herbatka u myszki na podstawie utworu kanapa w kwiatki 2Y2S2PO3UQUNCD5QEGXLPB7ARFG5MM5BPCVET4A


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

HERBATKA U MYSZKI
NA PODSTAWIE UTWORU DOROTY GELLNER
"KANAPA W KWIATKI"

grupa dzieci : 3 - 4 letnich

Cele etapowe :

- rozwijanie pamięci obrazowej u dzieci ,

- ćwiczenie koncentracji ,

Cele operacyjne- dziecko :

- uważnie wysłucha tekst inscenizowany w teatrzyku kukiełkowym,

- wymieni zwierzęta i przedmioty występujące w wierszu,

- dobierze takie kolory kart , które odpowiadają kolorom rekwizytów użytych do ilustracji wiersza,

- nazwie kolory rekwizytów jakie wykorzystała nauczycielka podczas prezentacji utworu,

- ułoży kolorowe karty w takiej samej kolejności w jakiej występowały w inscenizacji odpowiadające im przedmioty.

Metody : techniki skojarzeń czyli asocjacji

- zadaniowa

- zabawowa

Forma : zabawy i ćwiczenia na sali z całą grupą .

Pomoce dydaktyczne : pluszowe zwierzątka ( mysz , kotek , gęś , koza ) kolorowe zabawki ( kanapa , kubeczki i talerzyki ) ,herbatniki , czajniczek , kolorowe karty , piłka

Przebieg :

Zabawa „Cicho - głośno”

Gdy nauczycielka przykucnie i dłonie położy na podłodze , to dzieci chórem wymawiają słowo „koza” szeptem . Gdy nauczycielka uniesie ręce wyżej - to dzieci mówią głośniej , a gdy całkiem wysoko to najgłośniej .

Później zabawę może przeprowadzić chętne dziecko - dyrygując rękami .

Odmiana zabawy. Dzieci ustawione w kole kolejno wymawiają słowo „kot” coraz głośniej, a następnie rundka w przeciwną stronę koła, podczas której dzieci kolejno wypowiadają słowo „koza” coraz ciszej.

Zabawa asymetryczna „Semafor”

Jednoczesne prostowanie ugiętych w łokciach rąk .Lewa ręka w górę i w tym samym czasie prawa ręka w przód . Później następuje zmiana rąk .

Inscenizacja wiersza „Kanapa w kwiatki” Doroty Gellner

Dzieci siadają w półkolu na krzesełkach. Przed dziećmi znajduje się scena na której stoi zielona kanapa w białe kwiatki oraz stolik z przygotowanymi naczyniami i poczęstunkiem dla „gości”. Następnie nauczycielka recytuje tekst wiersza i jednocześnie ilustruje jego treść rekwizytami. ( zwierzątka pluszowe ).

Na kanapie białe kwiatki .

mysz zasiadła do herbatki .

Już błyszczący lśni czajniczek ,

pachnie złoty herbatniczek .

I już pchają się sąsiadki !

Ale nie chcą pić herbatki ...

Kotka siadła na kanapie -

pazurami kwiatki drapie .

Obok gęś przysiadła sobie -

gęsim dziobem kwiatki dziobie .

Przyszła koza w futrze z łatek

i za kwiatkiem zrywa kwiatek ...

Zeskoczyła mysz z kanapy !

Załamała mysie łapy :

-Zanim przyszły tu sąsiadki , to kanapę miałam w kwiatki !

Zabawa z użyciem kolorowych kart . „ Dobierz taki sam kolor !”

Chętne dzieci z rozrzuconych luźno kolorowych kart wybierają te , które mają taki sam kolor jak zwierzęta i przedmioty występujące w inscenizacji oraz próbują nazwać te kolory . Nauczycielka w razie potrzeby podpowiada o jakie przedmioty chodzi:

kanapa - zielona

kwiatki - białe

mysz - pomarańczowa

czajniczek - niebieski

herbatniczek - żółty

kotka - czarna

gęś - biała

koza - brązowa

kubeczki i talerzyki - czerwone

Opowiedz mi bajeczkę.

Nauczycielka zasłania scenkę wcześniej przygotowaną do inscenizacji tak , aby dzieci nie mogły podglądać . Następnie układa kolorowe karty kolejno po jednej w rzędzie prosząc dzieci , aby pomogły jej odtworzyć własnymi słowami treść wiersza usłyszanego wcześniej. Aby pomóc dzieciom nauczycielka rozpoczyna sama od pierwszego słowa w wersie, a dzieci kończą zdanie.

Zabawa „Zgadnij , jaki będzie następny kolor ?”

Nauczycielka układa karty w rzędzie tak, aby co druga była odkryta . Dzieci zgadują jaki kolor karty jest schowany .

Rozsypanka z kolorowych kart

Nauczycielka miesza kolorowe kartoniki.

Chętne dzieci próbują samodzielnie ułożyć karty w rzędzie zachowując kolejność .

Zabawa z piłką w kole „Ja kolor - ty wyraz”

Nauczycielka rzuca piłkę do dzieci i wymawia kolor , a dziecko ,które otrzyma piłkę ma wymienić słowo związane z tym kolorem , np.:

zielona - kanapa

biała -gęś ... itd.


