Scenariusz zajęć
Temat: Jestem Polakiem cóż to znaczy?
Blok tematyczny: Polska naszą ojczyzną
Cele główne:
- kształtowanie postawy patriotycznej
- doskonalenie wiedzy o własnym kraju
- doskonalenie zdolności twórczych
Cele szczegółowe, zakłada się, że dziecko:
- przedstawi scenkę dramową o wybranej legendzie
- zaznaczy w odpowiednim miejscu i kolejności stolice dawne i dzisiejszą
- wykona model mapy Polski z użyciem masy solnej, na której przedstawi w odpowiednim miejscu stroje regionalne
- przygotuje pierogi
- wykona galerie polskich wynalazków
Metody pracy:
- burza mózgów
- drama
- mapa myśli
- praktyczna- ćwiczenia
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- tekst „ Małego katechizmu Polaka”
- przybory plastyczne
- galeria sławnych Polaków
- teksty legend Polski
- kontur mapy Polski
- masa solna
- ilustracje stroi regionalnych
- składniki potrzebne do wykonania pierogów
Przebieg zajęć:
Co to znaczy być Polakiem? - burza mózgów. 7 min
Powtórzenie „Małego katechizmu Polaka.” 5 min
Legendy Polskie- dramy( dzieci wybierają daną legendę Polski, dzielą się między sobą rolami, przygotowują dialogi i strój) 35 min
Stolice Polski- dawne i dzisiejsza, wprowadzenie nauczyciela 5 min
Zaznaczenie na konturze mapy Polski stolic z użyciem kulki 15 min z plasteliny w którą dzieci włożą wykonaną przez siebie małą chorągiewkę z numerem, który opisuje kolejność i nazwę miasta
Przedstawienie prezentacji bądź ilustracji o strojach regionalnych 5 min
Dzieci wyklejają masą solną kontur Polski i z dostępnych ilustracji wycinają stroje regionalne i ustawiają je przy danym regionie. 35 min
Tradycja- mapa myśli 5 min
Przygotowanie przez dzieci tradycyjnych polskich pierogów z dowolnym nadzieniem ( wykonane pierogi przekazujemy paniom kucharkom, które szybko je ugotują) 25 min
Degustacja pierogów 10 min
Przedstawienie sławnych Polaków i naukowców 5 min
Wykonanie galerii wynalazków na podstawie informacji o danym naukowcu. 20 min