Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Temat: „Mały żółty tulipanek i jego goście”
czyli czego potrzebuje roślina do wzrostu.
Cel główny:
- bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie
Cele operacyjne:
Dziecko: - zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- zna historię tulipanka na podstawie opowiadania, wymienia główne postaci,
odpowiada na pytania dot. treści tekstu,
- inscenizuje treść opowiadania własnymi słowami,
- wie, jak wygląda tulipan oraz jego części: podziemna i nadziemna,
- próbuje globalnie odczytywać wyrazy połączone z obrazkiem: tulipan, cebulka,
łodyga, listki, płatki,
- wie, czego potrzebuje roślina do wzrostu,
- odtwarza ruchem i gestem rolę rosnącego tulipanka,
- dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę w wyrazie,
- liczy w zakresie 7 oraz łączy zbiory elementów z właściwą cyfrą.
Metody:
Słowna, obserwacji i pokazu, praktycznego działania,
M. aktywizujące: zabawa dramowa, „burza mózgów”, swobodna inscenizacja.
Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana
Pomoce dydaktyczne:
- Opowiadanie „O żółtym tulipanie” oprac. H. Urbanek wg M. Różyckiej
{ H. Kruk „Wybór literatury do zabaw o zajęć w przedszkolu”},
- podkład muzyczny do piosenki „Kwiatki, bratki”,
- treść wiersza A. Łady- Grodzickiej „Wiosenne kwiaty”,
- sylweta tulipana, chmurki i słonka,
- kartoniki z wyrazami: tulipan, cebulka, łodyga, listki i płatki,
- akcesoria do inscenizowania tekstu (opaski na głowę): tulipan, deszcz i słońce,
- kartoniki z cyframi od 1 do 7 w kształcie kwiatków,
- karty pracy indywidualnej (zróżnicowane) .
Przebieg zajęć
1. Powitanie „Iskierką przyjaźni” oraz wspólne odśpiewanie piosenki
„Wszyscy są, witam was”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
- rozmowa nt. zwiastunów wiosny,
- analiza słuchowa wyrazu „wiosna” (podział wyrazu na sylaby, policzenie sylab,
wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie),
3. Recytacja przez dzieci wiersza A. Łady-Grodzickiej „Wiosenne kwiaty”.
4. Prezentacja sylwety tulipana. Podpisanie obrazka wyrazem „tulipan”
- analiza słuchowa wyrazu „tulipan” ( dzielenie na sylaby, liczenie sylab, wyróżnienie
pierwszej głoski),
5. Wysłuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie” połączone z pokazywaniem obrazków.
Uważne słuchanie treści, wyłonienie głównych postaci, zachęcenie do zapamiętania słów,
które do siebie wypowiadają.
6. Sprawdzenie zrozumienia treści opowiadania poprzez następujące pytania
- Kto wystąpił w opowiadaniu?
- Gdzie mieszkał tulipanek? Jak tam było?
- Kto odwiedził najpierw tulipanka? Co powiedział?
- Czy tulipanek w puścił do swojego mieszkanka deszczyk? Dlaczego nie?
- Kto odwiedził potem tulipanka? Co powiedział?
- Czy tulipanek otworzył drzwi deszczykowi?
- Co się działo potem?
- Jak czuł się tulipanek w ogrodzie?
- Kto zobaczył tulipanka? Co powiedziały dzieci?
7. Inscenizowanie treści opowiadania własnymi słowami Używanie odpowiedniego tonu
głosu w zdaniach pytających, oznajmujących i wykrzyknikowych.
Wyznaczenie ról i założenie opasek dzieciom odgrywającym rolę tulipanka, deszczyku i
słonka.
8. Oglądanie sylwety tulipana przypiętej do tablicy.
- określanie części rośliny - podziemna i nadziemna,
- nazywanie części: cebulka, łodyga, listki i płatki,
- globalne czytanie tych wyrazów połączone z dopasowywaniem napisów do właściwych
części tulipana.
9. Zabawa dramowa „Cebulka”
Nauczyciel opowiada historię o tulipanku, który budzi się, rośnie i zakwita, a dzieci ruchem
ciała pokazują, jak kwiat jest najpierw jest cebulką, potem rośnie, wypuszcza listki i
pięknie zakwita.
(Opowiadaniu n-la towarzyszy cicha, spokojna muzyka instrumentalna).
10. Zabawa matematyczna „Kwiatki na grządkach”
Nauczyciel pokazuje dzieciom kartonik z cyfrą od 1 do 7 i mówi, że na grządce zakwitnie
tyle kwiatów, jaka będzie cyfra na kartoniku. Dzieci chodzą swobodnie po sali, na sygnał
zatrzymują się i dobierają w kółeczka po tyle osób, jaka jest cyfra. Po utworzeniu kółek -
„grządek”- dzieci sprawdzają czy wszystkie kwiaty zakwitły. Nazywają liczbę i liczą,
ile dzieci jest w kółeczku. Kilkakrotne powtórzenie zabawy z różnymi liczbami.
11. Burza mózgów. Wypowiadanie się nt. „Co jest potrzebne roślinom do tego, aby mogły
rosnąć”.
12. Zaśpiewanie przez dzieci piosenki „Kwiatki, bratki”. Improwizacja ruchowa refrenu
piosenki.
13. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiatr, słońce i deszcz”.
Na sygnał „wiatr” zatrzymują się. Unoszą ramiona w górę i kołyszą nimi.
Na sygnał „deszcz”- robią przysiad podparty i nisko pochylają głowę.
Na sygnał „słońce” - wyciągają się nocno w górę, wznosząc ramiona i wspinając się
na palce.
14. Praca indywidualna przy stolikach podsumowująca zajęcia.
Dzieci otrzymały kartki z narysowana grządką z różnymi wiosennymi kwiatkami.
Każde dziecko otrzymało kartkę z inną ilością kwiatków ( od 1 do 7) oraz z różnymi
kwiatkami.
- Policzcie, ile kwiatów „rośnie” na grządce?
- Odszukaj kwadracik z właściwą cyfrą i zamaluj go jasnym kolorem.
- Nazwij kwiaty, które „rosną” na grządce ( tulipan, bratek, stokrotka, żonkil).
- Podziel nazwy kwiatów na sylaby. Ile jest sylab w wyrazie tulipan (bratek, stokrotka…)
- Czy narysowane kwiaty mają wszystkie części, które powinny mieć rośliny?
- Dorysujcie każdemu kwiatkowi tyle listków, ile sylab jest w nazwie tego kwiatka?
- Ile listków narysowaliście tulipanowi (bratkowi, stokrotce, żonkilowi)?
15. Podsumowanie zajęć. Wyróżnienie dzieci odznaczających się dużą aktywnością