poszczególnych punktów nauczania. Proces przygotowania się do zajęć bez względu na ich formę i metodę prowadzenia powinien obejmować następujące przedsięwzięcia:
- osobiste przygotowanie się dowódcy drużyny /instruktora/, w tym opracowanie karty pracy;
- przygotowanie i odpowiednie urządzenie placu /rejonu/ zajęć;
- materiałowo-techniczne przygotowanie zajęć;
- przygotowanie szkolonych.
Dowódca drużyny /instruktor/ przygotowując się do zajęć powinien:
- zapoznać się z tematem, terminem i miejscem przeprowadzenia zajęcia;
- przestudiować literaturę niezbędną do gruntownego opanowania danych zagadnień;
- uczestniczyć w instruktażu dowódcy plutonu /kierownika zajęć/;
- opracować Kartę Pracy /Plan Konspekt/ oraz przedstawić go do akceptacji /zatwierdzenia/;
- przygotować żołnierzy drużyny do zajęcia;
- przygotować sprzęt do zajęcia;
- zameldować dowódcy plutonu gotowość drużyny i sprzętu do zajęcia.
PODSTAWOWY MODEL INSTRUOWANIA
1.Wprowadzenie w sytuację bojową.
2.Podanie czego nauczy.
3.Podanie do czego czynność służy.
4.Podanie na jaką komendę się wykonuje.
5.Wzorowy pokaz.
6.Pokaz z objaśnieniem.
7.Szkolenie na tempa lub fragmentami.
8.Szkolenie całością do pełnego opanowania.
9.W trakcie szkolenia usuwa błędy i niedociągnięcia.
PROBLEMOWY MODEL INSTRUOWANIA
1. Dowódca plutonu /instruktor/ stwarza sytuację taktyczną, z której wynika potrzeba określonego działania szkolonych, a więc przerabiania właściwego dla tej sytuacji zagadnienia szkoleniowego.
2. Szkoleni na polecenie dowódcy plutonu /instruktora/ sami określają i proponują najskuteczniejszy sposób działania w określonej sytuacji.
3. Dowódca plutonu /instruktor/ poprawia lub uzupełnia wypowiedzi, akceptuje najbardziej poprawne, podaje komendę na jaką wykonuje się daną czynność.
4. Po wzorowym pokazie i pokazie sposobu działania z objaśnieniem poszczególnych czynności, przystępuje do praktycznego szkolenia.
5. Szkoleni parami lub pojedynczo, ćwiczą praktycznie czynności danego zagadnienia aż do
poprawnego i pełnego opanowania.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ BOJOWĄ
Wprowadzenie w sytuację bojową odbyć się może raz na początku rozpoczynanego zajęcia lub podczas przechodzenia do ćwiczenia kolejnych etapów, zagadnień lub fragmentów zajęcia /ćwiczenia/. Obejmuje ono opisanie tego co aktualnie robi przeciwnik, gdzie się znajduje lub gdzie go widziano oraz jakie przewiduje się jego działanie tak, aby wynikła z tego potrzeba zadziałania przez pojedynczego żołnierza lub grupę żołnierzy.
Podaje się też położenie i sytuację ćwiczącego oraz zadanie do wykonania w sposób informacyjny.
PODSTAWOWE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE ZAJĘĆ TAKTYCZNYCH
Podczas instruktażu do zajęć oraz w części wstępnej zajęć właściwych kierownik zajęć /dowódca plutonu/ powinien zapoznać szkolonych z warunkami bezpieczeństwa podczas zajęć. W czasie tej czynności powinien powiedzieć czego się zabrania, co się nakazuje podczas posługiwania się środkami pozoracji pola walki.
Z reguły zabrania się:
-prowadzenia ognia celowanego z amunicji ślepej do ludzi, zwierząt i środków łatwopalnych na odległość mniejszą niż 50 m.;
-przetrzymywania zapalonych petard, świec dymnych i granatów łzawiących oraz rzucania ich na odległość mniejszą niż 20-25 m. od ćwiczących żołnierzy, ludzi, zwierząt, sprzętu bojowego oraz środków łatwopalnych;
-podchodzenia do niewybuchów petard i RGD-2 przed upływem 15 minut od chwili ich zapalenia;
-przenoszenia odbezpieczonych petard, RGD-2, CGŁ-1 w kieszeniach;
-kierowania broni na boki i przebiegania przed lufami ćwiczących żołnierzy w czasie prowadzenia ognia;
-używania siły fizycznej podczas starć z pozoracją.
Nakazuje się:
-w czasie pokonywania terenu; biegiem, skokami, czołganiem, itp. broń mieć zabezpieczoną. Odbezpieczać ją tylko do prowadzenia ognia;
-ogień z pistoletu sygnałowego prowadzić z nad głowy pod kątem 45%. Kurek napinać po uniesieniu broni nad głową;
-zapalone petardy, RGD-2,CGŁ-1 natychmiast odrzucać;
-w przypadku zacięć broni oraz wszelkiego rodzaju niewypałach i niewybuchach meldować głosem kierownikowi ćwiczenia lub dowódcy plutonu;
-zwrócić uwagę na nierówności terenowe, zapory drutowe itp. podczas pokonywania terenu.
Sposób pozoracji pola walki.
-wybuch petardy -ogień granatnika lub artylerii;
-granat dymny lub łzawiący -teren skażony;-ruc
h pozoranta -łącznik przeciwnika;
-pojedyncze strzały z kbkAK -ogień karabinka przeciwnika;
-seryjne strzały z kbkAK -ogień km przeciwnika.