Przedszkole Publiczne Nr 4
Ul. B. Chrobrego 37
49 - 300 Brzeg
dyrektor: G. Rosińska
prowadząca: A. Łącka
Scenariusz zajęcia ruchowego dla dzieci 6 - letnich z
Zastosowaniem metody ruchu rozwijającego W. Sherborne.
TEMAT: „Wesołe zabawy z przyborami”
CELE: - nawiązanie bliższego kontaktu z kolegami i otoczeniem,
rozwijanie potrzeby zabawy i radości,
poznanie przestrzeni,
wyczucie własnego ciała.
POMOCE: - gąbki, kręgle , kolorowe szarfy i obręcze,
- magnetofon, kaseta z nagraniami do zajęć ruchowych.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zorganizowanie grupy.
Siad skrzyżny w luźnej gromadce, rozdanie przyborów.
Poznanie poszczególnych części ciała: biodra, kolana, łydki, łokcie, pięty itd.
Dzieci biegają po sali z przyborami w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, dotykają gąbkami lub kręglami wymienioną część ciała. Powtarzamy według uznania.
Utrwalanie poznanej wiedzy przez dodanie czynności. Np. łokciami dotykamy brzucha, kolano trzyma gąbkę, piętą dotykamy kolana itd.
Rozwijanie umiejętności życzliwej współpracy z kolegą, wykonanie wspólnych pomysłów.
Dzieci w parach, w staniu, siadzie, leżeniu robią domek z własnych ciał i inne figury.
Współdziałanie w grupie, podział na dwie podgrupy (np. według kolorów przyborów).
Każda grupa w wyznaczonym miejscu układa z przyborów poznana literę, kwiatek, słońce...
Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach problemowych.
Przybory złożone są w jednym miejscu, pilnowane przez 2, 3 strażników. Dzieci starają się wziąć przybór, aby nie być dotkniętym przez strażnika.
Wyzwalanie ruchu spontanicznego, kreatywnego.
W rytmie muzyki dzieci wykonują własny taniec lub dowolna zabawę z przyborami.
Zachęcanie do relaksacji i orientacji.
Dzieci kładą się w dowolnej ulubionej pozycji, zamykają oczy i słuchają, skąd dochodzi dźwięk (np. uderzenie bębenka).
Otwierają oczy i w tym kierunku rzucają przybór.
Powtórzenie.
Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym. Nauczycielka zachęca do rozmowy na temat części ciała i tego, co się podobało na zajęciach.
Miłej zabawy.