Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich
opracowała mgr Ewa Jędruch
Temat: Wprowadzenie litery Pp na podstawie nastrojowej bajki D. E. Sobiesiak pt. „Parasol pana Piotra”.
Cele:
dziecko:
potrafi powiązać treść obrazków z usłyszanym opowiadaniem
wypowiada się na określony temat
rozpoznaje nową literę wśród innych liter
potrafi odczytać prosty tekst ze zrozumieniem
dzieli wyrazy na głoski i sylaby
Pomoce: ilustracje do opowiadania i do zagadek, treść zagadek na małych karteczkach, garnek, gazety, napisy, emblematy dla dzieci, kartki z zadaniami do wykonania, magnetofon, kaseta
Rodzaje aktywności dzieci: słowna, ruchowa, z zakresu czytania
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Przebieg
Wprowadzenie w temat zajęcia - rozwiązanie zagadki:
Kij, na kiju daszek,
ubranie chroni nasze.
I to wam powiem jeszcze,
że chroni je przed deszczem.
Słuchanie opowiadania „Parasol pana Piotra”.
Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania - próba odróżnienia fikcji literackiej od rzeczywistości.
Zabawy z gazetami (wiatr, pada deszcz, omiń kałuże i inne według wyboru dzieci.
Wyróżnianie pierwszej głoski i wszystkich głosek w wyrazach PAN, PARASOL. Podział na samogłoski i spółgłoski, sylaby. Prezentacja nowej litery.
Przypomnienie przysłowia „W marcu, jak w garncu”, wyjaśnienie. Losowanie zagadek z „garnca”, odczytywanie treści i rozwiązywanie.
Ni to kasza, ni to groch,
spada z nieba, że aż strach.
Skacze, tańczy, w szyby dzwoni,
jedna kulka drugą goni.
Co to za białe piórka
gubi szara chmurka?
Kiedy wstaje -
dzień nastaje,
gdy zachodzi -
noc przychodzi.
Choć go nie widać
znać, że siłę ma.
Łamie w gniewie drzewa,
chmury niebem gna.
Płynie po niebie,
bo wietrzyk ją goni.
Jeżeli zechce,
słońce zasłoni.
Gdy go długo nie ma,
wszyscy narzekają.
A gdy przyjdzie-pod parasol
przed nim się chowają.
Nie widać nic od samego rana,
ziemia jest jakby mlekiem oblana.
Lecz nie martwcie się, to nie szkodzi,
bo słońce wróci za kilka godzin.
Zabawa z emblematami: wiatr, słonko, śnieg.
Wykonywanie zadań przy stolikach - odczytanie rebusu lub obrazka (stopniowanie trudności) i narysowanie odczytanej treści, np.
narysowany pas i napis „ta” - (pasta)
narysowany pan i napis „tofle” - (pantofle)
napis „tuli” i narysowany pan - (tulipan)
narysowane: parasol, igła, ekran, słonko - dziecko układa nowy wyraz z pierwszych głosek - (pies) itp.
Zakończenie zajęcia piosenką pt. „Parasole”.
Parasol pana Piotra - D. E. Sobiesiak
Pewnego wiosennego, deszczowego dnia zostawił ktoś w muzeum parasol. Parasol był czarny i trochę zniszczony. Leżał sobie na ławeczce dla zwiedzających i strasznie się nudził. Był to parasol pana Piotra, który wyszedł z muzeum zamyślony, zapominając o nim. Gdy wszyscy wyszli, zrobiło się pusto i zamknięto drzwi, parasol postanowił zwiedzić muzeum.
- Skoro ludzie mogą zwiedzać, to ja też, tym bardziej, że nic innego nie ma tu do roboty-pomyślał. Skacząc na swej jednej nóżce udał się do następnego pomieszczenia. A to co? Ciekawe przedmioty! Do czego służą?
- Dzień dobry!
- Witamy, witamy niezwykłego gościa-odpowiedziały przedmioty.
-Jestem parasolem pana Piotra, z kim mam przyjemność? Muszę państwa poznać.
-Jestem ogarek, dawniej oświetlałem komnaty.
-A ja jestem lampą naftową, robiłam to samo.
-Moje trzy ramiona trzymały świece, jestem świecznik.
Przedmioty po kolei przedstawiały się. Wszystkie służyły kiedyś do oświetlania mieszkań. Parasol podziękował, ukłonił i udał się dalej. Spacerował i rozmawiał z obrazami, meblami, aż wszedł do pomieszczenia, w którym poczuł się lepiej. Poznał tu bowiem swoje krewne.
-Szczerze jestem zdziwiony, że spotykam tu panie. Panie są tak wytworne, że nie wiem, co powiedzieć.
-Dziękujemy za komplement-odpowiedziały dwie bardzo piękne parasolki. Obie były naprawdę ładne.
Pierwsza kremowa, z suto marszczoną koronką oraz drewnianą, rzeźbioną rączką. Druga biała, cieniutka jak jedwab, delikatna. Dookoła upięte miała kwiaty w różnych kolorach. Kwiaty były z muślinu. Wyglądała olśniewająco.
-Brakuje tu muzyki. Obie panie powinny tańczyć, bo obie jesteście tak piękne, jak baletnice-powiedział parasol. I nagle…usłyszał dźwięki klawikordu. Skłonił się szarmancko i poprosił muślinową parasolkę do tańca. Tańczyliby może dłużej, ale parasolka rzekła:
-Przepraszam, ale już nie mogę. W moim wieku… Pan wybaczy… muszę odpocząć.
-W pani wieku? Cóż to oznacza? -zapytał parasol.
-Mam już więcej jak sto lat. Muszę oszczędzać siły.
-Co pani opowiada? Sto lat? Nigdy bym nie powiedział. Pani, taka piękna. Coś podobnego!
-Tak, tak, obie jesteśmy wiekowe. Dawniej nasze panie chodziły z nami codziennie. Chyba, że padał deszcz. Wtedy zostawałyśmy w domu.
-W domu, jak padał deszcz? Niemożliwe. Przecież parasolki są od tego, by chronić ludzi przed deszczem.
-W naszych czasach było inaczej. Chroniłyśmy nasze panie wiosną i latem przed słońcem, bo ich cera była bardzo delikatna.
-Niemożliwe, niemożliwe…-powtarzał zdziwiony parasol.
-Tak, tak, to było bardzo dawno, gdy pana nie było jeszcze na świecie. Dawniej byłyśmy ozdobą każdej eleganckiej damy i panie miały takie parasolki, robione na zamówienie, by każda z nas pasowała do ich sukni. Teraz wspominamy tylko dawne dzieje. I zaczęły opowiadać o swoim życiu.
Mówiły tak pasjonująco, że nie zauważyły jak minęła noc i zaczął się nowy dzień. Otwarto muzeum i weszli zwiedzający. Nikt nie zwracał uwagi na oparty o ścianę czarny parasol. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali i podziwiali parasolki z dawnych lat.
-Tu jesteś-usłyszał nagle parasol-myślałem, że zostawiłem cię na ławce, a może sam przyszedłeś tu na pogaduszki? Co?
Parasol nic nie odpowiedział. Było mu bardzo miło usłyszeć te słowa od pana Piotra. Pamiętał jednak o nim. A „pogaduszki”? Gdyby pan Piotr wiedział…
-Może się jeszcze zobaczymy. Czarny parasol pomachał drutem na pożegnanie paniom parasolkom. A szczególnie tej jednej, muślinowej. To nic, że ma więcej jak sto lat. Najważniejsze, że jest piękna. Parasolka poruszała falbankami i powiedziała:
-Do zobaczenia. Postaraj zgubić się jeszcze raz.
Lecz tego nikt nie słyszał, tylko parasol pana Piotra.
Przebieg:
1. Oglądanie albumów i obrazków z ptakami - swobodne wypowiedzi dzieci
2. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie
3. Wypowiedzi dzieci - wskazywanie i nazywanie ptaków, które można spotkać w polskich lasach.
4. Zagadki
o Choć się w ciemnej dziupli chowa,
Mówią, że to mądra głowa.
o Ostrym dziobem w drzewo stuka,
Owadów pod korą szuka.
5. Wysłuchanie odgłosów ptaków leśnych
6. Ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie głosu ptaków
7. Analiza i synteza dźwiękowa wyrazów, w których występuje głoska p.
8. Wprowadzenie litery P, p
9. Zabawa ruchowa „Ptaszki do gniazd”
10. Pisanie litery P, p palcem w powietrzu i na dywanie oraz palcami nóg na dywanie
11. Praca z książką - czytanie zdań
12. Wesołe wyrazy (uszeregowanie promykowe)
Zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazów według schematu:
- wyrazy trzyliterowe: lis, las, sos, dom, kot, rak, sok, osa, kos,
- wyrazy czteroliterowe: okno, sowa, most, moda, ptak, lala, mama, tata.
Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
Temat :"Marcowa pogoda" — wprowadzenie litery< p, P>
Cele ogólne :
Budzenie zaciekawienia otaczającym światem przyrody ( przedwiośnie).
Stworzenie sytuacji zabawowych do wyzwalania wielokierunkowej aktywności dziecka.
Nabywanie umiejętności współdziałania w zespole.
Cele operacyjne
— dziecko:
Opowiada swój obrazek (puzzle) związany z przedwiośniem.
Zna obraz graficzny głoski< p>.
Dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów: parasol, Piotr.
Interpretuje muzykę ruchami przekraczającymi linię środka.
Współdziała z rodzicami w zabawie.
Dokładnie i cierpliwie wykonuje swoje zadania doprowadzając je do końca.
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania samodzielnych doświadczeń,
słowne: rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
percepcyjne: pokaz, obserwacja,
metody twórcze,
ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu.
Formy organizacyjne :
indywidualna,
w małych zespołach,
z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
niebieskie wstążki z kropelką
płyty CD
puzzle
parasol
kredki pastelowe
litery i sylaby
Przebieg :
Zabawa integracyjna z rodzicami: "Dzień dobry witamy ..."
Zagadka"Parasole".
Wprowadzenie litery na podstawie wyrazów: parasol, Piotr.
analiza i synteza słuchowo-wzrokowa wyrazów: parasol, Piotr
pisanie litery palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi i kredą na tablicy.
Zabawa:"Dotknij czegoś" — zielonego, ciepłego, przedmiotu, którego nazwa zaczyna się głoską< p>
Ćwiczenia słuchu fonematycznego — klaskanie przez dzieci w dłonie po usłyszeniu wyrazu z głoską< p>.
Zabawa z rodzicami"Pociąg z głoskami".
Rozsypanka sylabowa — układanie wyrazów poprzez łączenie sylab np. so-ple, pa-ra-sol itp.
Układanie puzzli na temat przedwiośnia
praca w grupach:
opowiadanie ilustracji
wyszukiwanie zdania do ilustracji
przeliczanie ilości puzzli, wyszukiwanie odpowiedniej liczby
Improwizacja muzyczno-ruchowa "Taniec deszczowych kropelek". — przekraczanie linii środka.
Zabawa twórcza:"Parasol jest ..."
Praca indywidualna przy stolikach — wypełnianie kart pracy.
Zakończenie zajęcia piosenką pt."Zabawa na niepogodę".
PRZEBIEG:
Podanie rodzicom celu spotkania. Rodzice podczas spotkania wykonują literę „p” z różnych materiałów.
Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela - zabawa z pedagogiki zabawy - „Uścisk dłoni” - stojąc po obwodzie koła wsuwamy swoje dłonie w dłonie osoby stojącej po naszej prawej stronie.
Powitanie siebie nawzajem - ćwiczenia naprzemienne - rozwijanie obydwu półkul mózgowych ( element metody Dannisona ) - umiejętność uczenia się, koncentracji uwagi.
Przypomnienie charakterystycznych cech marcowej pogody.
Słuchanie opowiadania o Puchatku - rozmowa na temat treści opowiadania.
Zabawa ruchowa - „Taniec z parasolem” - gdy gra muzyka dzieci tańczą w jej rytmie z krążkiem w dłoni, gdy muzyka milknie przeskakują przez kałużę - krążek.
„Krążenie szyją” - element metody Dennisona - umiejętność uczenia się.
Wprowadzenie litery „p”, „P”:
umieszczenie ilustracji na gazetce,
analiza i synteza słuchowa wyrazów,
ułożenie schematu wyrazów z białych nakrywek,
zastąpienie nakrywek znanymi literami,
pokaz wielkiej i małej litery „p”,
podpisanie obrazków całym zestawem liter;
Pokaz pisanej litery „p” - pisanie jej na tackach z kaszą.
Zabawa „Co Tygrysek ma w plecaku?” - wybór przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”.
Zabawa ruchowa - dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce układają z swojego ciała kształt litery „p”.
Praca indywidualna przy stolikach - utrwalenie wyglądu litery „p'.
Ocena pracy rodziców przez dzieci.
Omówienie zajęcia z rodzicami.
Przebieg zajęć ( 1 godz.)
Słuchanie wiersza J.Brzechwy „Na straganie” i udzielenie odpowiedzi na pytania :
Jakie warzywa prowadzą rozmowę ?
Co to jest stragan ?
Zaproszenie dzieci do straganu i kupowania warzyw . Za kupione warzywo dzieci płacą ukłonem .
Nazywanie warzyw i określanie ich kształtu , wielkości i koloru .
Demonstracja pokrojonych przez nauczyciela warzyw i rozpoznawanie ich przez uczniów .
Udzielenie odpowiedzi na pytania :
Dlaczego należy jeść dużo warzyw ?
W jakiej postaci powinniśmy je spożywać ?
O czym należy pamiętać przed spożyciem warzyw ?
Degustacja warzyw , określanie ich smaku .
Udzielenie odpowiedzi na pytanie :
Skąd warzywa wzięły się na straganie ?
8. Pokaz i omówienie ilustracji pt. „Jesienne prace na polu”. Ustalenie czasu
zbioru warzyw i czynności wykonywanych przez ludzi.
9. Wyodrębnienie wyrazu „pole”, analiza i synteza wyrazu :
podział na głoski ,
wyodrębnienie samogłosek i spółgłosek ,
podział na sylaby .
Dzieci w grupach 2-osobowych układają model dźwiękowy wyrazu w klaserze .
Wyodrębniają głoskę „p” i szukają nazw warzyw z tą głoską , określają jej
miejsce .
Wspólne ustalenie podpisu obrazka - „Prace na polu” i wyodrębnienie
nieznanej litery .
Obserwacja litery „p , P” drukowanej - małej i wielkiej , porównanie jej z innymi literami .
Układanie litery „p” z własnego ciała .
Polowanie na literę „p” ( praca w grupach ) .
Pokaz litery pisanej - małe „p” i nauka pisania :
układanie litery „p” z elementów ( praca w grupach ) ,
pisanie palcem w powietrzu i nogą na podłodze ,
pisanie w grupie litery (każdy element jedna osoba) ,
kalkowanie litery ,
pisanie w ćwiczeniach .
15 . Wysłuchanie piosenki „Urodziny marchewki” i udzielenie odpowiedzi na pytania :
Jakie warzywo obchodziło urodziny ?
Jakie warzywa zaprosiła marchewka na urodziny ?
16. Złożenie życzeń marchewce i tańczenie z warzywami na urodzinach .
17. Degustacja marchewek .
Ocena pracy dzieci .