Konspekt warsztatów teatralnych dla dzieci 3,4,5 i 6- letnich.
Temat: Zabawa w teatr- działalność twórcza dzieci z wykorzystaniem akcesoriów.
Cele:
Dziecko podaje prawidłowe rozwiązanie zagadki,
rozpoznaje i nazywa popularne postacie z bajek,
potrafi odegrać rolę wybranych postaci z bajek,
rozwija swoją inwencję twórczą podczas gry,
potrafi dopasować rekwizyt do znanej bajki,
potrafi cieszyć się z własnych możliwości twórczych,
zna sposób powstawania cienia,
wymienia formy teatru - teatrzyk cieni, lalkowy, żywego aktora.
Pomoce: zagadki, pacynki, kukiełki, stroje znanych postaci z bajek, rekwizyty ze znanych bajek, czarne sylwety bohaterów bajki pt. „ Jaś i Małgosia” ,kącik - „Teatrzyk” ,kącik- „Garderoba”, kurtyna, parawan, lampa, świeczka, nożyczki, klej, tektura, czarny papier, magnetofon.
Przebieg:
Wprowadzenie w tematykę poprzez zagadki:
W tym ogromnym budynku ogromna jest scena,
Jest dużo foteli i tajemnicza kurtyna,
Na scenie różne postacie się pojawiają,
I w świat wyobraźni widzów zabierają.
Co to za budynek? ( teatr)
„ Mama Zosi ma dziwne zwyczaje,
czasem wcześnie, czasem późno wstaje,
i w swej pracy ma dziwne zajęcie,
raz jest wróżką a raz księciem.
Czy ktoś zgadnie kim jest mama Zosi? ( aktorką)
Rozmowa z dziećmi na temat pracy w teatrze z pokazem rekwizytów ( różne formy teatru)
Kto występuje w teatrze? ( aktor, kukiełka, pacynka, tancerz)
Jak nazywa się teatr w którym występuje:
Aktor odgrywający rolę ( teatr żywego aktora)
Tancerz ( balet),
Kukiełki i pacynki ( teatr lalkowy)
Nauczycielka zaprasza dzieci do teatru lalkowego na przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i krasnoludki”.
Zabawa w teatr - stwarzanie sytuacji sprzyjającej wyzwalaniu ekspresji słownej i ruchowej. Dzieci nakładają czapki krasnoludków i odgrywają ich role. ( dowolna działalność dzieci: przebieranie się w stroje innych postaci z bajek np. król, wilk, wróżka ; segregowanie rekwizytów pochodzących z różnych bajek;
przygotowanie koszyczka dla Kapturka, kompletowanie stroju dla wybranej postaci ze znanej bajki itp. )
Nauczycielka zapoznaje dzieci z nową formą teatralną - teatr cieni. Dzieci przechodzą do przygotowanej sali z zasłoniętymi oknami, parawanem i źródłem światła.
Nauczycielka recytuje wiersz L. Kerna z pokazywaniem swego cienia.
„ Cień”
„ Ten mój cień, śmieszny cień,
chodzi za mną cały dzień.
Robi wszystko to co ja:
Ja gram w piłkę i on gra.
Ja na schody. On na schody,
Ja jem lody. On je lody.
Ja przez płot, on przez płot,
Gotów jest do różnych psot.
Po przedstawieniu wiersza nauczycielka prosi dzieci aby podeszły i poszukały swojego cienia na ścianie.
Zmienianie źródła światła
słońce,
zasłonięte okna i świeczka,
zasłonięte okna i lampka,
zasłonięte okna i brak światła,
Dzieci ustalają kiedy cień jest najbardziej widoczny.
Zabawy z cieniem.
Odgadujemy cień kolegi.
Mój cień - dzieci kolejno pokazują różne figury na ścianie do muzyki z magnetofonu , wybierają najlepszy pokaz.
Nauczycielka zapoznaje dzieci ze sposobem przygotowania prostego teatrzyka cieni:
parawan, prześcieradło, lampa, papierowe sylwety na patyczkach.
Teatrzyk cieni
nauczycielka przedstawia dzieciom bajkę pt. „ Jaś i Małgosia”
Praca przy stolikach -wykonywanie sylwet do teatru cieni
obrysowywanie sylwet,
wycinanie,
podklejanie bibułą,
zamocowywanie na patyku.
Przedstawianie bajek przez dzieci wg własnych pomysłów.
Likwidacja zajęcia.
Uwaga : Na warsztaty teatralne należy przeznaczyć cały dzień pobytu dziecka w przedszkolu.