Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6 -letnich
Obszar edukacyjny z podstawy programowej - Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
Temat: Obserwujemy dżdżownice
Cele ogólne:
- budzenie zainteresowania życiem zwierząt
- wzbogacenie słownika dziecka -rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego
- doskonalenie percepcji wzrokowej
- przezwyciężanie ewentualnych animozji w stosunku do dżdżownic
Cele operacyjne - dziecko:
- zna budowę dżdżownicy
- wie, jaką rolę pełni w środowisku
Metoda: słowna, percepcyjna, czynna
Forma: praca z całą grupą, w grupach
Pomoce: ilustracja dżdżownicy, żywe okazy, szkła powiększające, słoik do hodowli dżdżownic, papierowe kwiatki, trawa, ilustracja ze słońcem, ilustracja z deszczem.
Przebieg zajęcia
Zapoznanie dzieci z tematem zajęcia po rozwiązaniu zagadki polegającej na odsłanianiu kolejnych fragmentów ilustracji dżdżownicy.
Obserwacja żywej dżdżownicy. Nauczycielka pyta dzieci:
-Jak wygląda? (czy ma głowę, tułów)
-Jak się porusza? (czy ma nogi)
-Gdzie żyje dżdżownica? (pod ziemią)
-Dlaczego tam żyje, czego nie lubi? (światła)
Obserwacja dżdżownicy przez lupę.
Wykonanie doświadczenia z żywą dżdżownicą - dżdżownica włożona do pojemnika z ziemią zakopuje się.
- Co dżdżownica robi, kiedy pada deszcz? (wychodzi z ziemi)
Umieszczenie ilustracji dżdżownicy na tablicy przedstawiającej słoneczną i deszczową pogodę.
Przerywnik: naśladowanie pełzających dżdżownic z omijaniem przeszkód.
Poznanie roli dżdżownicy w przyrodzie. Wprowadzenie określenia „pożyteczne zwierzę”. Nauczycielka pyta:
- Gdzie można spotkać dżdżownice? (np. w ogrodzie na grządkach)
Obserwacja założonej hodowli dżdżownic i porównywanie dwóch słoików.
Nauczycielka pyta a następnie informuje dzieci.
- Co stało się z glebą w słoiku, w którym są dżdżownice? (ziemia została wymieszana, suche liście wciągnięte pod ziemię)
- O czym to świadczy? (dżdżownice spulchniają i użyźniają glebę)
- Czy należy niszczyć dżdżownice? (nie, bo są pożyteczne , na glebie użyźnionej przez nie lepiej rosną warzywa i kwiaty).
Zabawa ruchowa
Dywan podzielony na dwie części (podziemną i naziemną). Na części nadziemnej rosną kwiatki w 5 kolorach. Każde dziecko posiada jedną część układanki przedstawiającej dżdżownicę: kolor tła odpowiada barwie jednego z kwiatów. Na sygnał, czyli pokazanie przez nauczycielkę słońca, dzieci - dżdżownice pełzają pod ziemią, na znak deszczu wypełzają na łąkę i każde pełznie do odpowiedniego kwiatka. Tam zebrana trójka stara się ze swoich części złożyć obrazek. Powtórzenie zabawy z wymianą obrazków.