kłopoty małej kózki na podstawie op koziołeczek VYJERM5MFGEGUGREXURICVVSVMGFLJJVGXN4MMI


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

KŁOPOTY MAŁEJ KÓZKI
NA PODSTAWIE WIERSZA JANA BRZECHWY
"KOZIOŁECZEK"

Grupa dzieci : 3-4 letnie

Temat kompleksowy : Nasi przyjaciele z gospodarstwa wiejskiego .

Cele etapowe :

- usprawnianie narządów mowy,

- kształtowanie umiejętności pokonywania negatywnych emocji i napotykanych przez dziecko trudności,

- zachęcanie do wspólnego działania dzieci nieśmiałych.

Cele operacyjne :

Dziecko :

- odtworzy głosy zwierząt występujących w piosence,

- odegra scenkę dialogową,

- nawiąże kontakty z innymi uczestnikami zabawy,

- rozpozna przejawy emocji negatywnych i pozytywnych oraz nazwie je ( strach, lęk, złość, płacz, smutek, radość, zadowolenie ),

- wyrazi swoje emocje mimiką, gestem, słowami.

Metody :

- zabawowa

- zadaniowa

Forma organizacyjna : praca z całą grupą na sali zajęć oraz z podziałem na mniejsze zespoły.

PRZEBIEG :

Powitania .

Rodzice i dzieci poruszają się swobodnie po całej sali zgodnie z rytmem i słowami piosenki „ Na łące”. Przy każdej zwrotce naśladują inny sposób poruszania się zwierząt występujących w piosence ( koza , źrebak , cielaczek , strach na wróble ) . Muzykę przerywają krótkie impulsy podczas których każdy z uczestników stara się przywitać z jak największą liczbą osób :

- witają się nasze czoła ( „rogi”) i wymawiamy przy tym sylaby „me , me”

( jak koza)

- witamy się kolanami i wymawiamy „ ha , ha” ( jak konik) ,

- witamy się „ kopytkami” ( stopy ) wymawiamy sylaby „mu ,mu”(jak krowa) ,

- witają się nasze ręce uśmiechając się równocześnie do siebie ,

- obejmujemy się.

Materiały : nagranie z piosenką „Na łące” muz. Jerzy Wasowski ,

słowa :R. Pisarski .

Zabawa ruchowa „Na łące”.

Salę dzielimy na dwie części przy pomocy kredy .Powstaje w ten sposób państwo kóz i państwo strachów na wróble . Po przekroczeniu granicy danego państwa każdy musi się poruszać w sposób nim obowiązujący ( „ kozy” podskakują i beczą „me „ a „strachy” chodzą i straszą się wzajemnie wykonując różne , dziwne miny , rozśmieszają się wyciągając język , rozciągając usta , szczerząc zęby , przewracając oczami nadymając buzię , itp.)

Materiały : kreda , nagranie muzyki do piosenki „ Na łące”.

Mówiąca kostka .

Rodzice i dzieci siedzą w kręgu i toczą do siebie kostkę . Kto ją dostanie to naśladuje głos takiego zwierzątka , które namalowane jest na górnym polu kostki .

Materiały : zabawka z gąbki z urządzeniem na baterię wmontowanym w środku kostki , które wydobywa głosy sześciu zwierząt .

Wirujące zdanie - ćwiczenie dykcji .

Wszyscy siedzą w kręgu . Wypowiadanie znanego powiedzenia „ żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała” na różne sposoby ( szybko - wolno , głośno - cicho , wesoło - smutno , wszyscy razem lub sztafetowo każdy po jednym wyrazie ).

Chór zwierząt .

Śpiewanie piosenki sylabami ( me , me ,me ) naśladującymi głosy zwierząt na melodię „Wlazł kotek na płotek” . Dzieci same proponują jakie zwierzęta mają śpiewać w chórze .

Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Koziołeczek” przedstawionego w formie teatrzyku żywych aktorów.

W roli koziołeczka występuje nauczycielka prowadząca zajęcie, a rolę narratora i kozła odgrywają nauczycielki zaproszone na zajęcie.

Rekwizyty : opaski na głowę z rogami i uszami symbolizujące kozy, koszyczek , makieta lasu , domów , mostek , rzeka z niebieskiej krepy , pieniądze , stonoga z tektury , płot z tektury , chustka .

Rozmowa zainspirowana przedstawieniem.

Po obejrzeniu inscenizacji nauczycielka kieruje pytania do dzieci :

- dlaczego koziołeczek nie zrobił zakupów ?

- czego się bał koziołeczek ?

- jak myślicie, co czuł koziołeczek, gdy spotkał na drodze stonogę i chustkę?

Może zmienić bajkę tak , aby się dobrze skończyła .Wysłuchanie propozycji dzieci na inne zakończenie dzieci .

Zabawa w teatr .

Chętne dzieci próbują odegrać swoimi słowami scenkę z krótkim dialogiem w parze z kolegą lub rodzicem wybierając dowolną formę ( teatrzyk kukiełkowy lub żywego aktora).

Materiały : kukiełki sylwetkowe , opaski na głowę z sylwetkami kozy i koziołka.

Taniec z chustką .

Każdy tańczy w dowolny sposób poruszając kolorową , lekką chustką w takt muzyki .

Materiały : tyle chustek ile jest uczestników zabawy , spokojna muzyka .

Zabawa naśladowcza z chustką .

Wprowadzenie do zabawy. Pokażmy koziołkowi, ze chustki nie trzeba się bać. Z chustką można się wspaniale bawić.

Nauczycielka porusza chustką . Dzieci i rodzice starają się odtworzyć ruchy chustki ( wirowanie , klaskanie , podskakiwanie , naprzemienne ruchy rąk i nóg itp.)

Materiały : chustka z przyszytymi do rogów tekturowymi stopami i rękami .

Zabawa „Stonoga”

Rodzice z dziećmi ustawiają się „głowa za głową”.Osoba znajdująca się na początku wykonuje określone ruchy. Stonoga może biegać , wolno spacerować , maszerować lub zatrzymywać się. Pozostali uczestnicy naśladują je.

Rozmowa w kręgu .

Nauczycielka zadaje pytania dzieciom :

- czy wy też czasami się czegoś boicie , tak jak nasz koziołek ?

- co wtedy czujecie ( jak się zachowujecie ) ?

- co robią dorośli , kiedy jest wam smutno lub gdy płaczecie ?

Origami „Stonoga” .

Układanie i przyklejanie elementów ( kółek ) stonogi na długim pasku szarego papieru . W każdy segment rodzice wpisują imię dziecka i swoje oraz dorysowują nogi . Każdy uczestnik ma tylko jedno kółko do dyspozycji .

Materiały : dla każdego uczestnika jedno kolorowe kółko , klej , pisaki , szary papier .

Dokończ zdania .

Na koniec rodzice wpisują na dużym arkuszu informacje zwrotne na temat zajęcia.

Bawiłem się ...

Najbardziej podobało mi się ...

Najbardziej rozśmieszyło mnie ...

Czy odpowiada Ci ta forma zajęć ( wspólna zabawa z dzieckiem )?

Materiały : pisaki , arkusze z rozpoczętymi zdaniami


